Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Objavte čaro českých a moravských horských magistrál

Objavte čaro českých a moravských horských magistrál
Magickým slovom pre všetkých milovníkov bielej stopy je magistrála: znamená desiatky kilometrov upravovaných bežkárskych trás a tiež množstvo odbočiek k ďalším zaujímavým miestam.
Šumava a Južné Čechy

Šumavu pretína Šumavská lyžiarska magistrála, ktorá prepája najväčší národný park v Česku od Železnej Rudy až k Lipnu a vedie najznámejšími a najkrajšími kútmi tohto pohoria. Celkovo sa po nej pohodlne dá prejsť až 140 km. Nespornou výhodou Šumavskej magistrály je jej prístupnosť. Začiatok má totiž v Železnej Rude – hlavnom lyžiarskom stredisku západnej časti Šumavy s dobrým vlakovým aj autobusovým spojením.

FOTO: Kateřina Přibylová


FOTO: Nadezda Murmakova

Milovníci bežiek si prídu na svoje aj v neďalekých Novohradských horách. Hojná Voda je východiskom niekoľkých technicky upravovaných bežeckých trás, po ktorých sa lyžiari môžu vybrať za nevšednými športovými a relaxačnými zážitkami. Pre lepšiu orientáciu sú odporúčané okruhy farebne odlíšené, takže bežkári majú široké možnosti voľby vrátane možného napojenia sa na rakúske trate.

Ak sa vyberiete viac na východ, čaká na vás neopakovateľné čaro zasneženej Českej Kanady. Pre zimnú turistiku je tu vyznačených a strojovo upravovaných vyše 80 kilometrov zimných bežeckých trás pre klasické lyžovanie aj korčuliarsky štýl.

Beskydská magistrála

Beskydská magistrála predstavuje unikátnu sieť upravovaných bežeckých trás. Prepojené sú tu upravované trasy s dĺžkou 300 km v deviatich lokalitách po celých Beskydách, ktoré sa dajú využiť aj mimo zimnej sezóny.

Táto oblasť sa rozprestiera pod Lysou horou, vrcholom s výhľadmi, pri ktorých sa tají dych. Počas putovania môžete ochutnať miestne špeciality, tradičné frgály, štramberské uši alebo výborné pivo z niektorého z minipivovarov. Pre vyznávačov zimných športov sú tu pripravené špičkovo upravené zjazdovky aj kilometre udržiavaných bežeckých tratí.


FOTO: M-ARK

FOTO:  Elena Tys

FOTO: Marek Kolacek

Medzi najzaujímavejšie z nich patrí Lysohorská bežecká magistrála. Ide o 54 km okruh so strojovo upravovanou stopou, ktorý sa začína v obci Krásná na úpätí Lysej hory. Treba povedať, že tu si trošku „šliapnete”. Ak však zdoláte dvojkilometrové stúpanie, odmení sa vám Lysá hora nádhernými výhľadmi, napríklad až na Vysoké Tatry (nie nadarmo býva prezývaná ako kráľovná výhľadov). Ak ste milovníkmi tradičnej architektúry, potom vás potešia okruhy bežeckých trás v oblasti Pustevny – 74 km stopy sa vinie okolo malebných Jurkovičových drevených útulní či sochy Radegasta a ponúka prekrásne výhľady.

Jeseníky

Obdivuhodných viac ako 300 km trás zaručí dostatočný priestor na vyžitie tak jednotlivcom, ako aj partii kamarátov či celej rodine. Bežkárske trasy sú naozaj rôznorodé, dĺžku a náročnosť si volíte sami podľa svojich predstáv a síl. V tomto roku sa môžu bežkári tešiť na novo udržiavaný úsek Červenohorské sedlo – Dlouhé Stráně, čo je jeden zo siedmich divov Česka.


FOTO: Štefan ŠPIC

Jeseníky tiež pretína 114 km dlhá Jesenická lyžiarska magistrála, ktorá ponúka holé pláne, hlboké lesy, ďaleké výhľady z vrcholu aj náročné zjazdy a výstupy. Magistrála vedie vrcholovými partiami masívu Králického Snežníka a Hrubého Jeseníka. Cestou miniete niekoľko horských chát, ideálnych na odpočinok aj prespanie. Starostlivo upravované bežecké trate sa začínajú v Dolnej Morave a vedú cez Návrší, Kladské sedlo, Paprsek, Ramzovské sedlo, Keprník, Červenohorské sedlo, Švýcárnu, Praděd, Sedlo Skřítek smerom do Hraběšic a končia sa vo Vikýřovicích pri Šumperku.

Viac informácií na kudyznudy.cz
10.12.2021 / Ostatné / Autor: PR/br /  Foto: Daniel Prudek