Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Dlhodobé vystavovanie očí slnečnému svetlu bez jeho filtrovania máva aj nezvratné následky

Dlhodobé vystavovanie očí slnečnému svetlu bez jeho filtrovania máva aj nezvratné následky
Vybehnúť na prudké slnko bez ochrany očí slnečnými okuliarmi nie je nič príjemné. Už naši predkovia vedeli, že zrak si treba chrániť.
Nie darmo sa hovorí „chrániť ako oko v hlave“. Prostredníctvom zraku vníma bežec až 85 percent všetkých informácií zo svojho okolia. Stará sa však o svoje oči dostatočne? Čo môže urobiť v silnom slnku skôr, ako bude musieť navštíviť lekára?

Oči sú veľmi špecifický zmyslový orgán, ktorý funguje na sto percent okamžite a v každej chvíli, bez zásadnej potreby odpočinku. Odpočívať potrebujú viečka a svaly, ktoré okom hýbu, nie samotné oko. Zdravie očí záleží od viacerých faktorov – patria k nim aj genetické predispozície, vek, ochorenia ako vysoký tlak alebo cukrovka, pochybenia v životospráve (alkohol, fajčenie). Na zdravie očí negatívne vplýva osvetlenie nadmerným slnečným žiarením a tiež alergie na rôzne pele či trávy, s ktorými sa často spája opuch spojovky.

Pri zanedbaní alebo podcenení liečby môže byť dôsledkom aj zápal rohovky a hlbších štruktúr oka, čo môže viesť až k zhoršeniu videnia. V rámci prevencie treba dbať aj na ochranu pred možnými úrazmi – často sa stanú práve v domácnosti alebo pri športovaní. Dôležité sú pravidelné kontroly u očného lekára, a to aj preto, že niektoré závažné ochorenia očí sú zradné – človek si nemusí všimnúť žiadne príznaky, a pritom je jeho zrak v ohrození.

Vybehnúť na prudké slnko bez ochrany očí slnečnými okuliarmi nie je nič príjemné. Slnečné svetlo nás núti žmúriť a môžu nám dokonca vyhŕknuť slzy. Takmer nič nevidíme a ešte aj po príchode do tmavšej miestnosti sa nám robia pred očami čierne kruhy. Už naši predkovia vedeli, že oči si treba chrániť. Keď pracovali na poli či v lese, takmer neodkladali klobúky či šatky stiahnuté do čela, ktoré boli akýmsi tienidlom.

Dlhodobé a opakované vystavovanie očí slnečnému svetlu bez jeho filtrovania máva aj nezvratné následky. Poškodzuje totiž miesto najostrejšieho videnia – žltú škvrnu. Ultrafialové žiarenie slnka, ktoré môže náš zrak bez ochrany poškodiť už aj počas krátkeho pobytu na prudkom slnku, má tiež vplyv na starnutie šošovky a môže byť jedným z faktorov rozvoja sivého zákalu. A navyše - lekári sa jednoznačne zhodujú, že oči si musíme pred slnkom chrániť počas celého roka – podobne ako kožu. Aj zrak si totiž môžeme „spáliť“.

Ak vystavujeme oko bez ochrany vplyvu silného slnečného svetla v lete, ale i v zime, môže dôjsť k poškodeniu epitelu - krycej vrstvy buniek na jeho povrchu. To sa prejaví nepríjemnými pocitmi pálenia, suchého oka, miernym zhoršením zrakovej ostrosti. Väčšina príznakov sa upraví pri zavretí oka alebo až pri aplikácii umelých sĺz či prípravkov, ktoré pomáhajú epitel oka obnoviť.

V súčasnosti existujú aj farebné kontaktné šošovky, „slnečné“ s UV - filtrom, jednorazové, ale aj šošovky na dlhšie nosenie, s ktorými sa dá spať. Výskyt určitého množstva vody v šošovke umožňuje priepustnosť kyslíka k rohovke (na ňu je šošovka „nalepená“), a preto sú výhodnejšie šošovky s vyšším obsahom vody – môžu sa nosiť viac hodín. Dodržiavanie prípustného času, počas ktorého smú byť na očiach, je veľmi dôležité.

