Najznámejšie finty bežeckých podvodníkov

Bývalý armádny mechanik Rob Sloan hrdo pózoval v cieli maratónu, ktorý sa bežal v okolí anglického Kielder Water, s bronzovou medailou a rozdával interview. Malo to však jeden háčik. Rob Sloan podvádzal.
Sloanov prípad rozoberalo v ostatných dňoch viacero médií na britských ostrovoch. Tridsaťjedenročný bežec z klubu Sunderland Harriers nasadol na 32. kilometri do diváckeho autobusu, zviezol sa desať kilometrov a tesne pred cieľom vystúpil. Schoval sa za strom, počkal, kým prebehnú prví dvaja pretekári a potom nadšene finišoval na treťom mieste. Steven Cairns, ktorý dobehol za ním, nevychádzal z údivu. Bol presvedčený o tom, že sú pred ním len dvaja bežci a zrazu sa dozvedel, že je až štvrtý. Nielen jemu bol skvelý finiš Roba Sloana podozrivý. Organizátori maratónu považovaného za jeden z najkrajších vo Veľkej Británii rozbehli pátranie. Sloan sa napokon pod ťarchou svedeckých výpovedí priznal. ,,Je to rovnaké, ako keby dopoval," zlostil sa šéf organizátorov Steve Cram, bývalý majster sveta v behu na 1500 metrov. Rob Sloan nebol zďaleka prvý a určite ani posledný bežec, ktorý švindľoval.

Na olympijských hrách 1904 v St. Louis sa v cieli maratónu objavil ďaleko pred súpermi New Yorčan Fred Lorz. V cieli pózoval so svojou dcérou a už sa chystal prevziať zlatú medailu, keď organizátori odhalili jeho podvod. Podstatnú časť trate absolvoval Lorz autom. Skutočným šampiónom sa stal Thomas Hicks (do ktorého nalievali tréneri v deň maratónu koktejl strychnínu a brandy). Lorzovi najskôr zatrhli účasť v ďalších bežeckých pretekoch, neskôr zákaz zrušili. Rok po olympiáde vyhral Bostonský maratón.

Rok čo rok pokúšajú osud stovky bežeckých podvodníkov. Niektorí sa snažia dosiahnuť lepší čas, iní útočia na popredné priečky vo svojej vekovej kategórii, alebo sú len jednoducho unavení a možnosť skrátiť si trať je veľmi lákavá. S technologickým pokrokom šanca švindlérov klesá. Elektronické čipy či kamerový systém väčšinu podvodníkov odhalia. Musia počítať s diskvalifikáciou. Na veľkých maratónoch v USA podvádza každý rok okolo 400 bežcov. Skracujú si trať, zvezú sa autom a kšeftujú so štartovými číslami. Na Newyorskom maratóne v roku 2009 vyhral pôvodne kategóriu 60-65 ročných 61-ročný muž z Talianska. S jeho štartovým číslom však bežal 25-ročný Američan. Podvodníci sú vynaliezaví. Keď elektronické čipy odmerajú viacerým bežcom navlas rovnaký čas, je to podozrivé. V čínskom Sia-mene podvádzalo minulý rok 30 bežcov. Väčšina z nich dobehla do cieľa v prvej stovke. Organizátori však zistili, že viacerí z nich jednoducho posunuli svoj elektronický čip rýchlejším kolegom, niektorí sa previezli pár kilometrov autom. Motiváciou bol časový limit 2 hodiny a 34 minút, ktorý bol podmienkou prijatia na vysokú školu s veľkou konkurenciou špičkových športovcov.

V roku 1991 diskvalifikovali víťaza Bruselského maratónu Abbesa Tehamiho. Preteky za neho rozbehol jeho tréner a Tehami ich len dokončil. V septembri 2007 dobehol bývalý kandidát na mexického prezidenta Roberto Madrazo na Berlínskom maratóne v čase 2:41:12 a zvíťazil v kategórii 55-59 ročných (skončil 146. celkovo). Madrazo si vylepšil osobný rekord o celú hodinu. To však nebol jediný podozrivý faktor jeho skvelého výkonu. Do cieľa dobehol v bunde a dlhých nohaviciach, nie príliš spotený. Elektronický čip ho nezachytil na kontrolných úsekoch medzi 20. a 35. kilometrom. Ak by Madrazo bežal celý maratón, tak by zvládol 15 km za 21 minút, čím by posunul hranice ľudských možností. Pravda však bola prostejšia. Mexičan podvádzal.

Najslávnejšou bežeckou podvodníčkou zostáva aj po rokoch Rosie Ruizová, ktorú pôvodne dekorovali ako víťazku Bostonského maratónu v roku 1980. ,,Mala som dnes ráno v sebe veľmi veľa energie," tvrdila v cieli. Čoskoro sa však objavili prvé pochybnosti. Ruizovú nebolo vidno na televíznych záberoch bežať okolo žiadneho kontrolného stanovišťa, nevedeli si ju vybaviť ani účastníci maratónu. Ruizová sa navyše potopila aj sama, keď sa vôbec nechytala na debatu o študentoch Wellesley College, ktorí tradične nadšene zdravili prvé pretekárky pri ich internáte. Vysvitlo, že Američanka kubánskeho pôvodu absolvovala namiesto 42 kilometrov iba pár stoviek metrov.

Skutočnú víťazku Bostonského maratónu Jacqueline Gareauovú ocenili týždeň po pretekoch. Ruizová mala navyše na rováši aj ďalší podvod. Na Bostonský maratón sa kvalifikovala vďaka času, ktorý ,,zabehla" pol roka predtým v New Yorku. Fotografka Susan Morrowová si však neskôr spomenula, že Ruizovú stretla počas maratónu v metre...

1. Použijú osobný automobil, taxík alebo verejnú dopravu a presunú sa na trati vpred.

2. Zbehnú z trate, ukryjú sa (napríklad na benzínovej pumpe), počkajú kým sa ostatní bežci po obrátke vracajú späť a znovu sa zapoja do pretekov.

3. Počkajú na dohodnutom mieste a odovzdajú svoj elektronický čip alebo štartové číslo rýchlejšiemu pretekárovi, vďaka ktorému dosiahnu lepší čas.

4. Využijú dubléra, ktorý za nich odbehne podstatnú časť trate, podvodníci už len finišujú v závere.

12.3.2018 / Ostatné / Autor: Brano Raskovic /  Foto: Bigstock