Ak sa chystáte zadovážiť si nové svietidlo, alebo upgradovať to existujúce, určite sa vám zídu informácie na nasledujúcich riadkoch. Dočítate sa všetko podstatné o rozdieloch v konštrukcii, na čo si dať pozor pri batériách, aj aké múdre funkcie dnes čelovky môžu mať.
Konštrukcia
Mohlo by sa zdať, že na čelovke sa toho nedá príliš vymyslieť. Opasok okolo hlavy, lampa a batérie. Rozdiely však môžu byť obrovské. Najčastejšie rozdeľujeme čelovky podľa toho, kde je umiestnený akumulátor. Ten môže byť súčasťou tela svietidla na čele, alebo samostatne umiestnený na zátylku a s lampou spojený káblom.
Výhoda kompaktnej konštrukcie, kedy je batéria súčasťou tela čelovky, je v samotnej konštrukcii, jednoduchšom balení a nasadzovaní na hlavu. Obvykle sa tieto čelovky dajú aj ľahko odopnúť z opasku a pripnúť na prilbu, riadidlá, alebo jednoducho len vziať do ruky. Nevýhodou môže byť hmotnosť sústredená výhradne na čelo a tým aj vyššie riziko hojdania a padania čelovky do očí pri rýchlejšom behu.
Čelovky, ktoré majú batériu umiestnenú samostatne vzadu, sú oveľa ergonomickejšie a na hlave o nich nebudete vedieť. Samotná lampa je ľahučká, takže nehrozí žiadne hojdanie alebo posun čelovky po čele.
Samostatná batéria sa obvykle dá pomocou predlžovacieho kábla umiestniť do vrecka alebo do batohu, čo ju ochráni pred rýchlejším vybitím v mrazoch. Niektoré značky ponúkajú aj rôzne druhy akumulátorov podľa rozmerov a kapacity. A napokon, mnohé čelovky s batériou umiestnenou vzadu majú v puzdre batérie integrovanú červenú blikačku ako bezpečnostný prvok, aby vás bolo zozadu vidieť už z diaľky.
Pre multišportové využitie je praktickejšia čelovka „z jedného kusu“, zatiaľ čo pre rýdzo bežecké účely je vďaka ergonómii príjemnejšia čelovka s lampou a batériou zvlášť. To sa však, samozrejme, záleží od osobnej preferencie.
Ďalším dôležitým konštrukčným prvkom je spôsob sklonu lampy na nastavenie požadovaného uhla svietenia. Najčastejšie má puzdro zúbky, ktoré odkrokujú možný sklon po vopred určených pozíciách. Príjemnejšie na ovládanie aj svietenie je ale „hladký chod“, keď sa svietidlo dá nastaviť hladkým pohybom presne do požadovaného uhla. To sa hodí obzvlášť pri behu v teréne, kedy budete chcieť často meniť sklon svietenia pre sklon trasy alebo zmenu povrchu.
Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.