Škodia im rôzne dezodoranty, rozprašovače, spreje. Rovnako tak prach a nečistoty v oku, ktoré môžu spôsobovať infekcie a zápaly. Preto musia byť všetky zásady zdravého nosenia šošoviek, ktoré prikazuje očný lekár a optik, bez výhrady akceptované. Bežec je tak bez hendikepu, vidí lepšie ako v klasických okuliaroch (má väčšie zorné pole), šošovky sa mu nezahmlievajú pri zmenách teplôt a najmä – ak si na ne zvykne, predstavujú pre jeho oči komfort a pohodlie.

Pri behaní na ostrom slnku a vo veternom počasí však nezabúdajme ani na „krycie“ tmavé okuliare s protišmykovými nastaviteľnými opierkami nosa a s bočnými krytmi z príjemného mäkkého materiálu. Mali by mať stopercentnú UVA aj UVB ochranu pred slnečným žiarením, ale aj proti prúdeniu vzduchu (ocenia to obzvlášť oči vyčerpané obrazovkou počítača), vniknutiu prachových častí, peľu alebo drobného hmyzu do očí. 
Nedioptrické slnečné okuliare môžeme mať na očiach so šošovkami, ale existujú aj elegantné športové okuliare s dioptrickými sklami v plastových odnímateľných rámoch pre tých bežcov, ktorí pri behaní nechcú nosiť šošovky.

Stopercentná UV ochrana je mimoriadne dôležitá. Pokiaľ by nebola v sklách prítomná, vzniká nebezpečenstvo zápalu sietnice oka a jej následného trvalejšieho poškodenia. Pod „iba“ tmavými okuliarmi sa totiž rozšíria zreničky, aby sa do oka dostalo čo najviac svetla a tým pádom vniká aj viac ultrafialového (UV) žiarenia. Lúče slnka tak môžu poškodiť oko ešte ľahšie, ako keby bežec tmavé okuliare vôbec nemal a jeho zreničky by boli zúžené. Farba skiel pomáha eliminovať slnečný jas, ale s UV filtrom nesúvisí. Neznamená teda, že čím tmavšie okuliare, tým vyšší UV filter. Ale pozor - výstrednejšie módne farby, ako ružová či modrá, skôr oko dráždia, dokonca niekedy môžu vyvolať slzenie alebo bolesti hlavy.

Aby sme sa v tom vyznali - na obrubách slnečných okuliarov býva číslo kategórie označujúcej svetelné podmienky, pre ktoré sú dané okuliare vhodné a ich používanie bezpečné. Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter predstavuje priepustnosť viditeľného žiarenia 80 až 100 percent, kategória 1 – svetlý filter – zasa priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80 percent. Dvojka značí stredne tmavý filter prepúšťajúci 18 až 43 percent žiarenia, vhodný pre mestské slnečné okuliare. Trojka má tmavý filter, ktorý prepúšťa 8 až 18 percent viditeľného žiarenia. Slnečné okuliare s týmto číslom sú vhodné do prírodných podmienok mierneho klimatického pásma, dobré pre šoférovanie pri plnom slnku. Štvorka značí veľmi tmavý filter, prepúšťajúci iba 3 až 8 percent žiarenia. Také okuliare sa hodia do hôr, k moru alebo do púšte. Neodporúčajú sa nosiť pri riadení motorových vozidiel.

