Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čo sa môžeme naučiť od bežeckých zranení?

Čo sa môžeme naučiť od bežeckých zranení?
Každé zranenie prevráti život bežca hore nohami, veľakrát aj doslova - keď budete ležať v nemocnici a vaša noha bude uväznená v sadre, bezvládne visieť zavesená na kladke... Ukážeme vám, ako využiť takúto pauzu na to, aby ste sa poučili z chýb, zostali fit a nakoniec sa mohli - ešte silnejší - vrátiť späť do aktívneho bežeckého života.
Váš lekár vám na základe nálezu zakáže behať. Dni, týždne, mesiace... Celý svet sa vám zrúti. Behanie potrebujete k životu ako dýchanie, ste na ňom závislí fyzicky, ale aj psychicky... Ale ako sa vám môže zdať táto vynútená pauza náročná, môže vám priniesť do budúcna dôležité poznatky, ktoré vám vo svojom dôsledku umožnia po návrate behať ešte lepšie. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo máme konkrétne na mysli.
Na čo je dobrý alternatívny tréning

Napríklad plávanie, bicyklovanie nie je v tomto prípade žiadne núdzové riešenie. Silu, ktorú získate prostredníctvom týchto športov (napr. v hornej polovici tela, rúk, trupu) môžete veľmi dobre využiť pri behu. Kto sa skutočne bude (a môže) venovať počas zákazu alternatívnym športom, bude následne behať s menšou námahou, ľahšie a dlhšie ako predtým.

Aby ste si beh mohli skutočne užívať, je potrebné sa venovať aj iným športom, ktoré vaše telo vystavia novým impulzom, naučia ho rýchlejšie sa prispôsobovať zmenám. Aj po úplnom vyliečení by ste si mali jeden deň v týždni vyčleniť pre alternatívny tréning. Okrem toho skúste po bežeckom tréningu pridať ešte pár posilňovacích cvikov, jogu alebo pilates (podľa osobných preferencií) - už 15 minút posilňovania vám prinesie efekt!

Lepšie spoznať vlastné telo

Kým laborujete so zranením, učíte sa lepšie spoznávať svoje vlastné telo, poznávať jeho hranice a limity. Poznanie, ktoré by ste si z toho mali odniesť - aj chôdza znamená pohyb dopredu . Po návrate do tréningu sa nehanbite občas prejsť do chôdze, a to aj vtedy, keď ste sa predtým iným smiali, keď prešli pri behu do chôdze a považovali ste to za zmäkčilosť. Skúste počúvať jemné signály vášho tela, ako ste ich vnímali, keď vás niečo v čase zranenia zabolelo.

Pomaličky, pomaly, rýchlejšie

Ľudia, ktorí sa vyliečia z nejakého zranenia sa doslova vrútia späť do tréningového procesu. Jednoducho chcú hneď dohnať to, čo zameškali. Myslia si, že počas nečinnosti doplnili energické zásoby a na prvých tréningoch majú pocit, že im to behá zadarmo. Bohužiaľ je to len zdanie, pretože počas nečinnosti im ochabli svaly, väzy, úpony, aj pohybové návyky sa zmenili. Preto je vhodný opatrný návrat do tréningového procesu a to veľmi pomalým navyšovaním objemu a intenzity tréningov - aj keď už budete mať dojem, že ste zdraví ako repa.

Poznanie, ktoré by ste si z toho mali odniesť - nie všetko je tak, ako to vyzerá. Preto je lepšie na začiatku pridávať plyn pomaly a postupne, aby sa motor zahrial a olej všetko dostatočne premazal. Inak sa môže stať, že sa motor zadrie.

Ako predchádzať bežeckým zraneniam? To sa dozviete v novej knihe Bežec a zranenia.

21.5.2020 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock