Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Behaj lesmi: Ako vybrať bežeckú obuv? Na aké oblečenie staviť? Prinášame odporúčania od expertov švajčiarskej značky On

Behaj lesmi: Ako vybrať bežeckú obuv? Na aké oblečenie staviť? Prinášame odporúčania od expertov švajčiarskej značky On
Máte natrénované a cítite v nohách formu, ktorú chcete predať na pretekoch? Alebo si chcete bežecký seriál Behaj lesmi hlavne užiť, pokochať sa zeleňou a nadýchať sa čerstvého vzduchu? Nech je vaša motivácia akákoľvek, nezabudnite na vhodnú výbavu. Správna výbava posunie váš zážitok na vyššiu úroveň. Ušetrí vám bolesť, nasmeruje vás k výbornému výsledku a zdvihne vám kútiky a radosť v cieli. Akú zvoliť bežeckú obuv? Na aké oblečenie staviť? Prinášame odporúčania od expertov švajčiarskej značky On.
Akú obuv zvoliť na Behaj lesmi?

Na Slovensku sa pobeží ešte päť kôl seriálu a každý beh bude úplne iný, to určite viete. Nedá sa teda odporučiť jeden konkrétny typ obuvi. Pri výbere obuvi na preteky musíte zohľadniť nielen svoju výkonnosť a bežecký štýl, ale aj povrch a dĺžku trate.

Keď vás čaká mäkký terén

Asi viete, že všetky behy seriálu Behaj lesmi majú trasy z 80% po mäkkom povrchu. Občas pobežíte po machu, tak nech sa v obuvi tiež cítite rovnako príjemne ako v machu. Skôr ako sa postavíte na štart, dobre si naštudujte propozície a zohľadnite aj počasie. Pokiaľ zistíte, že vás čaká mäkký terén a bahno po daždi, siahnite po trailovej obuvi, ktorá má výrazný dezén podrážky a podrží vás pri odraze. Obvykle má o niečo nižšie odpruženie (behá sa po mäkkom) a býva konštruovaná tak, aby umožňovala nohe lepšie reagovať na terénne nerovnosti. Okrem toho disponuje rôznymi prvkami, ktoré nohu v prírode lepšie chránia.

Pokiaľ nie ste z tých, ktorí by chceli preťať cieľovú pásku, nehrá pre vás rolu každá ušetrená sekunda a radi sa započúvate pri behu aj do spevu vtákov či šumenia lesa, môžete zvoliť obuv z tréningovej kategórie, napríklad na On Cloudventure do náročnejšieho terénu alebo On Cloudvista na upravené lesné chodníky.

Pokiaľ viete, že sa preteky pobežia v daždi, bahne, že trať bude rozmočená, môžete vyskúšať obuv s membránou, ktorá neprepustí vodu k nohe. Membrána však znamená vyššiu hmotnosť a menšiu priedušnosť, ktorá je veľmi dôležitá. Takúto obuv využijete okrem behu aj na jarné či jesenné túry v prírode. Oba spomínané modely, teda Cloudventure aj Cloudvista, si môžete zakúpiť aj vo variante Waterproof s nepremokavou membránou.

Ak je vašim cieľom dobehnúť do cieľa rýchlo ako zajac a maximálnej rýchlosti pokojne obetujete aj trochu pohodlia, siahnite po špeciálnych pretekárskych modeloch. Bývajú užšie, ale predovšetkým sú vďaka slabšiemu zvršku a menšiemu množstvu tlmenia ľahšie. Model On Cloudventure Peak 3 vás vďaka svojej agresívnej vzorke podošvy podrží v každom teréne!

Na behoch série Behaj lesmi si môžete užiť aj ultramaratónske vzdialenosti. To je výzva! Vedzte, že čím dlhšia trať vás čaká, tým komfortnejšiu obuv budete potrebovať. Je nutné počítať s tým, že nohy sa budú otĺkať o zem napríklad niekoľko hodín, opuchnú a vaša bežecká technika sa bude s pribúdajúcimi kilometrami zhoršovať. Nie je preto od veci kúpiť si aj obuv, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre ultra preteky v teréne. Model On Cloudultra dokonca disponuje špeciálnym klipom, vďaka ktorému môžete tlak na opuchnuté nohy počas sekundy zmenšiť.


Keď vás čaká tvrdý terén

Pokiaľ väčšinu trate tvoria asfaltové cesty, alebo sa beží prírodou po tvrdých cestách, môžete bez obáv staviť na cestnú obuv. Aj v tomto prípade záleží na vašej výkonnosti, ambíciách a bežeckej technike.

Pokiaľ máte formu a ste lovci prvých a najvyšších miest, je pretekárska obuv jasnou voľbou. Je ľahšia a flexibilnejšia. On Cloudboom Echo bol vyvinutý s jediným cieľom: pomôcť bežcom k čo najlepším časom na kratších aj dlhších tratiach, preto môžete využiť dynamiku, ktorú im dáva kombinácia mäkkého tlmenia a karbónovej dosky Speedboard.

Medzistupeň medzi tréningovou a pretekárskou obuvou tvoria tempovky. Nechýba im rýchlosť a zároveň v nich môžete absolvovať polmaratónske trate. Na model On Cloudflow dokonca vlani stavili aj niektorí víťazi. Úplnou novinkou je model On Cloudsurfer, ktorý má prepracované obláčikové tlmenie CloudTec a ešte mäkšiu a ľahšiu penu. Tým, ako sa pri bežeckom kroku obláčiky postupne uzatvárajú v dominovom efekte, podporujú hladký krok a plynulý prechod do odrazu. A tá rýchlosť! To jednoducho musíte zažiť.


Pokiaľ neútočíte na čo najlepší čas a umiestnenie, môžete bez obáv zostať pri svojej tréningovej cestnej obuvi. Výhody sú zrejmé: sú pohodlné a presne viete, čo od nich môžete čakať. Samozrejme ale majú aj svoje nevýhody: bývajú ťažšie, pomalšie a pokiaľ sa dostanete do terénu, môžu kĺzať a nohu nepodržia tak dobre ako trailové modely. Ale to pohodlie, ktoré budete napríklad v On Cloudflyer mať stojí za to!
Ako sa na lesy obliecť?

Základné pravidlo, ktoré musíte dodržiavať za každého počasia, hovorí: hlavne sa neprehriať! Telo podáva najlepší výkon, pokiaľ sa mu darí udržiavať teplotu 37 °C. S ohľadom na to je najdôležitejšou vlastnosťou bežeckého oblečenia priedušnosť. Ďalšími kritériami sú potom ľahkosť, rýchloschnúce vlastnosti a ochrana proti vplyvom počasia.

Keď bude teplo

Pokiaľ vás čakajú preteky v teplom letnom počasí, nie je o čom premýšľať. Oblečte sa tak ľahko, ako môžete. Čím ľahšie bude pre telo ochladzovanie, tým lepšie sa vám pobeží. Pokiaľ váš outfit bude tvoriť oblečenie s ochranou proti UV žiareniu, potom je to úplne ideálne. Neexistuje nič ľahšie ako bežecké tielka, skúste napríklad On Tank-T!

Ale zas nebehajte úplne na ľahko. Rozumieme, že chcete všetkým ukázať cez zimu upečené buchtičky na bruchu, ale behať bez trička nie je dobré ani v tých najväčších horúčavách kvôli nebezpečenstvu slnečného spálenia. Odparovaním sa navyše dochádza k veľkej strate tekutín. Ideálny materiál na leto je taký, ktorý nenasiakne vodu, bude vzdušný a príjemný pri nosení. A presne také je pánske tričko On Performance-T alebo dámske elegantné Active-T Breathe.

Keď bude chladno

A ak je chladnejšie? Jednoduchá univerzálna rada hovorí, že by sme sa na beh mali obliekať tak, ako keby bolo o 10 ° C teplejšie. Síce potom budete na štarte trochu klepať kosu, ale to vôbec nevadí, po vybehnutí sa rýchlo zahrejete a budete sa cítiť príjemne.

Pokiaľ sa bude na trati preháňať silný vietor, môže vás potrápiť nielen po výkonnostnej stránke, ale tiež dokáže pocitovú teplotu ovzdušia znížiť o niekoľko stupňov. Počítajte s tým pri výbere oblečenia. A ak si vystačíte s jednou vrstvou, skúste na takéto podmienky obliecť na seba On Climate Shirt.


Pri behu v chladnom počasí je múdre voliť viac ľahších vrstiev, ktoré môžete podľa pocitov vyzliekať a obliekať. Behaj lesmi sa ale koná v lete, a tak si pravdepodobne vystačíte s maximálne dvoma vrstvami: tričkom s veľmi ľahkou bundou alebo mikinou, ktorá vás ochráni aj pred vetrom či dažďom, ale nebude brániť priedušnosti. A pritom ju dokážete zbaliť do vrecka, keď ju práve nebudete mať oblečenú na sebe – presne ako On Weather Jacket.

Na nohy si môžete obliecť voľné šortky, ktoré sú najľahšie a telo sa v nich najlepšie ochladzuje. Môžete pritom siahnuť po elastických šortkách, voľných šortkách, alebo skúste zabiť dve muchy jednou ranou s variantom šortiek 2 v 1. Švajčiarska značka On dokonca navrhla chytré šortky Hybrid Shorts, ktoré oba varianty v sebe kombinujú a môžete ich nosiť spoločne alebo zvlášť.

Podľa toho, kam až klesne ortuť teplomeru, môžete siahnuť po dlhších či skrátených bežeckých nohaviciach, ako sú napríklad Running Pants alebo On Performance Tights.

Na nohy ponožky a ideme na to!

Ponožky sú síce v bežeckom outfite len nenápadný detail, často sú to ale práve drobnosti, ktoré rozhodujú o celkovom výsledku. Ponožky prenášajú silu z nohy na obuv, a preto musia byť vybrané správne podľa typu behu.

Prečo siahnuť po funkčných a kvalitných ponožkách? Nezhŕňajú sa, nekumulujú v sebe vlhkosť a lepšie držia na nohe. Vyznačujú sa anatomickým strihom, ktorý je odlišný pre pravú a ľavú nohu. Dlhšia životnosť je zaistená zosilnením úpletu, najmä v päte a špičke. Kanáliky na odvod potu, fixačný pásik okolo priehlavku, ploché švy či antibakteriálna úprava sú potom ďalšie vlastnosti, ktoré prinesú ešte lepší komfort. Vyberať pritom môžete medzi nízkymi, strednými a vyššími ponožkami. 
9.5.2023 / Bežecká škola / Autor: PRomo /  Foto: ON Running