Výživa pre bežcove oči

Aj pri jedle treba dovoliť svojmu zraku, aby sa pokochal farbami – najmä z ovocia a zeleniny (surová, prípadne krátko podusená). Oranžovo – červená mrkva, zelená, červená a oranžová paprika, žlté zemiaky a tekvica, fialovo – červená cvikla, aj tmavozelená listová zelenina, napríklad špenát, klasický kel a rukola, sú zdrojom betakaroténu – rovnako ako tiež marhule (viacej tie sušené) alebo mango. Avokádo dodáva zároveň vitamín E. Obohaťte svoj jedálny lístok aj o hrsť lúpaných slnečnicových jadierok denne, vlašské orechy a celozrnné výrobky. Obsahujú optimálne množstvo provitamínu A, zinok a vitamíny skupiny B (tie sú aj v hydinovom a rybacom mäse), ktoré sú vhodné na reprodukciu a regeneráciu zrakových buniek.
Podľa viacerých výskumných štúdií je veľkým prínosom v prevencii zhoršovania videnia akceptovanie správnej výživy zacielenej aj na konzumáciu ďalších druhov zeleniny (kapusta, brokolica, hrášok, ružičkový kel, zelený šalát, všetky druhy papriky, kukurica). Obsahujú totiž látky luteín a zeaxantín zo skupiny karotenoidov (rastlinné farbivá - zlúčeniny štruktúrou podobné vitamínu A, chrániace pred vplyvom ultrafialových lúčov v slnečnom žiarení). Ich zvýšená koncentrácia v potrave znásobuje po vstrebaní sa do krvi hustotu pigmentu žltej škvrny sietnice a pôsobenie akousi formou ochraňujúcich „vnútroočných slnečných okuliarov“. Zaujímavé pre zdravie očí sú tiež antokyány posilňujúce steny očných ciev. Obsahujú ich čierne ríbezle, hloh, čučoriedky, červené hrozno a extrakt z kôry borovice aj kvetov nevädze poľnej.

Pre zdravie očí a prevenciu porúch zraku sú zaujímavé najrozličnejšie kombinácie koktailov prírodných štiav z ovocia a zeleniny. Pijú sa v množstve 200 – 230 mililitrov, ktoré sa môže ešte riediť čistou vodou. Na dosiahnutie maximálneho účinku je však potrebné kombinácie obmieňať. Dospelí môžu vypiť denne až tri poháre s takýmto obsahom. Každá surovina sa spracúva osobitne a pri premiešavaní sa používajú nekovové lyžice.

Rôzne vhodné kombinácie ovocia a zeleniny na výrobu koktailov z ich štiav

2 veľké mrkvy + 4 kúsky brokolice + 4 kúsky karfiolu
3 paradajky + hrsť žeruchy + ½ červenej papriky (kapie)
1 grapefruit + 1 mango + 1 mučenka
4 mandarínky + 1 hruška

Spolu s takýmito kombináciami je však vhodné denne konzumovať v odporúčaných množstvách aj zinok (80 mg), beta – karotén (15 mg) a vitamíny C (500 mg) i E (400 m.j.), ktoré spolupracujú na ochrane kvality očných komponent. V praxi sa v rámci prevencie odporúča taktiež užívanie výživových doplnkov s obsahom spomínaných karotenoidov (luteín má význam v množstve 6 miligramov denne !), vitamínov aj stopových prvkov podľa odporúčania očného lekára a špecialistu na výživu. Vzhľadom na to, že dlhodobé užívanie výživových doplnkov s obsahom zinku môže oberať telo o meď, je vhodné na 15 mg zinku užívať 1 mg medi.

V každodennom živote je potrebné nezabúdať aj na dostatočný pitný režim – vypitie troch litrov tekutín denne by malo zaručiť dostatočné prevlhčenie očí. Nezabúdajme plakať - slzy majú aj dezinfekčný a posilňujúci účinok. Obsahujú látku leusin - encophalin, ktorá zmierňuje bolesti. Slzy zohrávajú úlohu aj pri ochrane oka pred vysychaním a zároveň ho ochraňujú pred infekciami, pretože vrstva zo sĺz má sterilizujúci a očisťujúci účinok.
25.5.2023 / Bežecká škola / Autor: MUDr. Pavel Malovič /  Foto: Bigstock