Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Utramaratónec Rajchl nedokončil beh naprieč Austráliou

Utramaratónec Rajchl nedokončil beh naprieč Austráliou
Jozef Rajchl bežal aj pre chorú mamu, stopol ho zápal slepého čreva
BRATISLAVA 17. februára - Jozefovi Rajchlovi nevyšlo austrálske bežecké dobrodružstvo. Slovenský ultramaratónec zo zdravotných dôvodov nedokončil Run across Australia 2017. V rámci tohto extrémneho behu sa chystal prekonať 3800 kilometrov naprieč Austráliou za 38 dní na trase Sydney - Perth. Išlo o súčasť dlhodobého zámeru prebehnúť všetky kontinenty sveta a zároveň o pokus o najrýchlejšie prebehnutie najmenšieho kontinentu. 

    Rajchlov beh sa predčasne skončil v meste Ceduna v Južnej Austrálii pri pobreží oceánu. Trojčlenná výprava, v ktorej súčasťou bol aj servisný a podporný tím v zložení Branislav Klementovič a Ľuboš Kršiak, stihla od 8. januára 2017 absolvovať za 29 odbehnutých dní "len“ 1987 km (priemerne za deň 68,52 km). 

    "Po zdravotných ťažkostiach v posledných dňoch som bol nútený navštíviť miestnu nemocnicu v Cedune. Na základe lekárskeho vyšetrenia mi lekári odporučili letecký prevoz do nemocnice v Adelaide. Dôvodom je podozrenie na zápal slepého čreva. Po dlhej diskusii s lekárom som však túto možnosť odmietol s tým, že odborné vyšetrenia a prípadný operačný zákrok absolvujem v Perthe. Službukonajúci lekár na pohotovosti mi striktne zakázal ďalší aktívny pohyb. V ďalšom úseku plánovanej trasy by nevedela prísť odborná lekárska pomoc a následne by mohli nastať vážne komplikácie a v najhoršom aj smrť. Slová lekára boli jasné: ´Do niekoľkých dní by ste mohli aj  umrieť...´," napísal v pozdrave z Austrálie Jozef Rajchl.

    Po návšteve Nemocnice Royal Hospital v Perthe Rajchl užíva predpísané medikamenty. V nemocnici sa rozhodli pre neinvazívne riešenie zdravotných problémov a nasadili mu lieky na stiahnutie zápalov. Zároveň odporučili návštevu odborných lekárov na Slovensku. Doba rekonvalescencie potrvá minimálne niekoľko mesiacov. Keďže návrat na Slovensko sa nedal presunúť, výprava odlieta z Perthu 18. februára podľa pôvodného plánu. Prílet do Schwechatu je naplánovaný v pondelok ráno. 

   Rajchl sa teraz sústredí na rýchlu a dôkladnú rekonvalescenciu, aby sa mohol vrátiť do aktívneho športového života a zúčastniť sa na viacerých podujatiach pre ultrabežcov v Európe. "Prvé pocity, najmä strach a neistota o zdravie, boli veľmi nepríjemné. S pokorou a krok za krokom sa však chcem vrátiť späť do Austrálie a prebehnúť kontinent možno opačným smerom. Naučil som sa na vlastnej koži o tejto krajine viac ako z dokumentov, filmov a reality šou. Viem, čo ma tu nabudúce čaká. Ak zoženiem silných partnerov ako teraz, verím tomu, že zložíme silný a spoľahlivý tím pre ďalšiu úspešnú expedíciu," dodal na záver predčasne ukončeného austrálskeho dobrodružstva.

    Jozef Rajchl svoj charitatívny beh odštartoval v nedeľu 8. januára 2017 v austrálskom Sydney pri budove tamojšej opery. Podľa predpokladov mal do cieľa v Perthe v Západnej Austrálii dobehnúť v pondelok 20. februára 2017. Trasa dlhá tritisíc osemsto kilometrov viedla približne jednou štvrtinou cez púšť, ale aj po kamenných a asfaltových cestách. Denná dávka kilometrov mala byť približne na úrovni dvoch maratónov (v priemere denne 80 až 110 kilometrov) a to všetko s dennými teplotami nad 40 stupňov Celzia. Podujatie bolo súčasťou dlhodobého zámeru prebehnúť všetky kontinenty sveta a zároveň bolo spojené so zbierkou pre medzinárodnú nadáciu TeamFox na podporu výskumu liečby Parkinsonovej choroby, s ktorou Rajchl dlhodobo spolupracuje. 

    "Expedíciu venujem svojej mamičke, ktorá trpí Parkinsonovou chorobou. Preto zároveň s týmto behom organizujem charitatívnu zbierku pre medzinárodnú nadáciu TeamFox na podporu výskumu liečby Parkinsonovej choroby," uviedol Rajchl ešte pred odletom do Austrálie.


17.2.2017 / Ostatné / Autor: Rene Valent