Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Najviac lavínových nehôd sa stáva na svahoch so sklonom 35 až 40 stupňov

Najviac lavínových nehôd sa stáva na svahoch so sklonom 35 až 40 stupňov
Horskí záchranári apelujú na turistov, aby nepodceňovali denné výstrahy vydávané Strediskom lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. 
Stredisko v zimnej sezóne každodenne vydáva lavínový bulletin, ktorý sa venuje aktuálnej lavínovej situácii. Nárast lavínového nebezpečenstva úzko súvisí s prudkými zmenami počasia. Ohrozenosť svahov súvisí napríklad s činnosťou vetra, ktorý dokáže prenášať veľké množstvo snehu a vytvárať nebezpečné útvary, ako napríklad snehové dosky a vankúše. Situácia však môže byť každý deň iná, niekedy má na lavínovú situáciu oveľa väčší vplyv priame slnečné žiarenie, hlavne v jarnom období. Vo všeobecnosti sa stáva najviac lavínových nehôd na svahoch so sklonom 35 až 40 stupňov.

Po strhnutí lavínou nie je veľa možností, pretože lavína je zvyčajne veľmi rýchla a zriedkakedy je dostatok času na reakciu. Horskí záchranári radia zasiahnutým po strhnutí lavínou snažiť sa zachytiť napríklad o okolité skaly alebo stromy. V prípade, ak ich už lavína unáša, pokúsiť sa pohybom svojho tela dostať na jej povrch. „Tu sa môžeme pokúsiť o pohyb, akoby sme v nej plávali,“ priblížili záchranári. V ďalšej fáze, keď lavína spomaľuje, je potrebné chrániť si hlavu a vytvoriť si priestor na dýchanie.

Prípadní svedkovia strhnutia osoby lavínou by si mali zapamätať miesto, kedy ešte strhnutého naposledy videli a snažiť sa premietnuť si dráhu, kam ho pravdepodobne lavína odniesla. V závislosti od počtu ľudí, ktorí sú k dispozícii na záchranu, si potom členovia HZS rozdelia úlohy. Dôležité je zavolať tiesňovú linku HZS 18 300 a čo najrýchlejšie pristúpiť k vyhľadávaniu, vykopaniu a následnému ošetreniu postihnutého. Vyhľadávanie a záchranu v lavíne podľa horských záchranárov výrazne uľahčuje kompletná lavínová výbava. „Bez nej je záchrana v lavíne často nemožná. Lavínová výbava sa skladá z lavínového vyhľadávača, lavínovej sondy a lavínovej lopatky,“ upozorňuje HZS.

V stredu 11. januára Horská záchranná služba zasahovala v Nízkych Tatrách, kde dve lavíny strhli dvoch lyžiarov. V centrálnom žľabe Chopku došlo k pádu lavíny, ktorá strhla 36-ročného lyžiara. Druhý lyžiar, ktorý išiel za ním, zlyžoval bezpečne k nemu a do príchodu horských záchranárov zahájil kamarátsku pomoc. Následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, ktorá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara a zastavila sa v blízkosti prvého čiastočne zasypaného muža. Ten bol letecky transportovaný do nemocnice. V rovnaký deň HZS zasahovala aj v Západných Tatrách v Madajovom žľabe, kde dvaja lyžiari odtrhli doskovú lavínu pri výstupe na lyžiach. Obaja ale včas aktivovali lavínový batoh a zostali na povrchu lavíny. Jeden muž bol bez zranení, druhý mal po páde v lavíne poranené rameno. Pomoc medzi prvými poskytla lyžiarom horská skupina príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia OS SR, ktorá sa v okamihu pádu lavíny nachádzala v lokalite. Zranený lyžiar bol letecky transportovaný do nemocnice.
16.1.2023 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock