Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bežecká obuv z reťazca? Otestovali sme ju za vás

Bežecká obuv z reťazca? Otestovali sme ju za vás
Vyrazili sme do reťazca so športovým vybavením a otestovali sme čo najväčšie množstvo topánok, aby sme ich mohli objektívne porovnať s tým, čo ponúkajú ostatní výrobcovia.
Hovorí sa, že beh je jeden z najlacnejších športov. Jediná vec, ktorú totiž naozaj potrebujete, sú kvalitné topánky. Čím viac behu prepadnete, tým menej ale bude toto tvrdenie platiť, pretože k topánkam sa pridá ďalšie všemožné vybavenie. Oblečenie, batohy a čelovky, športtestery alebo výživa. Topánky však vždy zostávajú v centre všetkého a výber kvalitného páru, ktorý vám dobre padne, by mal byť prioritou každého bežca.

Značka alebo reťazec?

Veľmi často sa v bežeckej komunite stretnete s názorom, že na topánkach sa v žiadnom prípade neoplatí šetriť a človek by mal vyberať výhradne z modelov špecializovaných značiek alebo z kvalitných bežeckých kolekcií značiek ako Adidas alebo Nike.

Okrem týchto megabrandov dnes patrí medzi najobľúbenejších výrobcov Hoka, Asics, On, Brooks, Saucony, Altra, New Balance, Mizuno alebo napríklad Salomon. Ak behávate v horách, potom narazíte na celý rad ďalších (často menších) značiek ako je Inov8, La Sportiva, Dynafit, The North Face alebo NNormal.

Tento zoznam nie je ani zďaleka kompletný, ale mal by zahŕňať všetkých dôležitých výrobcov bežeckých topánok, ktoré sa v našich končinách dajú bežne zakúpiť.

Na druhej strane barikády potom stoja multišportové reťazce na čele s Decathlonom, ktoré ponúkajú vlastné značky bežeckých topánok za výrazne nižšie peniaze. Ako to teda je? Budú vám stačiť topánky z Decathlonu? Alebo sa oplatí priplatiť si a investovať do drahších topánok s vedomím, že peniaze navyše prinesú vyššiu kvalitu a nie len logo známeho výrobcu? A v čom sa vlastne lacnejšie topánky z Decathlonu líšia od svojich drahších náprotivkov?

Dôraz na pomer cena výkon

Decathlon nie je náhodou masovo rozšírený a extrémne obľúbený reťazec so športovým vybavením. Dôvodov, prečo je to tak, je celý rad, ale jedným z hlavných bude veľmi priaznivý pomer ceny a výkonu u väčšiny vecí, ktoré Decathlon ponúka. To platí, či už sa bavíme o rybárskom vybavení, bicykloch, batohoch alebo bežeckých topánkach.

Keď sa ako zákazník vydám do Decathlonu, neočakávam najvyššiu možnú kvalitu, ale že za čo najmenej peňazí dostanem čo najlepšiu pridanú hodnotu. A presne to platí aj v kategórii bežeckých topánok. Tento priaznivý pomer medzi cenou a výkonom je dosiahnutý najmä vďaka tomu, že Decathlon je výrobcom, distribútorom a predajcom v jednej osobe. Celý proces od prvého náčrtu až po predaj topánky je tak oveľa viac priamočiary a efektívnejší, než to môže byť u iných značiek. Pre priaznivcov cyklistiky sa ponúka prirovnanie k značke Canyon, ktorá v mnohých smeroch funguje podobne.
Vráťme sa však k bežeckým topánkam. Na začiatok treba povedať, že topánky z Decathlonu prešli za posledných niekoľko rokov obrovskou evolúciou a konštrukčne aj materiálovo sa posunuli výrazne vpred.

Aj tak však počítajte s tým, že celá vývojová politika Decathlonu je striktne riadená dôrazom na spomínaný pomer ceny a výkonu. Decathlon by možno dokázal vyvinúť a vyrobiť špičkové výrobky porovnateľné s tým najlepším na trhu. Háčik je v tom, že to pri množstve športových kategórií vôbec nemá v pláne, pretože cieľová skupina tohto obchodu očakáva iný typ produktu za inú cenu.

Keď sa pozrieme na bežecké topánky značiek Kiprun (cestný beh) a Evadict (trailový beh), potom sa dostaneme na cenové rozpätie 45 € až 150 €. Ako ste si iste sami všimli, najdrahšie modely z ponuky Decathlonu sa už pohybujú prakticky na totožnej úrovni, ako stredná trieda modelov od špecializovaných značiek. Z toho vyplýva, že zlepšenie kvality sa nezaobišlo bez navýšenia ceny. Rozpätie cien však zostáva veľmi široké a veľmi lacné modely z ponuky Decathlonu rozhodne nemiznú.

Tento článok si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
14.5.2024 / Bežecká škola / Autor: Vít Knežínek /  Foto: Bigstock