Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Džús, alebo smoothie? Prečítajte si, po čom kedy siahnuť

Džús, alebo smoothie? Prečítajte si, po čom kedy siahnuť
Čerstvý džús dobre poslúži namiesto kávy, smoothie si môžeme dať miesto obeda alebo ako energetický gainer po pretekoch. Neriadeným pitím džúsov si však môžeme privodiť chorobu alkoholikov a na smoothie zase výrazne ušetríme.

Oboje má niečo do seba a oboje sa, zvlášť s prihliadnutím k športu, hodí. Neplatí ale, že je úplne jedno, či si dáme šťavu, alebo smoothie. Záleží na tom, či sa chceme rýchlo "nakopnúť" energiou, alebo skôr regenerovať po pretekoch, alebo napríklad nahradiť komplexnú dennú porciu jedla.

Šťava ešte neznamená pitie


Ovocná šťava, ktorú získame pomocou lisu alebo odšťavovača ovocie (či zeleninu) nedrtí, ale lisuje. Produktom je teda viac či menej "čistá" šťava (záleží na kvalite prístroja i druhu plodu), zbavená pevnej dužiny a spolu s ňou aj vlákniny. Neľakajte sa, vlákninu nám síce všade podsúvajú ako akúsi pridanú hodnotu k už tak zdravej potravine, ale aj bez nej sa (niekedy) zaobídeme. Trebárs keď chceme, aby sa látky zo zjedenej (vypitej) potraviny vstrebali do organizmu čo najrýchlejšie. Napríklad sacharidy, ktoré potrebujeme k získaniu rýchlej energie.

Už asi viete, kam mierim. Čerstvý džús je nápoj plný ovocného sacharidu fruktózy, a je ho tam toľko, že ho môžeme nazvať ako pitie prezlečené za jedlo, ktoré ale nezaťaží žalúdok a nakopne ako ráno pred výbehom, tak napríklad pri popoludňajšej únave. Osobne dávam ovocnej šťave vždy prednosť pred rannou a niekedy aj popoludňajšou kávou, keď chcem získať naozajstnú energiu a napríklad ešte počítam s tým, že si pôjdem večer zabehať a získané cukry stihnem bez problému spáliť.

Je nutné pamätať aj na fakt, že odbúravanie fruktózy má na starosti pečeň. Pokiaľ sa teda budeme šťavami "nalievať" vo veľkom, hoci v dobrej viere, že konzumujeme instantné zdravie, môžeme si privodiť pekné ťažkosti: napríklad steatózu čiže stukovatenie pečene, (choroba typická pre alkoholikov).

Aj ovocie je ale v istom zmysle kalorickou bombou. Šťavy z neho sú síce pre mnohých z nás asi chutnejšie, ale nemali by sme ich uprednostňovať pred tými zeleninovými, ktoré sú v tomto ohľade oveľa menej zaťažujúce, čo sa týka sacharidov.

Smoothie: tekuté jedlo so všetkým

Smoothie nedodá nášmu telu o nič menej prospešných látok ako šťava, ba dokonca prináša aj benefity navyše. Nepleťme si ho ale s ovocným koktailom, obohateným o pridané cukry či zmrzlinu. Ak sa niečo volá smoothie, malo by to obsahovať len prírodné zložky, prípadne ľad.

Prvým benefitom je prítomnosť vlákniny, ktorá zostáva vo forme rozmixovanej dužiny. Vďaka nej nie je smoothie taký "nakopávač" nápoj ako šťava. Vláknina spôsobí pomalšie vstrebávanie fruktózy a s ňou aj pomalšie uvoľňovanie energie po dlhšiu dobu. Zároveň nás smoothie (z rovnakého dôvodu) lepšie a na dlhšiu dobu zasýti. Nemáme po ňom tak skoro hlad, je teda vhodnejší pre tých, ktorí si strážia váhu. Smoothie (zvlášť ak pridáme do neho potrebný jogurt, oriešky alebo normálne, kokosové či sójové mlieko) môžeme (a musíme) považovať za komplexné jedlo a podľa toho s ním aj nakladať.


