Polmaratónske tituly Urbanovi a Vnenčákovej, Rajecký maratón pre Sahajdu

34. ročník maratónu v Rajci vyhral Tibor Sahajda, v maratónskej premiére dosiahol čas 2:23:51 h
RAJEC 12. augusta - Víťazom 34. ročníka maratónu v Rajci sa stal Tibor Sahajda z TJ Obal servis Košice, ktorý v debute v tejto disciplíne utvoril na náročnej trati slovenský výkon roka 2:23:51 h a zinkasoval prémiu 300 eur. Dvadsaťšesťročný vytrvalec triumfoval s náskokom takmer 19 minút pred Čechom Danielom Orálkom. V pretekoch žien bola najlepšia úradujúca majsterka SR v maratóne Sylvia Šebestianová (BK J. Gabčíka Žilina).

Polmaratón, ktorý mal štatút majstrovstiev Slovenska, vyhral v kategórii mužov Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) časom 1:09:28 h. Tridsaťjedenročný vytrvalec získal už svoj štvrtý titul na tejto trati, keď bol najlepší aj v predošlých troch rokoch. V počte prvenstiev na polmaratónskych M-SR dostihol lídrov tohto poradia, bývalých olympionikov Miroslava Vanka a Marcela Matanina. Ďalšie medailové pozície si s výrazným odstupom vybojovali Boris Csiba (1:11:18) a Marek Hladík (1:12:06).

V súťaži žien dominovala Maďarka Tünde Szabóová (1:18:08), premiérové domáce polmaratónske zlato si vybojovala Soňa Vnenčáková z AO Svit za 1:21:02 h, vlani majsterka SR v cestnom behu na 10 km a vicemajsterka SR v polmaratóne. Striebro v ramci šampionátu SR získala Nikola Čorbová (Slávia UK Bratislava) a bronz Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra).

Výsledky:

MUŽI maratón: 1. Tibor Sahajda (TJ Obal servis Košice) 2:23:51 - slovenský výkon roka, 2. Daniel Orálek (ČR) 2:42:26, 3. Michal Puškár (Slávia Trnava) 2:44:36  polmaratón: 1. (1. M-SR) Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 1:09:28, 2. (2.) Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) 1:11:18, 3. (3.) Marek Hladík (Slávia Trnava) 1:12:06  družstvá: 1. AK Veterán Bratislava „A“ (Foltín, Kotora, I. Magyar/Viernus) 13, 2. TJ Obal servis Košice „A“ (J. Urban, Valiček, Mockovčiak/Kušnirik) 13, 3. MKŠS Kys. Nové Mesto (Šarkan, Kubány, Prívara/Jopčík) 30

ŽENY maratón: 1. Sylvia Šebestianová (BK J. Gabčíka Žilina) 3:10:51, 2. Mahuliena Krištanová (Code2B Košice) 3:22:34, 3. Ľubov Šatunovová (Rus.) 3:30:29  polmaratón: 1. Tünde Szabóová (Maď.) 1:18:58, 2. (1. M-SR) Soňa Vnenčáková (AO Svit) 1:21:02, 3. (2.) Nikola Čorbová (Slávia UK Bratislava) 1:22:12, 4. (3.) Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:23:24