Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Všetky cesty povedú v nedeľu na Kamzík

Všetky cesty povedú v nedeľu na Kamzík
Každý, kto už stál na štarte behu Baba – Kamzík, pozná dlhoročný žart moderátora pretekov, že sú to najľahšie preteky na Slovensku, lebo sa končia nižšie, ako sa začínajú. Už po niekoľkých kilometroch však všetci účastníci zistia, že realita je trocha iná.
Aj tento rok v poslednú aprílovú nedeľu sa približne tisícka horských bežcov bude môcť na troch rôznych tratiach presvedčiť, že hoci profil Malých Karpát nevyzerá hrozivo, nie sú to len také kopčeky, ktoré prebehne hocikto. Dušan Harangozó z usporiadateľského klubu ŠK pre Radosť všetkým účastníkom pripomína, aby k vzdialenosti, ktorú si zvolili, pristupovali s primeraným rešpektom: „Ľudia majú niekedy tendenciu preceňovať seba a podceňovať trať. Pre 53-kilometrový beh Kamzík – Baba - Kamzík naozaj nestačí mať ako základ zabehnutý maximálne polmaratón. V tom prípade je tá správna dĺžka 26 kilometrov z Baby na Kamzík.“

Dôležité je tiež, aby bežec vopred premýšľal o rôznych nástrahách, ktoré ho môžu na trati postrehnúť. „Zamysli sa pred pretekmi. Mávaš kŕče? Na Babe býva teplo, zober si extra magnézium. Ako často potrebuješ piť? Pozri sa do propozícii, ako často sú občerstvovacie stanice a premysli si, či ti to bude stačiť,“ radí Dušan Harangozó.

Štyri disciplíny, tri rôzne štarty

Podujatie Salomon Baba - Kamzík (do názvu pribralo meno nového generálneho partnera) však nie je len o nástrahách, ale najmä o výzvach, zážitkoch a atmosfére. „Myslím, že sme výnimoční práve svojou atmosférou. Je to horský beh s cieľom na lúke, ľudia po dobehnutí sedia na tráve, povzbudzujú svojich priateľov a rodinu - tá atmosféra je úplne jedinečná,“ hovorí Harangozó. Špecialitou je predovšetkým to, že štyri disciplíny, v ktorých sa súťaží, majú tri rôzne štarty.

Tá pôvodná, podľa ktorej má beh dodnes meno, sa beží z Pezinskej Baby na Kamzík a meria približne 26 kilometrov (BK26). Zároveň je medzi bežcami aj najobľúbenejšia. Vlani sa postavilo na štart vyše 500 účastníkov. Oproti začiatkom je to obrovský kontrast. „Prvý beh z Baby na Kamzík zorganizoval asi len cez telefón Peťo Dolák v roku 2000 iba ako spoločný výbeh s kamarátmi. Z prvých troch ročníkov sa nám, žiaľ, nezachovali žiadne záznamy. Na štvrtom ročníku v roku 2003 už štartovalo 53 bežcov,“ približuje históriu dnes už etablovaných pretekov D. Harangozó.

V čase, keď na Babe vrcholí predštartová horúčka, tam už za hlasného povzbudzovania a potlesku postupne pribiehajú účastníci najdlhšej disciplíny Kamzík - Baba - Kamzík na 53 kilometrov (KBK53), ktorá pribudla do programu v roku 2010. Po krátkom občerstvení a niektorí aj po pár slovách s priateľmi, ktorí čakajú na štart svojho behu, sa vydávajú na druhú polovicu svojho ultramaratónskeho výkonu. Kým pri premiére ich na Kamzíku postávalo len niekoľko, dnes ich štartujú už približne dve stovky.

Na Bielom kríži sa k mase bežcov pripoja účastníci behu Rača - Kamzík na 16 kilometrov. Na tejto trase sa koná aj čoraz obľúbenejší beh so psom. „Niekoľko rokov sme mali kategóriu Nordic walking, tá sa však po dohode s bežeckou aj walkerskou komunitou pretransformovala do nesúťažnej kategórie Easy,“ vysvetľuje Dušan Harangozó.
Prídu aj špičkoví Česi

V bežeckej komunite sa istý čas povrávalo, že dôjde k zmene trate. Malá úprava skutočne nastane, ale nebude to nič zásadné. „Sťahujeme cieľ z naklonenej roviny na vrchu zjazdovky na Cvičnú lúku o 200 metrov vedľa. Takže aj štart KBK53 už bude odtiaľ. Na dĺžku sa týmto trate zmenia o pár desiatok metrov, čo je však pri horskom behu zanedbateľné. Takže zostávame na lúke a budeme mať pre seba trochu viacej miesta,“ opisuje presun Dušan, ktorého bežecká komunita pozná z mnohých podujatí ako človeka zodpovedného za presné výsledky.

Pre bežcov s víťaznými ambíciami je dôležitou informáciou, že aj tento rok je beh BK26 vyhlásený ako majstrovstvá Slovenska v horskom behu. Zároveň sa stal súčasťou Golden Trail National Series pre Českú republiku a Slovensko. „Je to veľká vec. Bolo vybraných iba päť pretekov, tri z Česka a zo Slovenska ešte Poludnica Run,“ netají radosť D. Harangozó.

Práve vďaka zaradeniu do série Golden Trail National Series sa objavia na štarte aj veľmi kvalitní bežci z Českej republiky. „Spomeniem mená Jiří Petr či Radek Hübl a mám informáciu, že sa v štartovej listine objaví aj Jiří Čípa, víťaz ČSOB Bratislava Marathonu 2018. To sú chalani, ktorí už vyhrávajú preteky na európskej úrovni, takže konkurencia bude naozaj silná a bude sa na čo pozerať,“ menuje D. Harangozó okruh favoritov a dodáva, že prekonanie traťového rekordu 1:40:33, ktorý drží z roku 2017 Andrej Paulen, je takmer isté. Rovnaký kúsok by sa na najdlhšej trati mohol podariť aj súčasným rekordérom Martinovi Halászovi a Denise Kušnierovej. „Prekonávanie traťových rekordov a udeľovanie majstrovských titulov je krásne, ale pre nás je najdôležitejšie byť spolu ako komunita horských bežcov, mať radosť z pohybu a užiť si krásny deň s priateľmi a rodinou,“ hovorí D. Harangozó.
Ochrana prírody nie je fráza

Podujatie by malo byť pre bežcov aj nebežcov príjemným dňom a súčasne prejavom úcty k prostrediu, v ktorom sa pohybujú. Už len označenie horský beh evokuje, ako by sme sa mali správať. „Každý odhodený obal od gélu ohrozuje organizáciu horských bežeckých podujatí do budúcnosti. Prosím, myslite na to a nezanechajte po sebe žiadnu stopu. Ochrana životného prostredia nesmie byť pre nás prázdnou frázou. Nikto z nás predsa nechce behávať v lese plnom odpadkov,“ hovorí Dušan Harangozó a dodáva, že organizátori Salomon Baba - Kamzík podporujú plogging (spojenie behu so zberom odpadkov) aj aktivity ľudí, ako je Pavol Sovič, ktorý organizuje behy spojené s čistením lesa.

Organizátori sa snažia ísť príkladom aj znižovaním ekologickej záťaže bežeckých podujatí: „Na každom podujatí sa minie obrovské množstvo jednorazových riadov, nielen pohárikov. Od roku 2016 sme ako prví na všetkých našich podujatiach prešli výlučne na kompostovateľné riady a vidíme, že sa pridávajú aj ďalší. A z toho máme radosť.“

Logisticky patrí Salomon Baba - Kamzík k najnáročnejším bežeckým podujatiam. To, že sa štartuje na troch rôznych miestach, znamená tri prezentácie, trikrát treba zabezpečiť ozvučenie a moderovanie, štartový výstrel zaznie celkovo šesťkrát (každá zo štyroch disciplín má svoj čas štartu a kategória Easy na 16 a 26 km štartuje skôr ako ostatní bežci), k tomu treba zabezpečiť prepravu bežcov a batožiny a samozrejme zásobiť a obsadiť občerstvovacie stanice.

Ešte pred behom sa samozrejme začína špeciálne značenie, ktoré musí byť bez stopy odstránené do 24 hodín a za poslednými bežcami nasleduje zadný voj, ktorý zbiera odpadky. „Náš tím je vzhľadom na charakter akcie paradoxne veľmi malý. Je nás iba okolo 50 ľudí, ale sú to špičkoví ľudia, z ktorých každý presne vie, čo má robiť a tvoríme výborný tím. Sú skvelí, som im veľmi vďačný,“ uzatvára Dušan Harangozó.

Na čo nezabudnúť

Vzhľadom na už spomínané logistické špecifiká sa bežci musia pripraviť aj na túto stránku podujatia. Dušan Harangozó každému účastníkovi odporúča naozaj pozorne si prečítať propozície: „Sú dlhé, ale to preto, že je v nich naozaj všetko, čo potrebujete k behu Salomon Baba – Kamzík vedieť.“ Ak niekto z bežcov má na organizátorov doplňujúce otázky, môže ich kontaktovať cez stránku www.facebook.com/babakamzik/.

Z najdôležitejších vecí pre bežcov spomeňme možnosť dopravy z Bratislavy na Pezinskú Babu. Keďže na Pezinskú Babu platí zákaz vjazdu autobusov pre poškodenú cestu, organizátori dopravujú bežcov iba na určité miesto a tam musia prestúpiť do mikrobusov. Ultramaratónci, ktorí začínajú na Kamzíku, sa môžu odviezť z konečnej trolejbusov na štart.

Účastníci, ktorí štartujú z Pezinskej Baby a z Rače si nemusia robiť starosti s batožinou. Organizátori im ju privezú na Kamzík, kde si ju po pretekoch vyzdvihnú. Občerstvovacie stanice budú klasicky na Bielom kríži a na Peknej ceste pre všetky behy a pre účastníkov KBK53 aj na obrátke na Pezinskej Babe a potom pre všetkých aj v cieli spolu s účastníckou medailou a darčekmi od partnerov podujatia. Bežci však musia počítať s tým, že medzi Bielym krížom a Babou je približne 15 kilometrov, takže je vhodné a rozumné zobrať si nejaký nápoj so sebou.

„V cieli budú šatne a možnosť sa umyť. Po pretekoch si každý účastník bude môcť z výsledkov vytlačiť diplom a pozrieť svoje finišérske video. No a ešte pripravujeme niekoľko prekvapení,“ sumarizuje Dušan Harangozó.
26.4.2019 / Rozhovory / Autor: Tomáš Mrva /  Foto: Michal Kostka