Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bolesti krížov a drieku: Čo sú príčiny a ako ich riešiť?

Bolesti krížov a drieku: Čo sú príčiny a ako ich riešiť?
Rekreační bežci, ale aj elitní maratónci musia mnohokrát v tréningovom procese a v súťažiach korigovať svoje plány pre nepríjemné zranenia a zdravotné ťažkosti
Častým problémom u bežcov sú ťažkosti v driekovo-krížovej oblasti. Prejavujú sa rôznymi formami bolesti – pichavého charakteru, rezania, mravčenia, pálenia, pocitu slabosti, mnohokrát aj s vyžarovaním do bedrového kĺbu, slabín, pri výraznejšom postihnutí aj lýtka a chodidla. Príčinou môžu byť len tzv. funkčné poruchy pri svalovej nerovnováhe, ktoré pri neriešení môžu prejsť do štrukturálnych zmien na úrovni kostných štruktúr chrbtice, medzistavcových platničiek, nervových koreňov, miechy.
Z pohľadu bežca je dôležité venovať sa už prvotným príznakom funkčných porúch. A tými sú nerovnováha medzi slabším brušným svalstvom, sedacími svalmi a kompenzačne preťaženými skrátenými svalmi vzpriamovačov chrbta a bedrovo-driekovými svalmi.

Ako tieto problémy riešiť?

Na prvom mieste je posilnenie oslabeného svalstva, a potom alebo aj zároveň uvoľniť strečingom skrátené svaly. Ak to nedokážeme sami, vhodná je rehabilitácia pod dozorom fyzioterapeuta s vhodnými cvikmi, klasické masáže, teplé kúpele, elektroliečba, ultrazvuk. Ak zlyhávajú aj tieto liečebné postupy, je nutné vyhľadať ortopéda, prípadne neurológa a hlbšie diagnostikovať príčinu ťažkostí klinickým vyšetrením, röntgenom, CT, magnetickou rezonanciou alebo EMG. Pri diagnostike je potrebné uvažovať aj o tzv. prenesenej bolesti z oblasti močových ciest, pohlavných orgánov, tráviaceho traktu, a preto je vhodné navštíviť aj príslušných odborníkov.

22.10.2021 / Bežecká škola / Autor: br, gv /  Foto: Bigstock