Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Cez horúčavy je dôležitý pitný režim, avšak aj tu platia určité pravidlá

Cez horúčavy je dôležitý pitný režim, avšak aj tu platia určité pravidlá
Letné horúčavy prinášajú rad zdravotných rizík pre každého.
BRATISLAVA 21. júna – Prehriatie organizmu, zvýšená telesná teplota, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie sú len niektoré z nich. Dodržiavaním základných pravidiel prevencie môžeme tieto následky významne eliminovať. Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.

„Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru a kofeínu. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody,“ uviedla hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2 až 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia.

Piť by sa malo v menších dávkach, častejšie a ešte pred tým, ako človek pocíti smäd. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve. „V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré smäd neznížia a navyše podporia vylučovanie vody z organizmu. Pite skôr vlažné nápoje, nie ľadové,“ dodáva Červeňová.
„Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné často ponúkať vhodné tekutiny. Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi,“ uviedla zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na deti a mládež Jana Hamade. Voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu pre dojčatá a deti do siedmich rokov veku. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml na kilogram, u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml na kilogram a v školskom veku 70 ml na kilogram hmotnosti. Neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti.

„Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu aj pre seniorov. Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu. Dennú dávku, približne 1,5 až 2 litre tekutín, by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka,“ povedala Tatiana Červeňová. Pitný režim okrem čistej vody možno doplniť aj o minerálne vody s nízkou mineralizáciou. Vody s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka nie sú vhodné pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením, seniorov ani dojčatá.

Začlenenie týchto pravidiel do každodenného života pomôže zvládnuť letné horúčavy zdravo a bezpečne.
Tento týždeň / Bežecká škola / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock