Na pravidelnom utorkovom brífingu s novinármi hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien uviedol, že omikron určite prinesie nové výzvy v prevencii a kontrole športovcov. "Som si úplne istý, že zimné olympijské hry sa uskutočnia podľa plánu, hladko a úspešne. Máme dostatok skúseností, aby sme sa vedeli správne postaviť tejto výzve," uviedol.
Čína je v čase pandémie koronavírusu jednou z krajín, kde platia
najprísnejšie cestovné obmedzenia a všeobecne koronavírusové pravidlá.
Pekinskí organizátori už viackrát avizovali, že počas ZOH 2022 do svojej
krajiny nepustia fanúšikov zo zahraničia a aj domácich budú prísne
selektovať. Športovci, ich realizačné tímy a novinári budú počas trvania
súťaží fungovať v piatich tzv. bublinách podľa miesta svojho pobytu.
Tri z nich budú priamo v Pekingu, ďalšia na jeho predmestí Jen-čching a
posledná v susednej provincii Che-pej.
Náročná logistika a tvrdé opatrenia v boji s koronavírusom nie sú jediné problémy, ktoré riešia Číňania pred ZOH 2022. Predstavitelia komunistického režimu v najľudnatejšej krajine sveta sú pravidelne kritizovaní svetovými ľudskoprávnymi organizáciami za svoju politiku zaobchádzania s moslimskými Ujgurmi a inými menšinovými skupinami obyvateľstva.
Organizátorom ZOH neprospela ani nedávna kauza tenistky Šuaj Pcheng, ktorá po troch rokoch verejne obvinila bývalého vysokého komunistického funkcionára zo sexuálneho napadnutia. Neskôr jej príspevok zo sociálnej siete záhadne zmizol. Rovnako jeho autorka sa niekoľko dní neobjavila na verejnosti, čo vyvolalo nesúhlasné reakcie viacerých svetových politikov, tenistov aj vedenia Ženskej tenisovej asociácie (WTA).