Šprint voľnou technikou v Lenzerheide pre Lampičovú a Klaeba

BRATISLAVA 29. decembra - Slovinka Annamarija Lampičová a Nór Johannes Hösflot Klaebo sa stali víťazmi nedeľňajšieho šprintu voľnou technikou na pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach vo švajčiarskom Lenzerheide, ktoré sú súčasťou seriálu Tour de Ski. Kým triumf 23-ročného rodáka z Osla sa očakával, prekvapením je víťazstvo o rok staršej slovinskej reprezentantky.

Lampičová v dramatickom finiši o tri stotiny sekundy zdolala Nórku Maiken Caspersen Fallovú, tretia skončila Ruska Natalija Neprjajevová. Líderka SP Therese Johaugová z Nórska skončila už vo štvrťfinále, no udržala si pozíciu líderky hodnotenia seriálu. Prišla však o prvé miesto v poradí TdS, na čelo sa dostala Neprjajevová s minimálnym náskokom pred Lampičovou a tretia je Johaugová. Lampičová si pripísala zatiaľ iba druhý triumf v SP, premiérovo v tomto seriáli uspela vo februári 2017 v kórejskom Pjongčangu.
Medzi mužmi Klaebo vo finále takticky vyčkával až do záverečnej časti trate a triumfoval pred Talianom Federicom Pellegrinom a Francúzom Richardom Jouvem. Nór je suverénom hodnotenia SP a v nedeľu sa dostal aj na čelo poradia Tour de Ski pred Rusa Sergeja Usťugova, ktorý v šprinte vypadol v semifinále.

Slovensko v hlavnej súťaži nemalo zastúpenie, medzi mužmi skončila Ján Koristek v kvalifikácii šprintu na nepostupovom 77. mieste.

Seriál Tour de Ski odštartovali dve súťaže v Lenzerheide, v sobotu to boli preteky s hromadným štartom a v nedeľu šprint. Po presune do talianskeho Toblachu nasledujú 31. decembra opäť dištančné preteky, tentokrát s intervalovým štartom a novoročné stíhacie preteky. TdS vyvrcholí v talianskom Val di Fiemme troma súťažami 3. - 5. januára 2020.

29.12.2019 / Beh na lyžiach / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP