Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Pre víťazov Tour de Ski 75 000 eur a 400 bodov

Pre víťazov Tour de Ski 75 000 eur a 400 bodov
Martin Bajčičák chce na Tour de Ski uspieť v záverečnej etape na zjazdovke Alpe Cermis
OBERSTDORF 2. januára - Sedem etáp v štyroch zimných strediskách troch krajín, a to všetko v rozpätí deviatich dní. To je stručná vizitka prestížneho, ale aj náročného seriálu v behu na lyžiach Tour de Ski (3.- 11. 1.), ktorý ponúka lukratívne odmeny a jeho výsledky môžu mať výrazný vplyv na celkové poradie Svetového pohára na konci sezóny.

Už 9. ročník tradičnej série pretekov sa začne prológom v sobotu 3. januára v nemeckom Oberstdorfe, ktorý bude mať na mape Tour de Ski premiéru. Okrem prológu tam budú v nedeľu na programe preteky klasickou technikou s hendikepovým štartom. Po dvoch etapách v Oberstdorfe sa karavána bežcov presunie do švajčiarskeho Val Müstair, kde sa bude 6. januára súťažiť v šprinte voľnou technikou. Záver Tour de Ski privíta tradične Taliansko. Nedostatok snehu zapríčinil, že klasická etapa medzi Toblachom a Cortinou d´Ampezzo sa neuskutoční. Namiesto toho 8. januára prídu na rad preteky voľnou technikou s hendikepovým štartom. O dva dni neskôr sa bude súťažiť vo Val di Fiemme v pretekoch s hromadným štartom a na úplný záver 11. januára príde na rad tradičná chuťovka - stúpanie na zjazdovke Alpe Cermis v dĺžke 9 km s hendikepovým štartom. Jeho víťaz sa stane aj celkovým šampiónom Tour de Ski. Práve s týmto "výbehom" na Alpe Cermis sa spájajú aj ambície slovenského reprezentanta Martina Bajčičáka, ktorý tam bol vlani trinásty. Pravda nie v celkovom poradí pretekov, ale v hodnotení najlepších v etapovom stúpaní na Alpe Cermis. Tridsaťosemročný Bajčičák absolvoval po Vianociach preteky I. kola Slovenského pohára na 10 km klasicky v Štrbskom Plese, ktoré vyhral.

"Na Tour de Ski by som chcel urobiť najmä individuálny výsledok na záverečnej zjazdovke, a to do 10. miesta. Preteky v Tatrách mi slúžili na dobré rozpretekanie sa,“ povedal Bajčičák pre RTVS. "U Martina Bajčičáka si z výbehu na zjazdovku pamätáme aj pódiové umiestnenie, čiže jeho cieľ by mal byť reálny," uviedol športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák.

Okrem Bajčičáka sa na Tour de Ski predstaví aj jeho reprezentačný a klubový kolega z ŠKP Štrbské Pleso Peter Mlynár. "Chcel by som dosiahnuť svoje maximum v porovnaní s minulosťou, či už v šprintoch, alebo aj na desiatke klasicky,“ povedal Mlynár. "Pre Petra Mlynára Tour de Ski potrvá iba do pretekov v Toblachu. V závere vo Val di Fiemme by sa už nemal predstaviť,“ doplnil informáciu M. Malák.

Vlani vyhrali Tour de Ski Nóri Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová, k favoritom patria aj tento rok. Po lanskej sezóne, ktorú z veľkej časti premaródoval, bude mať zvýšenú motiváciu dvojnásobný olympijský víťaz zo Soči Švajčiar Dario Cologna. Medzi ženami sa chystá Marit Bjőrgenová získať primát, ktorý jej vo famóznej zbierke úspechov chýba ako jediný. Rátať treba aj so štvornásobnou víťazkou Poľkou Justynou Kowalczykovou, či už spomenutou Johaugovou.

Prestížny bežecký seriál je aj lukratívna finančná záležitosť. Celková suma, ktorú vyplatia na prémiách, je 560 000 švajčiarskych frankov /CHF/, čo je približne 466 330 eur. Pre víťazov mužskej a ženskej kategórie je pripravených po 90 000 CHF, čiže 74 946 eur, pretekári na druhých a tretích miestach v celkových výsledkoch si prilepšia o 50 000, resp. 30 000 CHF, čiže 41 637 a 24 982 eur. Víťaz každej etapy získa 6000 CHF (4996 eur) a priebežní lídri po každej z etáp si zarobia tisícku frankov, čiže 833 eur.

Tour de Ski sa cení aj pre vysoké bodové hodnoty, ktoré môžu najlepší získať. Celkoví víťazi si rozšíria svoje kontá vo Svetovom pohári o 400 bodov. Ak by nebodaj niekto vyhral všetkých sedem etáp (každá po 50 bodov) prestížnych pretekov, zinkasuje až 750 bodov. Šprinty sa budú zaratúvať do celkového poradia SP v šprinte, ostatné preteky do poradia tzv. dlhých behov.

Program Tour de Ski 2014:

Sobota 3. januára: 1. etapa: Oberstdorf (Nem.) - prológ - ženy 3 km voľnou technikou (10.45), muži - 4 km voľnou technikou (12.45) Nedeľa 4. januára: 2. etapa: Oberstdorf (Nem.) - ženy - 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (11.00), muži - 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (12.00) Utorok 6. januára: 3. etapa: Val Müstair (Švaj.) - šprint mužov a žien voľnou technikou - finále (13.15) Streda 7. januára: 4. etapa: Toblach (Tal.) - muži - 10 km klasickou technikou (13.00) a ženy - 5 km klasickou technikou (15.30) Štvrtok 8. januára: 5. etapa: Toblach (Tal.) - muži - 35 km voľnou technikou s hendikepovým štartom a ženy - 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom (15.30) Sobota 10. januára: 6. etapa: Val di Fiemme (Tal.) - muži - 15 km klasickou technikou s hromadným štartom (13.00) a ženy - 10 km klasickou technikou s hromadným štartom (15.45) Nedeľa 11. januára: 7. etapa: Val di Fiemme (Tal.) - beh na 9 km s hendikepovým štartom hore zjazdovkou Alpe Cermis - muži (12.00) a ženy (13.30)


2.1.2015 / Ostatné / SITA /  Foto: SITA/AP/Giovanni Auletta