So zimou sme sa už vysporiadali, ale ešte tu máme jedného záškodníka, ktorý dokáže bežcom v v chladnom počasí pekne prehrabať vlasy - vietor. Takže ako sa s ním vysporiadať? Je to jednoduché, keď opustíte svoje obydlie, vyjdete pred dom, tak nasliňte prst a z tej strany, čo vás viac ochladí, z tej fúka, takže presne týmto smerom vybehnite, pretože ste ešte plní síl, a keď to potom otočíte späť k domovu , vietor vás bude domov poháňať. Ak použijete túto stratégiu a máte napísaný tréning na nejaký konkrétny čas, tak bežte proti vetru o pár minút dlhšie, ako je polovica doby, čo ste si na beh vybukovali, späť to bude rýchlejšie, tak aby ste si potom ešte nemuseli pridávať.
V chlade spotrebujete viac energie
Pri nižších teplotách človek všeobecne, netýka sa to len behu, spotrebuje viac energie (kalórií). Je to dané tým, že sa človek musí zahriať na prevádzkovú teplotu - proste aby mu nebola zima. K tomu sa pridáva celková stuhnutosť - horšia koordinácia, takže rozkývať telo pri akejkoľvek činnosti dá väčšiu prácu. Svoju úlohu hrá aj oblečenie v niekoľkých vrstvách, aj keď máte na sebe pružné - elastické prádlo, tak predsa len musí vaše telo prekonať nejaký odpor, aby sa pohlo vpred. Všetko dokopy znamená energetickú spotrebu o cca 5% vyššiu. Pokiaľ ešte aj prší, ochladzuje sa telo rýchlejšie a celkový výdaj energie je ešte o niečo vyšší.
Po behu sa prezlečte
Akonáhle dobehnete, budete sadať do auta a pôjdete domov alebo niekam, kde sa ešte len môžete osprchovať, tak sa prezlečte na cestu do suchého, aspoň čo sa týka hornej polovice tela. Nikdy nezostávajte v zime stáť vonku, aby ste si ešte s prípadnými spolubežcami niečo vysvetlili či oznámili pocity z behu, ale nechajte si to na začiatok budúceho behu, aspoň vám to pomôže bežať zo začiatku voľnejšie, ale hlavne nevychladnete a nenachladnete!
Tréningový plán
Ak sa pri behu nedokážete dostatočne ovládať a beháte, ako vás práve napadne, keď vás niekto vytočí, tak mu pridáte, aby ste spálili nahromadený adrenalín, tak pre vás je rozhodne tréningový plán dobrý tip. V jesennom období, najmä keď teplota vzduchu klesá, niekedy aj pod bod mrazu a keď to kĺže, mali by ste v intenzite behu zvoľniť. To zvoľnenie má tri dôvody. Prvý je ten, že pri nízkych teplotách potrebujete veľa energie len na to, aby ste sa ohriali, vydáte ju tým, že pobežíte rýchlejšie, ako je zdravé, energia vám dôjde a ak budete mať šťastie, tak to odnesiete len nachladnutím. Druhý sa týka zvýšeného rizika, že si niečo si natiahnete, narazíte alebo natrhnete a ako na potvoru to bude v najvzdialenejšom mieste od vášho bydliska. V tomto druhom prípade pravdepodobne okrem nepríjemného zranenia tiež pekne prechladnete, predtým ako dobehnete domov. Takže v jesenných a zimných mesiacoch sa ponáhľajte pomaly! Tretím dôvodom je tréning všeobecnej vytrvalosti. Jeseň a zima je na to najvhodnejšie obdobie, pretože do jarných pretekov je ďaleko a tak vás naozaj nič nenaháňa.