Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Kupujete topánku? Všimnite si, čo je v nej

Kupujete topánku? Všimnite si, čo je v nej
Pri výbere nových bežeckých topánok sa väčšina ľudí sústredí na veľkosť, tvar a jej tlmenie. Ďalšími faktormi môže byť farba alebo cena. Málokto ale rieši, akú kvalitnú má bežecká topánka vložku a či nesiahnuť po nejakom špeciálnom ortopedickom variante.
Bežecká vložka, čiže stielka, môže mať mnoho podôb a rovnako ako topánky samotné aj vložky sa medzi sebou líšia svojou kvalitou a parametrami.

Väčšina bežeckých topánok má vyberateľnú vnútornú stielku, takže je veľmi ľahké všetko preskúmať. Výnimku tvoria pretekárske modely, ktoré majú stielku všitú alebo vlepenú priamo do topánky. Tento typ konštrukcie sa používa preto, aby sa vložka pri extrémnej záťaži vo vysokej rýchlosti nikam neposúvala.

Ako to dopadne, keď vložka v pretekárskej topánke nedrží, sa presvedčil napríklad aj Eliud Kipchoge na maratóne v Berlíne 2015. Eliud vtedy preteky vyhral v čase 2:04:00, aj keď mu vložky takmer celý čas vyčnievali von z topánky. Bežným smrteľníkom sa to môže stať predovšetkým v silnom daždi, kedy je topánka skrz naskrz premočená a stielka v nej nedrží.

Pri tréningových modeloch sa nepredpokladá taká vysoká záťaž a vložky sú obvykle vkladacie. Medzi jednotlivými značkami aj samotnými modelmi však môžu byť obrovské rozdiely. Vložka sa pritom stará o 70% toho, ako na vás topánka pri nákupe v obchode pôsobí. Mäkkosť stielky je to prvé, čo v topánke ucítite. Ako veľmi mäkká a tlmená je topánka samotná, zistí bežec obvykle až po niekoľkých kilometroch behu.
Obyčajná pena neoslní

Kvalitné bežecké topánky sa predávajú s vložkami Ortholite z vysoko kvalitnej pamäťovej peny. K videniu môžu byť aj iné typy materiálov, ale vždy sa môžete spoľahnúť na anatomické tvarovanie, vysokú mäkkosť a dobrú odolnosť.

U lacnejších bežeckých topánok sa obvykle stretnete s plochou vložkou z obyčajnej peny, ktorá vás svojimi vlastnosťami príliš neoslní. Okrem minimálnej pomoci v oblasti tlmenia a komfortu je tu aj nízka životnosť a z vložky sa rýchlo stáva namiesto aktívneho prvku iba tenká medzivrstva medzi chodidlom a šitím topánky.

Spomínali sme, že vložka môže byť aktívny prvok. Čo si pod tým predstaviť? Prvá vec, ktorú môžu vložky ovplyvniť, je miera tlmenia. Kvalitné a mäkké vložky môžu radikálne zmeniť vaše vnímanie toho, ako veľmi je topánka tlmená ale aj stabilná a presná. Značky ako Craft, Saucony alebo Inov8 dokonca pracujú pri vybraných modeloch so špeciálnymi TPU vložkami.

Tieto vložky sa zohľadňujú už pri vývoji topánok a tlmiaca vrstva tak môže byť nižšia pri zachovaní požadovanej miery komfortu. To vedie k lepšej stabilite a ovládateľnosti topánky.

Tento článok si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
31.5.2024 / Bežecká škola / Autor: Vít Knežínek /  Foto: Bigstock