Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Slovensko na ME v krose aj s miešanou štafetou

Slovensko na ME v krose aj s miešanou štafetou
O zložení ženskej časti štafety rozhodne interná kvalifikácia
O unikátnu možnosť predstaviť sa na vrcholnom podujatí v domácom prostredí majú záujem všetci poprední slovenskí vytrvalci. Miestenku na šampionát však získajú maximálne traja najlepší v každej kategórii, vo výnimočných prípadoch si môžu reprezentačný dres vybojovať ešte aj ďalší.

„Na krosové ME si vybojujú nomináciu traja s najlepším dosiahnutým umiestením v dvoch kvalifikačných pretekoch. Istotu budú mať, ak budú v prvej aj druhej kvalifikácii rôzni – obaja
víťazi. V prípade rovnakého umiestenia rozhoduje poradie na majstrovstvách Slovenska,“ vysvetľuje šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Pre takúto formu a nie sčítavanie umiestení z oboch súťaží sme sa rozhodli z jednoduchého dôvodu: ak by niekto z vážnych ašpirantov nemohol zo zdravotných dôvodov štartovať na jednej z kvalifikácií, prišiel by o šancu dostať sa do tímu. Takto má vlastne každý dve nezávislé možnosti získať miestenku.“

Prvé kvalifikačné preteky sa uskutočnia v nedeľu 29. októbra v Cabaj – Čápore pri Nitre, kde sa v 70. a 80. rokoch konala chýrna Grand Prix v krose a na piatich ročníkoch sa zúčastnil aj 2-násobný olympijský víťaz v maratóne Waldemar Cierpinski. Na prevažne trávnatom 2400 m okruhu pobežia muži dovedna 9,6 ženy 7,2 km. O slovenskej nominácii sa definitívne rozhodne v nedeľu 19. novembra v Šamoríne v x-bionic® sphere na takmer totožnom okruhu ako o tri týždne neskôr na ME.

Na víkendovom zasadnutí sekcie behov SAZ sa definitívne rozhodlo, že Slovensko postaví aj miešanú štafetu na 4 x 1,5 km, ktorá bude mať na krosových ME premiéru. Kým dvojica mužov by mala byť jasná (Jozef Pelikán, Jozef Repčík), o duu žien sa rozhodne v internej špeciálnej kvalifikácii 26. novembra v Banskej Bystrici. Najvážnejšie adeptky na miesto v tíme sú Alexandra Štuková a Katarína Beľová.

„Nominačné preteky sa uskutočna trochu atypickým spôsobom. Bežať by sa malo intervalovým spôsobom štartu, aby sa predišlo taktizovaniu, a aby naozaj každá pretekárka ukázala, čo je v nej. Či dokáže bežať sama, keďže musíme počítať s tým, že na ME to nebude klasická tisícpäťstovka, kde sa beží v balíku a taktizuje sa,“ vysvetlil Martin Pupiš.

Na 24. ME v krose v Šamoríne by malo Slovensko osadiť okrem štafety všetky súťaže jednotlivcov a 5 zo 6 súťaží družstiev (tím už netvoria štyria pretekári, ale po novom už len trojica). Zastúpenie nebudeme mať zrejme len v tímovej súťaži mužov do 23 rokov.

„Radi by sme získali jedno umiestenie do 30. a jedno do 40. miesta v individuálnych súťažiach. V družstvách by ma potešilo, keby sme raz skončili v prvej osmičke, čo sa vlani podarilo tímu žien do 23 rokov,“ načrtol slovenské ciele na ME 2017 v krose šéftréner Pupiš.

Vzhľadom na doterajšie skromné výsledky je slovenský cieľ odvážny, veď doposiaľ najlepšie slovenské umiestenie v 23-ročnej histórii ME v krose patrí Róbertovi Štefkovi, ktorý skončil v roku 2002 v chorvátskom Meduline na 29. mieste v kategórii mužov. Okrem toho si Slováci vybojovali už len dve miesta v prvej štyridsiatke: Katarína Berešová v roku 2010 medzi ženami a vlani Lucia Janečková v súťaži žien do 23 rokov. 

18.10.2017 / Bleskovky / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA