Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čo sa hovorí o behaní a ako je to naozaj?

Čo sa hovorí o behaní a ako je to naozaj?
Behanie nie je zdravé! Beh je len pre mladých! Beh nie je pre obéznych! Beh nie je pre ľudí, čo majú artrózu! Nikdy som nebehal a nikto ma neprinúti vybehnúť! Už som to skúšal niekoľkokrát, ale nikdy to nedopadlo dobre, takže znova to už skúšať rozhodne nebudem!
Ak chceš zrýchliť, predĺž krok

Z hľadiska bežeckého štýlu, najhoršia informácia, ktorú vám môže niekto dať a napriek tomu ju dostane v živote prakticky každý adept behania. Výsledkom je, že sa snaží svoj krok čo najviac natiahnuť, došliapnuť pred telom. Vďaka tomu došliapne na pätu, teda pokiaľ k tomu nepridá vysoké koleno a následne nedošliapne pod telo.

Znovu skúšať behať nebudem, dopadne to vždy rovnako

Koľkokrát som tieto slová za posledné roky počul. Väčšinou nehovorím nič, ale myslím si svoje. Potom nenápadne začnem hovoriť o tom, aké je vlastne ľahké sa naučiť behať a čo viac, ako ľahko si človek behanie obľúbi. Obľúbi natoľko, že si bez neho už vôbec nedokáže svoj život predstaviť. Len tak medzi rečou naznačím, ako by mal človek s behaním začať, akých najčastejších chýb sa človek, ktorý sa rozhodne behať, dopúšťa a k čomu potom dôjde.
Zarytý odporca začne pozorne počúvať, pritakávať na popisované chyby, občas odpovie: „Presne ako pri mne“, a keď sa stretneme o pár týždňov neskôr, tak nadšene rozpráva o tom, aký je beh úžasný.

Najčastejšia chyba, ktorá vás presvedčí, že behanie nie je nič pre vás – príliš rýchly beh na to, na čo človek v danej chvíli má

Adept behania má v pamäti uloženú informáciu: Beh je veľmi náročná činnosť, treba vybehnúť čo najrýchlejšie a vydržať v tom tempe čo najdlhšie! Túto informáciu si odniesol zo školy, kde dostal raz za rok úlohu odbehnúť čo najrýchlejšie 300 metrov, 1000 metrov, 1500 metrov, a potom odbehnúť v rámci Cooperovho dvanásťminútového testu čo najdlhšiu vzdialenosť. Ako to má urobiť už mu nikto nepovedal. Nepovedal mu nič o tom, že keď to napáli, tak jeho svaly:

  • sa o chvíľu unavia
  • vyčerpajú zásoby krvného cukru, ktoré tam sú pre prípad, že bude utekať pred tigrom či inou prehistorickou šelmou 
  • zadusia sa – nebudú mať dosť kyslíka
Ten kyslík mu potom bude chýbať aj v mozgu, takže ten nebude schopný podniknúť žiadny rozumný záver a tak sa bude snažiť prekonať to… Ten kyslík bude chýbať aj jeho metabolickému systému, takže mu dôjde aj energia, hoci jeho tukové zásoby sú takmer nedotknuté.

Jednoducho po svojom pokuse bude mať pocit, že je skôr bližšie hrobu ako tomu, pohnúť sa dopredu.
Pritom pomoc je veľmi jednoduchá – spomaliť a prestať sa porovnávať s inými

Keď sa oblečiete a zatvoríte za sebou dvere, nevystreľte, ako keď vám za zadkom cvaknú zuby psa, ale vykročte pekne dôstojne a pozvoľna, akoby ste išli namiesto behu na prechádzku. Choďte tak päť minút a zhlboka dýchajte, keď pri tom dokážete dýchať nosom (vydychovať môžete ústami), tým lepšie. Potom sa voľne rozbehnite. Hovorím voľne, takže uberte! Nie ste v škole, nič vám neutečie, pretože keď teraz dokážete zvoľniť a ovládnuť svoje nutkanie bežať ako Emil Zátopek, tak vydržíte bežať dlho, takže ľahko doženiete stratu, ktorú ste nabrali na štarte. A potom sa už budete svojmu tieňu z minulosti len vzďaľovať.

Tréning plánovaný v čase (v minútach či hodinách)

Keď si naplánujete svoj tréning v kilometroch, tak sa vystavujete hneď na začiatku stresu, čo keď to nedám? Keď si naplánujete tréning v minútach, tak to dáte vždy, pretože minúta zostáva stále minútou, takže vám postačí udržať si príslušný počet minút, ktoré ste si stanovili pre svoj tréning. Keď si to naplánujete v kilometroch a fyzicky na to nebudete mať, tak budete vždy sklamaní a rozladení. Buď príslušné kilometre neodbehnete, alebo ich odbehnete, ale po behu budete natoľko zničení, že v ten deň už neurobíte vôbec nič, a potom: „Beh vraj človeku pomáha uvoľniť sa, vyčistiť si hlavu, dobiť baterky…“
Beh nie je pre ľudí, ktorí majú svoj vek, nadváhu, či artrózu

Jasné, pre ľudí s veľkou nadváhou beh skutočne nie je, ale nie preto, že by to ich telo nikdy nezvládlo, ale preto, že to nezvládne teraz bez možných zdravotných následkov. Čo sa týka veku, tam je to obdobné, pokiaľ skôr narodený roky nič nerobil, myslím nešportoval. A pokiaľ ide o artrózu a názor „odborníkov“, odrádzajúcich svojich pacientov s tým, že: „Beháním si tú svoju artrózu iba zhoršíte, či neviete, že jednou z príčin artrózy je preťažovanie kĺbov?“, tak súhlas, ak by začal behať človek s artrózou (ktorý sa roky nehýbal a privodil si tým nadváhu, ktorý neúmerne zaťažoval svoje kĺby) bez toho, aby svoje telo na beh pripravil napríklad chôdzou.

Po dlhej pauze, netreba doháňať čas

Sledovali ste niekedy v televízii, ako sa atléti pred svojim výkonom dlho rozcvičujú? Keby ste mali možnosť pozorovať celú rozcvičku, videli by ste, že rozcvička im trvá väčšinou oveľa dlhšie ako výkon, na ktorý sa tak dlho rozcvičovali. Je to jednoduché, rozcvičovali sa tak dlho, aby svoje telo na výkon pripravili, aby ho zahriali, prekrvili, prekysličili. A to sa na ten výkon pripravovali už roky predtým. Ako ste svoje telo pripravili na vami požadovaný výkon vy?
Ak ste sa dlho aktívne nehýbali, ste v stave -5, skôr ako začnete behať je potrebné sa dopracovať na 0

Prečo mínus 5? Pretože:

  • svaly atrofovali
  • kosti zredli 
  • šľachy, úpony, väzy sú slabé a neustále napnuté ako tetiva luku pred výstrelom 
  • srdce máte až v krku, sotva vyjdete zopár schodov – váš kardiovaskulárny systém je v troskách 
  • cievny systém je ,,zanesený“
a to nehovorím o vašej váhe, ale tá sa vylepší, hneď ako začnete na sebe pracovať.

Dostať telo do figúry bude chvíľu trvať, keď budete vytrvalí a vaše rozhodnutie bude pevné, tak tomu dávam pol roka. Teda pol roka na to, aby ste sa vyladili na 0 a mohli začať pracovať na nejakej športovej forme, zatiaľ budete pracovať na vašej fyzickej kondícii, ktorá vám pomôže aj zlepšiť vaše zdravie. Ak sa vám to zdá dlhé obdobie, tak sa vás opýtam: „Ako dlho už chodíte k svojmu lekárovi, aby dal vaše zdravie do figúry?” Dovolím si povedať, že to bude určite viac ako pol roka, a to vám určite pri každej návšteve hovorí, že vám nemôže nič zaručiť. Ja vám tiež žiadnu záruku nedám, aj keď som si istý, že keď to tých šesť mesiacov vydržíte, tak sa vám veľmi uľaví a zistíte, že je to dobrá cesta.

Behanie, hlavne to v zime, nie je zdravé

Tento mýtus šíria len tí, čo je im cudzí akýkoľvek pohyb a potom tí, ktorí vedia, že behanie je zdravé, ale keby ho podporovali, tak by prišli o svoje životné istoty. Proste svoj biznis založili na tom, že budú človeka udržiavať len pri takom zdraví a v takej kondícii, aby „prežil“, minimálne dovtedy, kým z neho vytiahnu, čo to pôjde. Pokiaľ patríte k tým, ktorí im to až doteraz „žrali“, tak vás asi ťažko presvedčím, jedine snáď tým, že by ste to na tých šesť mesiacov vyskúšali, vždy sa predsa môžete, ako po každej diéte, vrátiť k svojmu starému známemu životnému štýlu. Ja vás rozhodne lámať nebudem, na to som už starý pes. Pokiaľ patríte k tým, ktorí už blahodarný účinok behu okúsili, tak vás presviedčať nemusím, ale vy by ste mohli nakaziť tých, čo doteraz beh odmietali, napríklad tým, že im dáte tento článok prečítať.

Beh je len pre mladých

Najväčšia hlúposť, ktorú vám môže lekár povedať. Beh je pre všetkých, akurát tým skôr narodeným odporúčam nenaháňať sa za každou sekundou, predsa len roky nezastavíš. Behať však môžete začať v každom veku. Stačí sa riadiť týmito pravidlami.
23.1.2022 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock