Mockovčiak víťazom bratislavského Wings for life World Run 2017

Vytrvalec TJ Obalservis Košice Marek Mockovčiak odbehol v nedeľu 7. mája v 4. ročníku celosvetového charitatívneho podujatia Wings for life World Run 62,9 kilometra
BRATISLAVA 7. mája - Víťazom mužskej kategórie slovenskej edície 4. ročníka celosvetového charitatívneho podujatia Wings for life World Run sa stal 29-ročný vytrvalec TJ Obal servis Košice Marek Mockovčiak. Bežec úradujúceho majstra SR v maratóne družstiev dokázal v nedeľňajšom premenlivom počasí unikať pred stíhacim autom (catcher car), ktorého vodičom bol mnohonásobný účastník Rely Dakar Ivan Jakeš úctyhodných 62,9 kilometra. Jeho výkon je najlepším slovenským výsledkom v krátkej histórii tohto podujatia, z ktorého výťažok poputuje na výskum a liečbu poranenia miechy a chrbtice.

V prvú májovú nedeľu sa o 13.00 h SELČ na štart bratislavského behu pred novou budovou Slovenského národného divadla (SND) na dunajskom nábreží sa postavilo viac ako 3000 bežcov a vozičkárov. Pre tento beh je charakteristické, že v rovnakom čase na trať už štvrtý raz v histórii vybehli vytrvalci v 25 dejiskách v 24 krajinách. Najlepší z nich vydržali na trati viac ako päť a pol hodiny!

Za ten čas bežci absolvovali okolo 88 km, tento ročník celosvetovo vyhral švédsky vozičkár Aron Anderson, ktorý v Dubaji v tropickej horúčave 35 - 38 stupňov Celzia zvládol na nešportovom vozíku neuveriteľných 92,14 km. Jeho výkon je najlepším výkonom v histórii spomínaného dobročinného globálneho behu. Z bežcov bol najlepší Poliak Bartosz Olzewski, ktorý 88,3 km odbehol v Miláne a okolí. Víťaz predchádzajúcich dvoch ročníkov Lemawork Ketena vo Viedni a okolí zvládol 87,52 km, ale ani to mu nestačilo na úspešné dovŕšenie cenného zlatého hetriku (2014 odbehol 78, 56 km, v roku 2015 zvládol 79,79 km, pozn.).

V holandskej Brede bol najdlhšie v akcii Rakúšan Philip Aigner, ktorý zvíťazil v Bratislave v roku 2015. Vtedy odbehol 68,5 km, tento rok ho ,,catcher car" dostihol na méte 71,4 km. Potreboval na to 4:40,29 h. Súťaž žien v celosvetovom hodnotení vyhrala Poľka Dominika Stelmach, ktorá v Santiago de Čile odbehla 62 kilometrov.

Jeden celý maratón plus polmaratón odbehol aj Marek Mockovčiak, ktorý v priebehu šiestich týždňov absolvoval dva maratóny a jeden ultramaratón. "Na tomto charitatívnom behu som bol prvý raz, nečakal som, že budem v ňom najlepší zo všetkých," povedal rodák z Prešova, pre ktorého najväčšou prekážkou bolo počasie. "Bolo to náročné, ale zvládol som to, hoci na 42 kilometri som chcel vzdať. Už som nad tým vážne uvažoval, no potom som si povedal, že to ešte skúsim. Aspoň pár kilometrov. Ale nepýtajte sa ma, na čo som vtedy myslel. Prežíval som krízu. Priznám, že som nadával, klial ako pohan. Bol som nahnevaný sám na seba, čo ma potom paradoxne postupne naštartovalo. Preto som pridal tých 20 kilometrov navyše," vysvetlil Marek Mockovčiak hybné sily, ktoré ho prinútili bežať až do Gabčíkova. "Teraz si dám minimálne mesiac pauzu, potrebujem dobre zregenerovať a pripraviť sa na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Túto jar som absolvoval tri maratóny. Išiel som na doraz. Teraz si potrebujem v prvom rade oddýchnuť," dodal na záver čerstvý víťaz slovenskej časti Wings for life World Run.

Globálny beh Wings for Life World Run má za sebou už svoj štvrtý a jednoznačne rekordný ročník. Cieľová čiara v podobe stíhacieho auta „catcher car“ dobiehala zatiaľ najväčší počet účastníkov. Nielen na Slovensku, ale aj na celom svete.

V Bratislave v ženskej kategórii bežala najďalej Jo Meek z Veľkej Británie, ,,Catcher car" ju dostihol až na 54. kilometri, čo je v histórii behu na Slovensku nový ženský rekord a zároveň obsadila svetové 9. miesto. „Som veľmi šťastná, pretože toto je moja prvá návšteva Slovenska a takisto prvá skúsenosť s Wings for Life World Run. Počas behu mi bolo dosť teplo, no našťastie som nebežala sama, čo ma celý čas poháňalo dopredu. Atmosféra na trati bola výborná," konštatovala spokojná Angličanka.

Tento rok bol rekordný aj v počte účastníkov na vozíčkoch. Z takmer tridsiatich na trati prešiel najviac Čech Zbyněk Sýkora, ,,pohyblivá cieľová čiara" ho dostihla až tesne pred 21. km: „Zúčastnil som sa po prvý raz a je to masaker, hlavne ten koniec, keď človek cíti za chrbtom stíhacie auto a dostane zo seba úplne všetko.“ Ženská víťazka na vozíčku, Jadranka Marić, skončila tesne pred jedenástym kilometrom: „Bol to môj prvý Wings for Life World Run a chcela som dať viac ako 10 km. Misia splnená!“ Dlhoročný ambasádor slovenskej časti Wings for life World Run Marián Ligda, vyrovnal svoje minuloročné maximum: dakarista Ivan Jakeš za volantom ,,catcher caru" ho dostihol na 11. kilometri.

7.5.2017 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.