Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Mať či nemať osobného trénera? Stačí tréner v mobile?

Mať či nemať osobného trénera? Stačí tréner v mobile?
Ak hráte tenis či golf, podobná otázka vás väčšinou vôbec nenapadne. Je vám jasné, že ak chcete, aby vaša hra k niečomu bola, aby ste len nelietali po kurte či greene, mali by ste osobného trénera angažovať. Aby vás naučil, ako raketu držať, ako sa postaviť, ako uvoľniť zápästia, ako hrať jednotlivé údery. Pokiaľ ide o beh, väčšinu ľudí vôbec nenapadne, prečo by si mali trénera platiť, čo ich môže naučiť, keď behať vie každý už od chvíle, kedy sa ako batoľa prvýkrát postavil na nohy. A už vôbec nechápu, k čomu im môže byť osobný tréner dobrý, keď ho majú v rôznych mobilných aplikáciách, či už v chytrých mobiloch alebo hodinkách.

Hodinky, časopisy, knihy - dobré, ale ...


Veľa informácií o tom, ako behať, čoho sa pri behu vyvarovať, ako sa na beh obliekať, čo jesť a piť počas tréningu alebo pred pretekmi nájdete v knihách o behaní, článkoch v rôznych časopisoch či bežeckých serveroch. Problém je, že behať sa podľa fotografií či inštruktážnych videí nenaučíte a pokiaľ ide o metodiku, tam je väčšinou každý bežec najchytrejší a nepotrebuje, aby mu niekto radil. Bežkyne sú v tomto smere predsa len ochotné pripustiť, že dobrá rada je na nezaplatenie.


Bežecký štýl


Problém bežeckého štýlu je, že to, čo vidíte na pretekoch alebo pri tréningu, nie je beh, ale skákanie. Okrem toho si všimnete, že tí, čo vás predbiehajú alebo bežia oproti, doslova trpia, sú celí pokrútení, kníšu sa zo strany na stranu ako pri poslednom ťažení. Pritom na záberoch z čela veľkých bežeckých pretekov vidíte ľahkosť a ladnosť a verte, že to nie je len preto, že chlapci a dievčatá z Afriky to majú od Boha. Oni tak bežia, pretože tam tak behajú všetci. A o to ide. Robíme to, čo vidíme a väčšinou nás ani nenapadne, že by na tom mohlo byť niečo zle a začneme to napodobňovať. Keď na sústredeniach, seminároch, skupinových alebo individuálnych tréningoch, ktoré organizujeme, účastníci vidia, ako vyzerá prirodzený beh, keď si k nemu "čuchnú", razom pochopia, že beh nemusí byť drina, ale len ľahkosť, ladnosť a pružnosť. Konečne pochopia a na vlastnej koži zažijú letovú fázu, zažijú, čo je to kĺzať po vzduchovom vankúši. Aký veľký je rozdiel medzi behom a skákaním, že pri behu dávame nohu dozadu, nie dopredu a napriek tomu letíme, vznášame sa pár centimetrov nad zemou a nemáme chuť nikdy pristáť. A toto vás žiadny tréner v mobile či v mobilnej aplikácii nemôže naučiť, pretože sám toho nie je schopný.

Ako to vyzerá, keď bežíte prirodzene


Keď bežíte prirodzene, vyzerá to takto: Celé telo je mierne naklonené dopredu(ale naozaj mierne), aby ste mohli po vzduchovom vankúši surfovať. Chodidlo nohy, ktorá sa práve oddelila od povrchu, po ktorom bežíte, smeruje dozadu(päta smeruje podľa rýchlosti, ktorou bežíte, viac či menej hore - zakopáva), ruka naopak smeruje aktívne dopredu. Pri došliapnutí noha dopadá zľahka na vonkajšiu(malíčkovú) stranu chodidla na úrovni bruška(nie na špičku). Ihneď na to dopadne pevne celou plochou chodidla k podkladu(sklopí sa na palcovú hranu a na pätu). V tej chvíli(ak sme v miernom sklone) sa pôsobením zotrvačnosti prevalíme od päty až po špičku chodidla dopredu, aby sme nespadli, urobíme ďalší krok. Hlavu držíme ľahko vzpriamenú, ruky napodobňujú prácu nohy, len v opačnom slede, pričom ruka(mierne zovretá päsť) smeruje aktívne zo základnej polohy(predlaktia rovnobežne s podkladom) ľahkým oblúkom k ramenu.

Ako väčšinou fungujú tréneri v hodinkách či mobilných aplikáciách

Fungujú tak, že si vyberiete program, ktorý vás má priviesť k vytúženému výkonu, zapnete ho a vybehnete. Keď sa vám beží veľmi dobre, je vám ľúto spomaľovať (virtuálny tréner hovorí uber!) a keď sa vám nebeží moc dobre, tak sa naopak môže ukričať, aby vás rozhýbal. Jednoducho je to skôr parťák, aby sme neboli pri behu sami. Trénerov v mobilných aplikáciách a športových hodinkách rozhodne neodsudzujem, nakoniec tréningy do nich pomáhali zostavovať odborníci, a ak ich dodržíte, výsledky sa musia dostaviť. Mobilný tréner je určite aj vhodnou alternatívou pre tých, čo nemajú pevný časový rozvrh, jednoducho raz sú tu, druhýkrát zase tam, takže nemajú možnosť chodiť na skupinové či individuálne tréningy, ktoré vedie živý tréner. Skrátka si vozia svojho trénera všade so sebou. Mobilný tréner však nikdy nemôže úplne nahradiť človeka, už preto, že nemá intuíciu, nevidí, čo sa vo vás deje. Nevie, či bežíte na pol plynu, keď máte bežať na plné gule, či opačne, že sa vyslovene trápite, kde by ste mali byť uvoľnení. Skrátka nemá ľudský pohľad, je to len program. Mobilný tréner vám nevysvetlí, prečo je potrebné, aby po intenzívnom tréningu nasledoval tréning regeneračný, že intenzívnym tréningom začnete proces stavby a regeneračným tréningom ho zavŕšite, aby ste ďalším tréningom mohli pridať ďalšiu radu tehál a celý dom, na ktorom ste dlho pracovali, sa vám nezrútil(aby ste sa nezranili alebo neochoreli). Mobilný tréner vás nevypočuje, keď sa potrebujete s niekým porozprávať, s niekým komu veríte, s niekým, o kom viete, že je tu pre vás, nie preto, že si ho platíte, ale preto, že pracujete na spoločnom diele - vašej forme, vašom zdraví, vašej psychickej i fyzickej pohode. No a tiež je tu pre vás, keď moc lietate a potrebujete pribrzdiť. Toto žiadny mobilný tréner nevie, pretože nemá dušu.
16.4.2016 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: bigstock