Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bolesť holene signalizuje problém

Bolesť holene signalizuje problém

Je úplne jedno či beháte, chodíte alebo robíte akýkoľvek iný šport - pre všetkých z nás platí jedno: od nohy (chodidla) sa odvíjajú všetky naše problémy.
Bolesti predkolenia (holene) patria medzi najčastejšie problémy u bežcov, ktoré sa vypuklejšie prejavujú najmä u snaživých začiatočníkov a sú nepríjemným predpokladom pre zranenie. Výraznejšie ťažkosti pociťujú jedinci tráviaci väčšiu časť dní v sede či v ľahu. Takúto bolesť netreba prekonávať alebo podceňovať a „ísť cez ňu“. Je to veľmi nerozumné a vždy prinášajúce dlhodobejšie problémy.
 
Bolesť totiž vždy signalizuje určité ohrozenie kostí a mäkkých tkanív (svalov a šliach) predkolenia, prípadne upozorňuje na problém, ktorý tam „tlie“ a je chronický.
 
Kedy sa nám bolesť prihlási?

 • pri zápale šliach a úponov lýtkového svalstva
 • pri preťažení lýtkových svalov nadmernými dávkami zaťaženia
 • pri zápaloch okostice (obalu kosti)
 • pri únavových (stresových) zlomeninách
 • pri zápale a podráždení prebiehajúcich nervov predkolenia
 • pri problémoch s driekovou chrbticou
 Príčinou však môže byť aj hromadenie krvných zrazenín (trombóza) prípadne nesprávne prekrvenie (ischémia), ktoré je veľmi časté, napríklad u tuhých fajčiarov.
 
Sprievodným javom týchto dvoch problémov býva pichavá bolesť, tuhý (pastózny) opuch a farebné zmeny končatiny (začína fialovieť). Tu je naozaj nevyhnutná akútna konzultácia s lekárom – špecialistom (ortopéd, telovýchovný lekár, špecialista na cievy - angiológ) a následná kvalifikovaná liečba aj rehabilitácia.
 
Bolesti predkolenia najčastejšie spôsobuje zápal okostice - blany obaľujúcej povrch kostí. Intenzita zápalu ovplyvňuje liečbu aj vhodnosť či nevhodnosť zaťažovania behaním vo fáze hojenia. V prípade dlhodobého preťažovania dochádza ku vzniku podráždeniua mäkkých tkanív, ktoré prechádza do zápalovej formy. V najťažších prípadoch môže dôjsť k „odlúpeniu“ časti okostice od kosti. Komplikáciou pretrvávajúceho dráždenia môže byť vznik únavovej zlomeniny. Zápal okostice bolí spočiatku po výraznej záťaži, neskôr aj po miernej (chôdza) a najťažším stupňom je permanentná bolesť, ktorá obťažuje bežca aj 24 hodín denne. Bolesť pociťuje na prednej strane predkolenia, najčastejšie medzi jeho hornou a strednou tretinou.

Čo problémy spôsobuje

 • nadmerný rozsah pohybu v členkovom kĺbe pri behaní. Po odraze bežec príliš zohne chodidlo smerom nadol a pred došliapnutím zasa príliš zdvihne špičku nahor. Tento nie veľmi „ekonomický“ pohyb môže viesť k preťaženiu svalov predkolenia
 • príliš rýchle navýšenie objemu alebo intenzity záťaže
 • pretrénovanie
 • nevhodná bežecká obuv
 • tvrdé došliapanie na pätu (napríklad behanie na nevhodnom povrchu)
 • nerovnováha svalov predkolenia, zlý bežecký štýl
 • nerovnaká dĺžka končatín, slabé brušné svaly, nestabilita členkových kĺbov,
 • chybná geometria nohy (rôzna šírka, dĺžka alebo tvar chodidiel, plochá noha)
 • nesprávne držanie tela
Postupné zvyšovanie tréningových dávok znamená, že vzhľadom k svojej trénovanosti - fyzickej kondícii budeme postupne predlžovať odbehnutú, či prejdenú vzdialenosť. Tréningy musia ctiť metodický princíp : jedna tréningová jednotka rozvíja vytrvalosť, ďalšia rýchlosť, iná silu a nasledujúca techniku. Po zaťažení musí nasledovať regeneračná fáza.
Všetky problémy s oporno - pohybovým aparátom sa začínajú od nohy. Úplne stačí zlé postavenie prstov na nohe a nastávajú problémy. Je úplne jedno či beháte, chodíte alebo robíte akýkoľvek iný šport - pre všetkých z nás platí jedno: od nohy (chodidla) sa odvíjajú všetky naše problémy. Ak ste ešte neabsolvovali žiadne vyšetrenia - diagnostiku nohy, urobte to pri najbližšej príležitosti u špecialistu – podiatra (podológa), ktorý dokáže optimálne poradiť.

Aké sú možnosti aktívnej liečby, aká je možná primárna a sekundárna prevencia?

Prevencia:

 1. ortopedické vložky (podľa ordinovania podiatra)
 2. dynamické preťahovanie svalov predkolenia (strečing) pred záťažou
 3. statický strečing po záťaži
 4. posilňovanie svalov predkolenia cvičením s terabandom – gumenými pásmi
 5. vhodná bežecká obuv
 6. kompresívne podkolienky
 7. metodicky správna technika behania
 8. pravidelná a dostatočne dlhá regenerácia

Liečba

 1. protizápalové liečivá (podľa odporúčania lekára)
 2. ľadovanie podľa individuálnej tolerancie chladu
 3. terapeutické tejpovanie rigídnym – nepružným tejpom alebo kineziotejpom
 4. balančné cvičenia
 5. rôzne fázy fyzioterapie spojené s elektroliečbou (podľa ordinácie lekára)
 6. zmena bežeckej obuvi
 7. zmena štýlu behu 
18.8.2023 / Bežecká škola / Autor: MUDr. Pavel Malovič /  Foto: Bigstock