Aj keď totiž vyzerá ako nápoj a vypijeme ho rýchlo, musíme si uvedomiť, koľko sme toho doň dali: jeden, dva aj tri kusy ovocia či zeleniny, téglik jogurtu, hrsť orieškov ... často je to dosť ingrediencií na naplnenie veľkej misky na šalát. Väčšie smoothie s vyváženým pomerom živín sa tak hodí pokojne na obed, menšie zeleninové namiesto popoludňajšie desiaty. Zároveň sa nesmieme nechať oklamať konzistenciou a nezabúdať na pitný režim. Pohárik vody je vhodný ako ku smoothie, tak ku šťave.

Smoothie má výhodu aj z hľadiska chuťových preferencií. Môžeme doň primiešať takmer čokoľvek a oveľa viac vďaka tomu "pristane" zeleninovým ingredienciám, ktorých možno vďaka mixovaniu použiť celú škálu. Kým čistú vylisovanú šťavu zo zeleného šalátu si predstavíme asi ťažko (predovšetkým ten vagón lístia, ktorý by na ňu bol potrený), také smoothie z nízkotučného jogurtu, rukoly a vlašských orechov chutí ako tekutý šalát.

Pitím smoothie sa okrádame o časť trávenia


Smoothie a šťavy teda v neprehnanej miere rozhodne zdravé sú. Trochu nechtiac sa ale stali tiež produktom komercie a modernej rýchlej doby. Vypiť si obed je skvelá myšlienka, ale smoothie s čokoládou zo "zdravého" ovocného baru asi nebude tou ideálnou voľbou. Ďalším aspektom, ktorý je potrebné spomenúť, je trávenie, schopnosť si jedlo pomaly vychutnať a tým aj udržať komplexný systém trávenia. Enzým amyláza, ktorý je vylučovaný už v ústnej dutine pri žuvaní, totiž pomáha rozkladať práve sacharidy. Starostlivo požuvaná porcia ovocia či zeleniny tak putuje ďalej už natrávená a žalúdok je o to menej zaťažený prácou.

Tým ale nechcem popíjanie smoothie alebo šťavy stotožňovať neriadenému hltaniu nedostatočne rozhryzenej stravy. Ak teda na jedlo takzvane (alebo naozaj) nemáte čas, je smoothie pomerne dobrou voľbou. Žuvanie je do istej miery nahradené práve rozmixovaním. Hoci teda bez prvotného enzýmu, predsa je smoothie vďaka tekutej forme lepšie stráviteľné ako ,,zhltnuté" jablko.

Názor odborníka: oboje je zdravé, ale záleží na vašom cieli

"Fresh môže obsahovať viac vitamínov a minerálov. Zároveň má vyšší obsah cukrov, pretože je potrebné použiť väčšie množstvo ovocia na potrebné množstvo džúsu. Nemusí tiež každého zasýtiť, "zhŕňa Kristína Bačová, výživová poradkyňa z centra Svet zdravia a porovnáva klasickú šťavu so smoothie:" Smoothie je bohatšia na dužinu a tým pádom aj vlákninu. Viac zasýti. S pridaním ďalších surovín - orechy, kyslomliečne produkty atď. - Môže nahradiť hlavný chod. Oproti čerstvému džúsu je tiež lacnejšia."

"Je veľmi dôležité, aké potraviny kombinujete dohromady, pretože sa môže stať, že nie ste na väčšie množstvo alebo konkrétny druh zvyknutí a môžete si tak privodiť ťažkosti, nadúvanie alebo hnačku, prípadne môže vaša pokožka zareagovať alergickou reakciou," varuje Kristína Bačová. Zmieňuje tiež, že záleží na prístroji, ktorým nápoje pripravujeme: odšťavovač by nemal pri práci vyvíjať vysokú teplotu, aby sa zachovalo čo najviac živín, rovnako ako mixér či tzv. Smoothie maker by nemal suroviny "drviť na smrť" príliš dlho, ale naopak rýchlo nasekať veľmi ostrým nožom.

Nezabudnite teda kombinovať: niekedy si dať šťavu, inokedy smoothie a potom zase zeleninový šalát alebo kus ovocia. A v prípade smoothies sa nebojte experimentovať, ale pozvoľna - najskôr so surovinami, na ktoré ste zvyknutí, alebo ktoré nemajú tak výraznú chuť. K ovociu mdlej chuti, ako sú mango alebo banán, môžete pokojne pridať nejaký ten zelený list, nebude to vôbec zlé. Pre začiatok skúste mangold, bazalku alebo napríklad mladú žihľavu či listy púpavy.
2.6.2016 / Bežecká škola / Autor: Karolína Hornová, rungo.cz /  Foto: bigstock