Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Jeseň je ideálnym obdobím na zdokonalenie bežeckého štýlu

Jeseň je ideálnym obdobím na zdokonalenie bežeckého štýlu
Jeseň, je všeobecne obdobím, kedy sa v tréningu zameriavame najmä na rozvoj všeobecnej vytrvalosti, ale je aj obdobím, kedy je priestor zapracovať na svojom bežeckom štýle či na prirodzenom a funkčnom posilnení tela.
Zdokonaľovanie bežeckého štýlu
 
Behanie na úrovni všeobecnej vytrvalosti je ideálnym časom na pilovanie bežeckého štýlu. Nemusíte myslieť na sekundy, na minúty a tak máte možnosť sledovať svoje nohy, máte možnosť sa doslova s každým krokom, každým pohybom nohy či ruky pohrať. Máte čas vnímať ich vzájomnú symbiózu a keď pobežíte úplne oslobodení od ďalších myšlienok, zrazu sa vám bude zdať, že nebežíte, že sa vznášate, že tancujete a to by malo byť a tiež je zmyslom toho, ako sa naučiť prirodzenému bežeckému štýlu.
 
Naučiť sa prirodzený bežecký štýl je ako naučiť sa hrať na husle, gitaru, klavír či akýkoľvek iný hudobný nástroj. Keď sledujete prsty hudobného virtuóza alebo sledujete nohy, ruky, telo bežeckého génia, máte pocit, že to vlastne nič nie je, že v tom nie je žiadne úsilie, žiadny kŕč - on sa jednoducho len tak hrá alebo len tak beží, ako by to bolo úplne prirodzené, ako by sa s tým narodil. A aj je – len sme to, ako veľa iných vecí v našom živote, počas svojho života, zabudli.
 
Prirodzený bežecký štýl sa dokáže naučiť každý a je pre bežcov a bežkyne jednoznačne najšetrnejší a vyzerá takto: noha pri dopade na podložku je mierne, ale naozaj mierne – skoro to okom nepostrehnete, vyklonená na vonkajšiu hranu topánky, potom sa po podložke odvaľuje a pritom robí kolísku. potom sa po podložke odvaľuje a pritom robí kolísku. Kolíska vyzerá tak, že noha sa z vonkajšej hrany pomaly pretáča na hranu vnútornú, tento pohyb je ukončený cca na úrovni palca. Akonáhle noha dosiahne palcovú hranu, začne sa zase vytáčať smerom von, takže výsledný odraz potom je vedený z palca, prsteníka a prostredníka odrazovej nohy. Tento pohyb si môžete ľahko demonštrovať tak, že dlaň jednej ruky priložíte na dlaň ruky druhej a opíšete pohyb, ako by ste hornou dlaňou plávali po dlani spodnej.
Pokiaľ ide o prirodzený bežecký štýl, tak verte, že naučiť sa ho rozhodne stojí zato. Umožní vám zlepšiť vaše časy o sekundy až minúty a navyše, čo je najdôležitejšie, maximálnou mierou znížite možnosť, že si pri behaní spôsobíte nejaké zranenie!

Ohybnosť a pružnosť
 
Ďalšia dôležitá kapitola z bežeckej kuchárky. Tak, ako je dôležité pre bežcov naučiť sa prirodzený bežecký štýl, je pre neho dôležité, aby jeho telo bolo pružné a uvoľnené. Jeseň je potom najvhodnejším časom, kedy by sme sa mali naučiť správne a pravidelne vykonávať strečingové – naťahovacie cvičenia. Aj preto, že veľa času strávime v zariadeniach, kde nájdeme odborníkov, ktorí nám ukážu, ako ich správne vykonávať. Knižky, časopisy, videá sú určite vhodnými pomocníkmi, ale osobný príklad a vedenie sú v tomto prípade nezastupiteľné. Pokiaľ vykonávate strečing – preťahovanie sami, zapamätajte si, že by ste ho mali vždy vykonávať po tréningu. Výdrž v jednotlivých pozíciách by mala trvať maximálne do 30 sekúnd. Pokiaľ ste ale absolvovali intenzívny tréning, počkajte so strečingom – pretiahnutím, až sa vám svaly upokoja, až trošku klesne ich vnútorný tonus (napätie).
Bežecká abeceda
 
Skiping, lifting a ďalšie cvičenia bežeckej abecedy sú výbornou prípravou na to, aby ste sa naučili svoje telo správne ovládať v bežeckých pozíciách a aby ste ho naučili (svaly, úpony, kĺby, kosti) správne sa poskladať vo chvíli, keď je naň vytváraný tlak – sila. Bežeckú abecedu by som jednoznačne odporúčal učiť sa s človekom, ktorý ju dobre ovláda a ktorý vám ihneď dokáže demonštrovať chyby, ktorých sa pri jednotlivých cvikoch dopúšťate. Jednak sa cviky rýchlejšie naučíte a za druhé obmedzíte možnosť vzniku prípadných zranení pri vlastnom nácviku na minimum.
 
Rozvoj sily celého tela
 
Bežci sú zvláštni, radi behajú, ale neradi posilňujú. Ono je to ale všeobecný rys väčšiny ľudí, že sa venujú väčšinou len tomu, čo ich najviac baví a zabúdajú na to, že najdôležitejšia je v prírode – v živote – rovnováha. V tomto prípade rovnovážne posilňovanie celého tela. Telo totiž funguje tak, že jeden sval je v ťahu (flexor – ohýbač) – nie že by bol niekde mimo, ale ťahá, priťahuje (pri tom sa zmršťuje, dochádza ku kontrakcii) a druhý (extenzor – naťahovač) sa naťahuje. Posilňovanie a preťahovanie flexorov a extenzorov nám umožňuje, že sily sú vyrovnané a náš pohyb je potom ladný a ľahký práve ako u vyššie spomínaného hudobného virtuóza alebo bežeckého génia. Aj bežecká abeceda, najmä lifting, skiping, vysoké kolená, keď sú vykonávané správne, je svojím spôsobom kombináciou posilňovania a zároveň preťahovania svalov dolných končatín. 
28.11.2023 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock