Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Matej Tóth svoj tréning i súťažný program zameria najmä na ME 2018 v Berlíne

"Cestovať cez pol zemegule do Číny by nemalo zmysel. Už nemôžem strácať čas dlhým cestovaním, aklimatizáciou a reaklimatizáciou,“ objasnil Matej Tóth dôvod svojej neúčasti na MS tímov v Číne
BRATISLAVA 22. apríla - Slovenská výprava chodcov na tohoročnom svetovom šampionáte tímov v Číne (5. - 6. mája) bude musieť súťažiť bez svojej najväčšej opory - Mateja Tótha. Víťaz z OH 2016 v Riu de Janeiro a majster sveta z MS 2015 v Pekingu v chôdzi na 50 km tentoraz Čínu zo svojho súťažného programu vypustil. Dôvody svojej plánovanej absencie zhrnul do troch bodov: koncentrácia všetkých síl na ME 2018 v Berlíne, pokračujúca regenerácia po výborne zvládnutých Dudinciach a reálne zhodnotenie svojej aktuálnej športovej formy, ktorá mu nezaručovala útok na medailové pozície. Boj o miesta okolo 20. priečky ho nalákal, lebo ako olympijský šampión a majster sveta nemôže hazardovať so svojím menom. Ako príkladný maximalista na každé veľké preteky predsa chce prísť v top forme.

"Celú našu koncentráciu zameriame na tohoročné majstrovstvá Európy v Berlíne, čomu sme prispôsobili aj program pretekov, sústredení a tréningov,“ uviedol na stretnutí s novinármi olympijský víťaz Matej Tóth. "Hlavný dôvod mojej neúčasti na MS tímov v Číne je to, že ešte stále mám veľké resty, pokiaľ ide o špeciálne tempo na 20 km. V tom sa musím zlepšiť," povedal Matej Tóth pre agentúru SITA a pokračoval: "Navyše, bolo by nemysliteľné, aby som tento rok išiel tri náročné päťdesiatky. Prvú som absolvoval v Dudinciach, druhú chcem ísť na majstrovstvách Európy v Berlíne. Dve päťdesiatky za rok stačia. Po porade s trénerom Matejom Spišiakom sme dospeli k názoru, že v tomto období prípravy na ME by som zbytočne stratil čas dlhou cestou do Číny, aklimatizáciou, reaklimatizáciou a podobne. Navyše, nechcel som riskovať prípadné zranenie na pretekoch, kde by som mohol reálne skončiť okolo 20. miesta. Lebo momentálne viac natrénované nemám.“
Podľa Mateja Tótha všetko pre želaný úspech treba robiť postupne a premyslene. Atlét, ktorý 10. februára oslávil 35. narodeniny, myslí aj na ďalšie roky športovej aktivity. "Už nie som najmladší, už mám za sebou prvú veteránsku päťdesiatku. Ak chcem naozaj vydržať až do olympiády v Tokiu 2020, musím sa trochu šetriť. Musím dbať na dôkladnú regeneráciu síl. Aj teraz mám dlhší oddych po Dudinciach, než to bolo v minulosti zvykom. Telo potrebuje z takých náročných pretekov dobre zregenerovať. Dlho som cítil tieto preteky vo svaloch. Možno to bolo tými zákrutami, možno naozaj vekom. Telo sa predsa v tomto smere nedá oklamať. Musí dostať to, čo potrebuje,“ dodal atlét, ktorý opäť pripomenul, že tento rok až do ME v Berlíne bude súťažiť iba na Slovensku. Všetky zahraničné štarty zo svojho programu škrtol.

Matej Tóth sa najbližšie predstaví 26. mája na majstrovstvách Slovenska v chôdzi na 20 km v Borskom Mikuláši, o deň neskôr ho v akcii uvidia priaznivci v súťaži na 5 km v Hlohovci. V ďalšom období chce bodmi pomôcť aj svojmu klubu VŠC Dukla Banská Bystrica na pretekoch Atletickej ligy. "Chcem vyslať signál, že aj najlepší slovenskí pretekári, ak im to povinnosti dovolia, sa radi zúčastňujú Atletickej ligy, aj pre nich sú to preteky, na ktorých chcú podávať tie najlepšie výkony,“ zdôraznil 35-ročný rodák z Nitry. Najlepší športovec Slovenska za rok 2016 by 29. júna nemal chýbať ani na štarte chodeckých pretekov na známom medzinárodnom mítingu P - T - S v Šamoríne. Je rád, že voľakedy prestížny atletický míting našiel úrodnú pôdu práve v modernom multišportovom komplexe v x-bionic sphere v Šamoríne.

Po splnení týchto bodov svojho súťažného poriadku sa presunie na Štrbské Pleso, kde v júni dvojtýždňovým sústredením tradične začína záverečnú prípravu na vrchol atletickej sezóny. V júli má naplánované ďalšie sústredenie v minulosti osvedčenom talianskom stredisku Livigno. „Robíme to tak už štvrtý rok, nebudeme to meniť. Po pobyte vo Vysokých Tatrách sa presunieme do Talianska. Tam budeme bývať vo výške 2200 metrov, trénovať o tristopäťdesiat metrov nižšie. Máme to vyskúšané, doteraz sa nám to vždy osvedčilo, dúfame, že aj tento pobyt pomôže k tomu, aby som v Berlíne opäť mohol úspešne útočiť na najvyššie priečky,“ pripomenul chodec, ktorému v zbierke chýba ešte prvenstvo zo šampionátu starého kontinentu. Na ME 2014 v Zürichu vybojoval 2. miesto. Odvtedy sa tešil z triumfov na svetovom šampionáte v Pekingu i olympiáde v Riu do Janeiro. Bolo by pekné, ak by sa mu tento rok túto kolekciu prvenstiev podarilo skompletizovať.
22.4.2018 / Bleskovky / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.