Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Maratón je za nami, čo ďalej ? Sedem pomaratónskych rád.

Maratón je za nami, čo ďalej ? Sedem pomaratónskych rád.
Toto všetko ste prežili: odhodlanie, nadšenie, únavu, vyčerpanie, zúfalstvo, bolesť, eufóriu a spokojnosť. Ak ste maratón bežali prvýkrát, potom už viete, že to dokážete. A takmer isté je jedno: že budete chcieť bežať opäť. Možno ste sa počas pretekov veľakrát zaprisahali, že už sa nikdy na štart nepostavíte, ale tomu neverte. Maratón je ako droga. Bude to silnejšie ako vy. Tu je pár "pomaratonských" rád, aby tie ďalšie pokusy boli ešte úspešnejšie.

Praktické pomaratonské rady


Nevyháňajte únavu odpočinkom


Odolajte pokušeniu sa niekoľko dní po maratóne len "váľať". Únava sa vám potom v tele ešte viac zahniezdi - a vy budete ubehnutých štyridsaťdva kilometrov cítiť ešte po mesiaci. Takže čo robiť, aby ste sa únavy zbavili? Bežte si každý druhý deň na polhodinku zabehať, zajazdiť na bicykli alebo si zahrať nejaký šport. Vyberte si pohybovú aktivitu, pri ktorej nebudete vydávať veľa energie. Skrátka si "Lazo plážo" zašportujte. Má jednoduchý dôvod: pri regeneračnom pohybe sa v organizme spúšťajú procesy, pri ktorých sa zo svalov vyplavuje kyselina mliečna. Ak je zaťaženie väčšie, začne sa v nich znovu hromadiť. Vhodné regeneračné účinky má aj sauna a masáž.

Nezabudnite piť a vhodne jesť


Pokračujte v pitnom a stravovacom režime, na ktorý ste si zvykli počas tréningu. To znamená veľa a často pite. Dopĺňajte stravu o vitamíny, minerály a stopové prvky. Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Nie každý organizmus sa s "popretekovým" šokom vyrovnáva rovnako. Majte na pamäti, že telo je oslabené a teda náchylnejšie k chorobám. Bola by škoda si radosť z maratónu pokaziť nejakou dlhotrvajúcou chrípkou.

Nevracajte sa do starých koľají


Maratón ste dobehli, "odškrtli" ste na zozname jeden splnený cieľ a možno premýšľate, čo ďalej. Nech je to čokoľvek (trebárs vyliezť na osemtisícovku alebo si urobiť pilotný preukaz), vedzte, že sa vám fyzická kondícia bude hodiť. Tak ju nezahoďte. Pracne budovaná forma sa dá stratiť veľmi ľahko.

Ak vás behanie začalo baviť, urobte z neho súčasť svojho životného štýlu. Samozrejme si už nemusíte "nakladať" stokilometrové porcie mesačne, ale behať neprestávajte. Navyše prakticky každý deň sa vo svete beží nejaký zaujímavý maratón. Tento rok ste skúsili ten bratislavský. Za rok si ho môžete zopakovať. Alebo si zabehnúť maratón v Paríži, Londýne alebo New Yorku. Veľa ľudí spája behanie maratónov s dovolenkou. Prečo si napríklad neskúsiť maratón na klasickej trati z Marathonu do Atén?

Ako často sa dá maratón odbehnúť?


Maratonskí turisti, ktorí obchádzajú tieto preteky po celom svete, sú schopní behať každý mesiac jeden. To je však skôr extrém. Bežný rekreačný bežec behá maratón raz alebo dvakrát do roka.

Ako dlho sa pripravovať na ďalší maratón?


Záleží na vašej kondícii a cieľoch. Keď tréning neprerušíte, ale len v ňom trochu poľavíte (asi tak na roveň prvého mesiaca vášho tréningového cyklu), potom by pre prípravu na ďalší maratón mal stačiť intenzívny dvojmesačnej tréning.

Stravovanie po výkone


Ako prax ukazuje, tak má správna výživa veľký vplyv na rýchlosť regenerácie, a preto by ste mali čo najskôr po behu začať dopĺňať sacharidy. Ak sa pýtate prečo, tak preto, že glykogén sa približne hodinu po výkone ukladá oveľa rýchlejšie než neskôr. Po dlhodobom výkone potom rýchlejšie vstrebávanie glykogénu trvá 4 - 6 hodín. V prípade, že dávate prednosť tuhej strave pred rôznymi športovými koktailami, je dobré, aby ste si prečítali, či vami prijímaná strava obsahuje dostatočné množstvo zložených sacharidov, ako je napr maltodextrín. Ak ste sa však dali na beh z dôvodu, aby ste sa zbavili nejakého toho kila, tak by ste naopak hodinu po tréningu nemali prijímať žiadne jednoduché cukry. Vláknina, ktorá sa často vyskytuje spoločne so sacharidmi (ovocie, obilniny a pod), je síce pre naše zdravie veľmi prospešná, ale neodporúča sa prijímať prvé dve hodiny po tréningu.

Aké chyby sa najčastejšie vyskytujú v pitnom a stravovacom režime bežcov:


  •     nedostatočný alebo naopak nadmerný prísun tekutín pri behu
  •     vysoký príjem jednoduchých cukrov
  •     príliš veľa tuhej stravy počas výkonu
  •     nedostatočný prísun energie pri tréningu alebo v preteku
  •     neadekvátne dopĺňanie minerálov pri dlhých behoch
  •     nedostatočný príjem energie po výkone
  •     nevhodná skladba stravy po výkone

27.3.2013 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil