Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Matej Tóth bude môcť obhajovať v Tokiu 2020 olympijské zlato z Ria 2016

Matej Tóth bude môcť obhajovať v Tokiu 2020 olympijské zlato z Ria 2016
Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na zasadnutí v Londýne neschválila návrh vyradiť z programu OH a MS chôdzu na 50 km
Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na svojom štvrtkovom 209. zasadnutí v Londýne neschválila kontroverzný návrh svojej chodeckej komisie, ktorá od MS 2019 a OH 2020 navrhovala vyradiť z programu chôdzu na 50 km a namiesto nej zaradiť súťaž miešaných štafiet na 4 x 5000 m, pričom by štartovali dvaja muži a dve ženy.

V praxi to znamená, že Matej Tóth bude mať šancu na olympiáde v Tokiu 2020 obhajovať svoje zlato z Ria de Janeiro 2016. Proti návrhu na vyradenie päťdesiatky z programu šampionátov, ktorý vznikol bez konzultácií s chodcami a nevedela o ňom ani komisia športovcov IAAF, vznikla mohutná celosvetová petícia. V deň rozhodovania rady IAAF bolo pod ňou už vyše 9300 podpisov, pričom medzi jej prvých signatárov patrili poslední dvaja olympijskí víťazi na 50 km z Londýna 2012 Austrálčan Jared Tallent a z Ria 2016 Slovák Matej Tóth.

"Mám radosť, že rada IAAF zamietla návrh, päťdesiatka je nateraz zachránená," reagoval Matej Tóth na výsledok londýnskeho hlasovania. "Najviac zavážila asi obrovská podpora chodeckej komunity z viacerých strán. Nebola to len záležitosť zopár jednotlivcov. Atletická rodina si povedala: prečo by mal Medzinárodný olympijský výbor atletike diktovať, aké disciplíny bude mať v programe hier a meniť ho už počas aktuálneho olympijského cyklu? Navyše, bez akejkoľvek diskusie, z ktorej boli vynechaní tí, ktorých sa to týka - športovci. Pozitívnu úlohu pri zachovaní päťdesiatky v programe OH zohrala i komisia športovcov IAAF na čele so šéfom Rožlem Prezeljom. Pomohla nám i obrovská podpora verejnosti a celosvetová petícia. Potešil som sa, že IAAF sa prejavila ako dostatočne silná a kompaktná organizácia."

Minulý týždeň, keď sa o možnosti, že chôdza na 50 km vypadne z programu OH dozvedel, pre denník Šport povedal: "Keď som sa to dozvedel, zostal som v šoku. Prvé šumy sa objavili len týždeň pred tým, ako sa tieto informácie dostali aj ku mne. Prekvapila ma rýchlosť, s akou sa ide rozhodovať o takejto veľmi dôležitej veci. Zrušiť jednu disciplínu počas olympijského cyklu by bolo veľmi nešťastné. Zarážajúce je, že nik z nás, ani predseda komisie športovcov IAAF nemal o chystanej zmene informácie, a pritom reforma IAAF je založená práve na posilnení hlasu atlétov. Hrozba zrušenia päťdesiatky je reálna, ale urobíme všetko pre to, aby po rokovaní rady IAAF 13. apríla mohla nerušene pokračovať moja príprava smerujúca nielen k obhajobe titulu majstra sveta v Londýne, ale aj olympijského víťazstva v Tokiu 2020."

V rade IAAF došlo k zhode, že prípadným zmenám v ďalšom olympijskom cykle pre hry v roku 2024 musí predchádzať široká diskusia v rámci celého atletického hnutia. Hrozba vyradenia päťdesiatky (či ktorejkoľvek disciplíny) je tak zažehnaná len po Tokio 2020. „Teraz sme vyhrali, návrh na zmeny zamietli a ani súťažná komisia nechce nič meniť v atletickom programe olympijských hier v Tokiu. Čo bude ďalej, to závisí od ďalších rokovaní."

Podporný list na zachovanie chodeckej päťdesiatky napísal prezidentovi IAAF Sebastianovi Coeovi aj Slovenský atletický zväz. "Tešíme sa, že to takto dopadlo," uviedol prezident SAZ Peter Korčok. Aj šéftrénera zväzu Martina Pupiša správa, že Matej Tóth bude mať v Tokiu 2020 šancu obhájiť zlato z Ria, potešila: "Z môjho pohľadu to bol nezmyselný návrh. Žiadna atletická disciplína nemá problém so záujmom divákov, a preto je dobré, že atletika neprehrala sama so sebou. Aj v Riu patrila chôdza na 50 km k najglobálnejším disciplínam - pretekári zo štyroch rôznych kontinentov v prvej štvorke a vysoký počet zastúpených krajín. Prekvapilo ma, že návrh prišiel z chodeckej komisie, lebo tí, čo hlasovali za vyradenie chôdze na 50 km z programu OH a MS, hlasovali proti svojej disciplíne. Neviem, či toto je cesta k tomu, že by to navonok mohlo vyzerať, že neexistuje tlak vovnútri IAAF. MOV sa pochopiteľne snaží o atraktivitu, ale asi by sa skôr mohol zamýšľať nad systémom futbalového turnaja na OH, ktorý je mimo pozornosti divákov, či nad nezáujmom tenistov o OH, alebo o najnovšie problémy s účasťou hráčov z NHL na olympijskom hokejovom turnaji v Pjongčangu 2018."  

Chodecká päťdesiatka sa do programu OH dostala prvý raz v roku 1932 a s výnimkou hier v Montreale 1976 sa v nej až doteraz vždy rozdávali olympijské medaily.

Rada IAAF zmenila časový program augustových MS v Londýne tak, aby bolo možné kombinovať šprinty na 200 a 400 m, čo dáva dobrú šancu na double najmä pre Juhoafričana Wayda van Niekerka a Shaunae Millerovú z Bahám. Takisto schválili dátumy vrcholných podujatí: MS tímov v chôdzi budú v čínskom Tchaj-cchangu 5. - 6. 5. 2018, MS v krose v dánskom Aarhuse 30. 3. 2019 a "štadiónové" MS v americkom Oregone 6. - 15. 8. 2021. Rada odobrila aj predĺženie halových MS 2018 v Birminghame z troch na štyridni. Súťaže sa začnú už 1. marca večer skokom do výšky.


13.4.2017 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.