Maratón vo Viedni vyhrala sedemnásobná matka Kipropová

Maratón vo Viedni: Csiba nedokončil, Vnenčáková siedma v polmaratóne

Víťazom 34. ročníka mestského maratónu vo Viedni sa stal Keňan Albert Korir časom 2:08:40 h, keď v záverečnom špurte zdolal svojho krajana Ishmalea Bushendicha (2:08:42). Za traťovým rekordom Etiópčana Felekeho z roku 2014 však zaostal o 2:59 min. V Nemecku žijúci Korir si vybojoval svoje prvé maratónske víťazstvo v kariére a o 1:28 min si zlepšil doterajšie osobné maximum. Pre Keňu to bol štrnásty mužský triumf vo Viedni. Slovenský vytrvalec Boris Csiba preteky nedokončil. Na medzičase na polmaratóne bol majster SR z roku 2014 ešte na 22. mieste (1:12:46) a útočil na svoj osobný rekord 2:26:57 h. Posledný raz sa objavil na medzičase na 30. km, no potom už vo výsledkoch nefiguroval.

V súťaži žien dominovala už 37-ročná Keňanka Nancy Kipropová časom 2:24:20 h, ktorá si takmer o minútu zlepšila osobné maximum. Sedemnásobná matka (má dve vlastné deti a päť adoptovaných) začala svoju bežeckú kariéru až v 23 rokoch.

V polmaratóne žien sa do prvej dvadsiatky dostali dve Slovenky - Soňa Vnenčáková zo Svitu bola siedma a v USA žijúca rodáčka z Liptovského Mikuláša Katarína Jánošíková dobehla osemnásta. "Bežalo sa mi veľmi zle, dala som si vlastne len taký výklus. Tri dni pred pretekmi som ochorela, s vírusom v tele sa nedá bežať. Som sklamaná, lebo som veľmi veľa trénovala," uviedla Jánošíková, ktorá sa vlani snažila kvalifikovať sa na olympijský maratón do Ria de Janeiro.

Výsledky:

Muži - maratón: 1. Albert Korir 2:08:40, 2. Ishmael Bushendich 2:08:42, 3. Ezekiel Omullo 2:09:10, 4. Alfonce Kigen 2:10:24, 5. Suleiman Simotwo (všetci Keňa) 2:10:36, 6. Regassa Mindaye (Et.) 2:10:51,... Boris Csiba (SR) nedokončil.  Muži - polmaratón: 1. Simon (Lux.) 1:10:47.

Ženy - maratón: 1. Nancy Kipropová 2:24:20, 2. Rebecca Chesirová (obe Keňa) 2:24:25, 3. Roza Derejová 2:25:17, 4. Shuko Genemová (obe Et.) 2:26:06, 5. Angela Tanuiová (Keňa) 2:26:31, 6. Helalia Johannesová (Nam.) 2:29:25. Ženy - polmaratón: 1. Amrheinová (Nem.) 1:14:43,... 7. Soňa Vnenčáková 1:22:33, 18. Katarína Jánošíková (obe SR) 1:27:46.
23.4.2017 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock