Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

TEST: Bežecký batoh Camelbak Octane Dart

TEST: Bežecký batoh Camelbak Octane Dart
Na vyskúšanie sme dostali výrobok Octane Dart od priekopníka „ruksakového pitia“ – firmy Camelbak, ktorá už dávnejšie svoje produktové portfólio rozšírila aj o bežecké plecniaky.
Výstižnejšie označenie tohto výrobku by však bolo bežecký batôžtek, pretože pri objeme 3 litre a hmotnosti necelých 400 g (210 g bez tekutinového vaku) sa nič iné ani nedá povedať. Z konštrukčného hľadiska sa naozaj jedná o batoh a nie o „ovačkovanú vestu“. Vonkajšia časť prepravného priestoru je ušitá z pevnej, nepremokavej látky. Z pohľadu pohodlnosti nosenia najdôležitejšiu chrbtovú časť tvoria dva vystužené pásy sieťoviny, medzi ktorými je odvetrávací tunel. Dĺžkovo nastaviteľné popruhy sú zo sieťoviny, na ľavom sa nachádza menšia kapsa. Popruhy možno spojiť výškovo nastaviteľným hrudným pásom. Pozitívne treba hodnotiť aj umiestnenie reflexných pásikov – v spodnej časti vaku a na popruhoch. Pre nesenie skladacích trekingových paličiek však nie sú k dispozícii žiadne úchyty.

Konštrukcia batohu ponúka tri odkladacie priestory rôznej veľkosti v celkovom objeme 3 litre. Kapsa umiestnená najbližšie k chrbtu je primárne určená pre tekutinový vak. V hornej časti sa nachádza pútko pre upevnenie vaku a na úrovni popruhov aj otvory pre vyvedenie hadice. Stredný priestor vymedzil výrobca na doklady, mobil, ktoré možno vložiť do sieťovej kapsičky a kľúče, ktoré sa dajú zavesiť na plastovú skobu. Vrchná kapsa podlhovastého tvaru ponúka priestor na tyčinky, gély prípadne tenkú vetrovku. Všetky tri priestory sa uzatvárajú zipsom a sú dostupné z bočných strán.



Ponúkaná trojlitrová kapacita je dostatočná len pre letné behanie „na ľahko“. Plný tekutinový vak, doklady, mobil a kľúče sa do batôžka vmestili bez problémov. Tie nastali, keď som do vrchnej kapsy chcel umiestniť tenkú vetrovku. Po menšom boji sa mi ju tam podarilo napchať, ale musela byť dôkladne poskladaná. Celý proces veľmi pripomínal balenie spacáku. Ďalším problémom bolo to, že preplnená horná kapsa úplne znemožňovala vybrať mobil či peňaženku zo stredného priestoru. Dostal som sa k nim až po vybraní vetrovky. Čiže z tohto pohľadu mohla byť prepravná kapacita o litrík väčšia.

Na transport tekutiny slúži vak s objemom 1,5 litra vyrobený z odolného plastu. Veľký nalievací otvor so skrutkovacím uzáverom umožňuje nielen jeho jednoduché naplnenie ale aj ľahké čistenie. V hornej časti sa nachádza plastový háčik, pomocou ktorého sa vak uchytí na pútko v kapse batohu, čím sa zabráni jeho nežiadúcim pohybom. Hadicu ukončenú plastovým náustkom možno vyviesť z batohu aj cez ľavý popruh, primárne je však na to určený pravý popruh, kde ukončenie hrudného pásu obsahuje plastový úchyt hadice.

Uzatváranie uzáveru po naplnení vaku vyžaduje trocha grif, závitové drážky nie vždy do seba správne zapadnú a uzáver potom tečie. Vkladanie naplneného zásobníka do batohu je ľahké a bez problémov, ale len za predpokladu, že zvyšné dve kapsy nie sú naplnené na prasknutie – potom ide o nesplniteľnú úlohu. Čiže veci treba nakladať v poradí – vak s nápojom, doklady, vetrovka. „Naplnený a natankovaný“ batoh má hmotnosť približne 2 kilogramy.

Pred praktickým testom sa mi v hlave hromadili rôzne otázky: Ako sa beží s dvoma kilami na chrbte? Ako bude sedieť na chrbte? Dokážem sa bez spomalenia tempa napiť? Ako sa veľmi budem pod batohom na chrbte potiť? Za dusného počasia a 30 stupňov som teda vyrazil s naprasknutie naloženým batôžkom hltať objemové kilometre. Úplne prvý dojem bol pozitívny, pri chôdzi batoh na mojom chrbte sedel dobre. Pri behu však bolo všetko inak. Samozrejme ešte pred vybehnutím som experimentoval s dĺžkou popruhov a snažil sa nájsť optimálnu výškovú polohu batôžka. Asi desať minút som skúšal rôzne dĺžky, ale výsledky by sa dali zhrnúť do „prašť jak uhoď“. Pri každom pokuse po pár krokoch začal batoh „poskakovať“ nielen výškovo ale aj mierne do strán a vôbec som nenašiel nejakú stabilnú polohu. Citeľne tu chýba bedrový pás, ktorý by batoh na chrbte výrazne stabilizoval. Dalo sa nájsť tempo, kedy poskakovanie bolo znesiteľné, ale napr. pri väčších krokoch pri behu dolu kopcom doslova lietal. Vynára sa teda otázka, či veľkostne batoh odpovedá mojej výške 177 cm a či som nebežal s niečím určeným pre 160 cm vysokú bežkyňu. Výškovo nastaviteľný hrudný pás som mal v úplne dolnej polohe, našťastie sa „nebil“ so snímacím pásom Garminu. Ďalšia skúsenosť by sa dala zhrnúť do rady: „Rozhodne si pod batoh aj v najväčšej horúčave berte tričko a nie tielko.“ Sieťovaný materiál použitý v hornej časti popruhov pri poskakovaní batohu trocha drel v oblasti ramien, ale časom som to prestal vnímať a žiadne dlhodobejšie pamiatky v podobe odrenín na šťastie nevznikli.

S dopĺňaním tekutín na rozdiel od nesenia neboli žiadne problémy. Stačilo vložiť náustok do úst, poriadne potiahnuť (najmä prvý raz, aby sa hadica naplnila) a nápoj bol v ústach. Pri aeróbnom tempe som stačil s dychom, ani „viacglgové“ pitie nejako rytmus dýchania nerozhádzalo. Hoci som ako pravák predpokladal, že lepšia poloha hadice bude na ľavom popruhu, tak ani jej umiestnenie na pravej strane nespôsobovalo komplikácie a v pohode sa s ňou dalo manipulovať aj s pravou rukou. Úchytka hadice umiestnená na konci hrudného pása je veľmi dôležitá, bez nej koniec hadice nekontrolovane poletuje okolo hlavy. Ventil nachádzajúci sa pri náustku mohol ostať stále otvorený, nápoj vôbec nevytekal. Toto môže zohrať dôležitú úlohu najmä pri behoch v teréne, kde chvíľkové zameranie pozornosti zo sledovania trasy na niečo iné môže končiť pádom v dôsledku zakopnutia o koreň či terénnu nerovnosť.

Záver: Ako vyplýva z predošlých riadkov, tak s Camelbak Octane Dart sme si nepadli do noty. Ako hlavné nedostatky by som uviedol príliš malú prepravnú kapacitu, chýbajúci bedrový pas, ktorý by asi stabilizoval polohu batôžku na chrbte. Octane Dart by som volil na objemové tréningy v pohodovom tempe, ale za žiadnych okolností by som sa s ním nepostavil na štart pretekov. Je však dosť možné, že moje problémy nebudú až tak markantné pri bežcoch či bežkyniach nižšieho vzrastu. Na druhej strane koncept „batohového pitia“ je vhodný aj pre beh a najmä pri dlhých behoch môže predstavovať lepšiu alternatívu voči fľašovým systémom.

18.9.2017 / Testy / Autor: Andrej Červeňan