Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Chcete dlho žiť? Každý krok sa počíta

Chcete dlho žiť? Každý krok sa počíta
Máte pocit, že váš bežný deň obsahuje príliš veľa sedenia a málo fyzickej aktivity? Potom vás už asi napadlo počítať si dennú porciu krokov. V ére športtesterov a smartfónov je to veľmi jednoduché a pre veľa ľudí ide o prvý krok k aktívnejšiemu životnému štýlu.
Chôdza je základný a kriticky dôležitý pohyb. Koľko však máme za deň nachodiť, aby to bolo "tak akurát"? Je to obľúbených desať tisíc krokov, alebo bude stačiť menej?

„Moderný životný štýl vedie k tomu, že ľudia veľmi sedia a sú oveľa pasívnejší v porovnaní s množstvom pohybu, ktoré by mali evolučne vykonávať,“ hovorí John Ford, fyziológ z American College of Sports Medicine. „Množstvo rizikových zdravotných faktorov, ktoré spôsobujú vyššiu úmrtnosť, sa výrazne zvyšuje sedavým spôsobom života a prílišným sedením počas dňa.“

Veľa štúdií preukázalo, že sedavý spôsob života môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, cukrovky, obezity, rakoviny hrubého čreva, vysokého krvného tlaku a depresie, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie možno asi 2 milióny úmrtí ročne pripísať fyzickej nečinnosti.
Akákoľvek fyzická aktivita môže tieto riziká obmedziť. Chôdza je jedinečná svojou dostupnosťou, všestrannosťou a jednoduchosťou. Koľko toho ale musíme nachodiť, aby to malo zmysel?

„To naozaj závisí od vašich zdravotných cieľov a návykov,“ tvrdí Thijs Eijsvogels, docent pohybovej fyziológie na Radboud University Medical Center v Holandsku.

„Pridaním 1000 krokov do svojej dennej rutiny, čo sa rovná zhruba 10 minútam rýchlej chôdze, by sa mohlo znížiť riziko úmrtnosti zhruba o 15 percent. Ďalšie zvýšenie počtu krokov by mohlo ďalej zvýšiť zdravotné prínosy. Každý krok sa teda počíta!“
Minimum je 2337

Možno vás to prekvapí, ale obľúbená hodnota 10 000 krokov vznikla v šesťdesiatych rokoch v Japonsku ako marketingový ťahák na predaj krokomerov. V tomto prípade sa nemôžeme príliš hnevať, pretože sa dá tvrdiť, že zavedenie zlatého štandardu desaťtisíc tisíc krokov prinieslo za šesťdesiat rokov svojej existencie bezpochyby viac úžitku ako škody. Ako sa však k problematike chôdze stavajú seriózne zdroje?

Štúdia publikovaná v European Journal of Preventive Cardiology tvrdí, že najnižšiu hranicu, ktorú by ste mali dosiahnuť, ak sa chcete vyhnúť vážnym kardiovaskulárnym problémom, je 2337 krokov. Celkový pozitívny vplyv na vaše zdravie je potom viditeľný pri pravidelnom absolvovaní aspoň 4000 krokov. V oboch prípadoch sa ale bavíme o absolútnom minime, pod hranicou ktorého si koledujete o vážne zdravotné problémy. Maximálny prínos chôdze pre vaše zdravie sa prejaví pri 8800 krokoch denne. Pri ďalšom zvýšení môže chôdza prispieť zlepšeniu fyzickej kondície alebo chudnutiu, ale z hľadiska zdravia už ďalšie znateľné benefity neprináša.

Tento článok si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
Tento týždeň / Bežecká škola / Autor: Vít Kněžínek /  Foto: Bigstock