Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ako si posilniť imunitu v čase šírenia vírusu

Ako si posilniť imunitu v čase šírenia vírusu
Imunita, slovo, ktoré nás sprevádza celý život. Keď sa človek pozrie do rôznych zdravotníckych štúdií, imunitou sa to v nich hemží. Človek sa až čuduje, keď si prečíta, čo na neho všade útočí, čo ho oslabuje, že tu ešte vôbec je. Pravdou ale je, že si o tom všetkom ľudia skôr čítajú, ako by pre posilnenie imunity niečo urobili.
Spánok je prioritou

Vyrovnávanie sa s okolitým prostredím je pre telo rovnako náročné ako fyzická aktivita. Preto platí, že organizmus podá v tomto smere lepší výkon, ak bude oddýchnutý. V období homeofficov sa môže jednoducho stať, že sa zmení vaša denná rutina a zdravé návyky týkajúce sa spánku idú bokom. Dodržiavajte pravidelný rytmus vstávania a zaspávania. Obmedzte aktivity bezprostredne pred spánkom. Sledujte zmenu na vašom spánkovom rytme. Spánok je vaša najdôležitejšia povinnosť.

Nezanedbávajte pohyb

Pohyb je úplne prirodzenou a dôležitou súčasťou nášho života. Udržanie dobrej cirkulácie krvi pomáha telu fungovať efektívnejšie. Sledujte svoju aktivitu počas dňa. Možno máte obmedzenejšie možnosti, ale stále nejaké sú. Ak máte Garminy, zapnite si upozornenie na pohyb. To otravné “Hýbte sa!” vám teraz príde vhod, aby ste sa počas dňa pravidelne postavili a rozhýbali krv v každej bunke. Ak neurobíte veľa krokov, snažte sa sledovať aspoň minúty intenzívneho cvičenia počas celého týždňa.
Redukcia záťaže

Psychickú alebo fyzickú záťaž v tomto období držte na nižšej úrovni. Máte pred sebou náročnú úlohu? Uistite sa, že po nej bude nasledovať relaxácia. Netlačte príliš na pílu. Po každom výkone (mentálnom/telesnom) umožnite telu, aby sa s ním vyrovnalo.

Otužovanie a trénovanie imunity

Len málo z nás je natoľko silných, aby sme si ráno namiesto teplej dávali studenú sprchu, alebo si išli zaplávať do Dunaja. Ale rozhodne je to dobrý spôsob, ako našu imunitu posilniť.

Otužovať však neznamená len to, že si budeme dávať studenú sprchu, alebo budeme chodiť plávať do studenej vody. Otužovať znamená aj to, že budeme chodiť za každého počasia von, aby naše telo nezlenivelo a bolo zvyknuté používať svoje, vrodené, adaptačné mechanizmy. Proste aj imunita sa musí trénovať, ak chceme, aby nám dobre fungovala. Je to rovnaké, ako keď chce človek odbehnúť 5, 10, 20 km alebo maratón.

Slovo na záver

Aj keď urobíme všetko správne, budeme sa o seba a o svoje zdravie pravidelne starať, budeme sa pravidelne hýbať, nemusí to znamenať, že vírusom či baktériam nepodľahneme. Že nebudeme prechladnutý, alebo nechytíme chrípku. Každopádne, keď sa budeme pravidelne hýbať, budeme dostatočne spať, dostatočne regenerovať, prijímať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bude priebeh ochorenia ľahší a my sa s ním vysporiadame oveľa skôr a s menšími následkami.

21.3.2020 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock