Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Naučte sa efektívne behať dole kopcom. Môžete na tom veľa získať!

Naučte sa efektívne behať dole kopcom. Môžete na tom veľa získať!
Väčšina bežcov, ktorí sa zúčastňujú na horských behov, by zrejme súhlasila s tvrdením, že naučiť sa efektívne behať dole kopcom je ťažšie, ako zvládnuť techniku behu do kopca. Keď sa vám to však podarí, môžete na tom veľa získať.
Časopis Runner’s World upozornil na dve nedávne štúdie francúzskych a kanadských vedcov, ktoré sa venujú spotrebe energie a únave pri behu v kopcovitom teréne. Čo je však oveľa cennejšie ako samotné čísla – napríklad, že pri behu dole kopcom spotrebujete menej energie, ak je sklon menší ako 20 percent, ale na strmšom kopci už musíte pri každom kroku brzdiť, a teda vynakladať energiu navyše – sú štyri rady, ktoré vedci bežcom dávajú:

1. Zvýšte frekvenciu – keď skrátite krok a zvýšite frekvenciu krokov, obmedzíte tým poškodenie svalov pri behu z kopca.
 
2. Striedajte spôsob došľapu – veci pod vedením Guillauma Milleta uvádzajú, že dopad na špičky pri behu dole kopcom vytvára väčší tlak na svaly ako došľap na pätu, a teda vedie k väčšiemu poškodeniu svalov. Optimálna stratégia je striedať rôzne spôsoby došľapovania. Toto je pomerne prirodzený spôsob pri behu v teréne, ale na ceste si vyžaduje, aby ste sa na to vedome sústredili.
 
3. Schudnite – pomerne jednoduchá rada, ale je nespochybniteľným faktom, že každé kilo navyše znásobuje poškodenie svalov a kĺbov pri behu z kopca.

4. Trénujte beh dole kopcom – autori štúdie považujú túto stratégiu za najúčinnejšiu zo všetkých. Pri tréningu dochádza k takzvanej ochrannej adaptácii a zmiernenie symptómov poškodenia svalov pretrváva až desať týždňov. Ak žijete v oblasti, kde nie sú kopce, nezúfajte – môžete využiť bežecký trenažér a nastaviť si ho na beh dole kopcom.
29.4.2022 / Bežecká škola / Autor: Rudolf Ševčík /  Foto: Bigstock