Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: Richard Varga a Romana Gajdošová už myslia na OH 2020 v Tokiu

VIDEO: Richard Varga a Romana Gajdošová už myslia na OH 2020 v Tokiu
"Tento rok je v súťažnom kalendári 18 kôl Svetového pohára a 8 kôl Svetovej série, čo v praxi znamená, že spolu na dvadsiatich šiestich podujatiachmôžeme zbierať body do celosvetovej kvalifikácie o postup na OH 2020 v Tokiu. Na olympiáde v hlavnom meste Japonska by malo štartovať 110 triatlonistov - 55 mužov a 55 žien," objasnil Michal Varga, manažér a starší brat Richarda Vargu
BRATISLAVA 2. februára - Opory slovenského triatlonu Richard Varga a Romana Gajdošová (obaja ŠCP Bratislava) už začiatkom februára môžu bilancovať prvé skúsenosti z prvých tohoročných zahraničných sústredení. Tesne po výkonnostných testoch v Národnom športovom centre (NŠC) Bratislava sa obaja na pôde ŠCP Bratislava stretli s novinármi.

"Vďaka pomoci a pochopeniu pracovníkov NŠC Bratislava sme absolvovali v laboratórnych podmienkach rôzne merania, ktoré nám mali ukázať, v akej kondícii nastupujeme do novej sezóny. Keďže obaja máme za sebou už prvé kondičné sústredenie, testy v NŠC nám mali okrem iného určiť aeróbne zóny, v ktorých sa môžeme ďalej pohybovať," povedal na úvod Richard Varga a pokračoval: "Pre mňa to boli veľmi dôležité testy, lebo pred niekoľkými dňami som sa vrátil z dva a pol týždňového pobytu na Tenerife, kde som sa pripravoval spolu s anglickou triatlonovou reprezentáciou. Po roku a pol som opäť strávil určitý čas v spoločnej príprave s bratmi Brownleeovcami, s ktorými som v minulosti trénoval pred OH 2016 v Riu a s ktorými naďalej udržujem kontakt. Bývali sme v nadmorskej výške 2100 metrov nad morom a tomu zodpovedali aj sparťanské podmienky."

Jedenásty muž olympijského triatlonu v Riu de Janeiro tiež povedal, že v hoteli, kde počas sústredenia bývali, si museli sami kúriť, k dispozícii mali iba studenú vodu a elektrinu vďaka nabíjaniu z generátora denne iba do 20.00 h. Bonusom pre Vargu a spol. bolo, že na sústredení s nimi mohol byť fyzioterapeut Peter Hečko, ktorý im pomáhal pri regenerácii a liečil ich zranenia.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20180202-51450A9D-E698-4940-A817-AB9720CAEDDB.html

 
"Vedeli sme, do čoho ideme, vnútorne sme sa na to pripravili, Rozhodujúci nebol pre nás komfort, ale vysokohorské prostredie, vďaka ktorému sme získali viac červených krviniek. Dúfam, že ich nebude až príliš veľa. Pre vytrvalostné športy je to dôležitý ukazovateľ. Viac kyslíka v krvi, väčšia výkonnosť i väčšia výdrž," pokračoval Richard Varga, ktorý by v novej sezóne 2018 mal absolvovať okolo 15 - 17 podujatí zo série pretekov Svetového pohára a majstrovstiev sveta.

"Tento rok je v súťažnom kalendári osemnásť kôl Svetového pohára a osem kôl Svetovej série, čo v praxi znamená, že spolu na dvadsiatich šiestich podujatiach môžeme zbierať body do celosvetovej kvalifikácie o postup na OH 2020 v Tokiu. Na olympiáde v hlavnom meste Japonska by malo štartovať 110 triatlonistov - 55 mužov a 55 žien. Kvalifikačný proces sa začne už v máji 2018 a potrvá až do mája 2020," objasnil najbližší dvojročný cyklus súťažného kolotoča manažér Richarda Vargu a jeho starší brat Michal Varga, pracovník mediálneho oddelenia ŠCP Bratislava.

"Našou ambíciou je získavať body do tejto olympijskej kvalifikácie už od prvých možných pretekov, aby sme ich mali dosť na konte už v prvom kvalifikačnom období. Triatlon je náročný šport, treba myslieť aj na oddych a regeneráciu, nedá sa ísť naplno celé dva roky. Preto o body začíname bojovať už v tejto sezóne. Pre prípad, že by sa mohlo niečo nečakané stať v roku 2019 alebo 2020," zdôraznil 29-ročný rodák z Bratislavy. Jeho ambíciou je skončiť v celkovom hodnotení svetového mužského rebríčka v elitnej Top 10, aby už po roku 2018 mal letenku do Tokia vo vrecku.

"Vrcholom tejto sezóny budú majstrovstvá Európy v triatlonovom šprinte a majstrovstvá Európy v strednom triatlone. Ak mi bude zdravie slúžiť a telo vydrží súťažnú záťaž počas celej sezóny, chcel by som absolvovať približne 15 až 17 pretekov na tej najvyššej úrovni," priblížil úradujúci majster Európy v akvatlone plány na novú sezónu 2018. Na území Slovenska by sa Richard Varga rád predstavil na MS v strednom triatlone pod patronátom Challenge Cup, ktoré budú opäť v multišportovom komplexe x-bionic shpere v Šamoríne a uvažuje aj na štartom na majstrovstvách SR v Žiline.

Na majstrovstvách SR v triatlone v Žiline by sa rada predstavila aj Romana Gajdošová, pre ktorú bude táto sezóna premiérová medzi ženami. Keďže si uvedomuje, že konkurencia v tejto vekovej kategórii bude mimoriadne silná, na novú sezónu sa začala chystať s veľkým predstihom, prakticky okamžite po tom, ako urobila štátnice na vysokej škole a získala bakalársky titul.

"Na rozdiel od minulých rokov som do tréningového procesu naskočila v januári, hneď druhý deň po štátniciach, keď som odcestovala na prípravu na Lanzarote. Vďaka tomu som už v januári stihla nabehať, nabicyklovať a naplávať dosť kilometrov, čo sa mi doteraz nepodarilo," konštatovala aktuálna líderka slovenského ženského triatlonového rebríčka. Jej ambíciou je uzavrieť rok 2018 na priečkach okolo 40. miesta vo svetovom rebríčku, aby mohla na tieto výsledky nadviazať aj v roku 2019 a 2020. Chce si vybudovať dobrý odrazový mostík do bojov o miestenku na OH 2020 v Tokiu. "Doteraz sme na troch predchádzajúcich olympiádach mali iba jedného muža; ak by sa k Richardovi pridala i Romana, bolo by to povzbudením pre celý slovenský triatlon," zdôraznil Michal Varga. Práve on sa veľkou mierou zaslúžil o to, že ŠCP Bratislava vzala do svojich radov aj troch triatlonistov. Okrem dvojice Richard Varga - Romana Gajdošová, do radov policajtov - športovcov smeruje aj talentovaný Matúš Verbovský. Riaditeľ ŠCP Bratislava Juraj Minčík sa obom aktuálnym lídrom slovenského triatlonu poďakoval za úspešnú reprezentáciu strediska MV SR a vyslovil presvedčenie, že triatlon bude v období pred OH 2020 v Tokiu ďalším športovým odvetvím, ktorý priaznivcom slovenského športu bude robiť tiež veľkú radosť. Aj preto ŠCP Bratislava spolu s NŠC chcú utvoriť nádejným olympionikom tie najlepšie podmienky na nerušenú a systematickú prípravu. Dôkazom tejto spolupráce dvoch stredísk boli aj nedávno absolvované výkonnostné testy v podmienkach NŠC Bratislava.

2.2.2018 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA