Eberhard víťazom pretekov s hromadným štartom v Kontiolahti

O 16.10 h SEČ sa začne mass-štart žien na 12,5 km aj s Anastasiou Kuzminovou a Ivonou Fialkovou
KONTIOLAHTI 11. marca - Rakúsky biatlonista Julian Eberhard napriek dvom zaváhaniam na palebnej čiare a vďaka famóznej koncovke zvíťazil v nedeľu vo fínskom Kontiolahti s náskokom 6,9 sekundy v pretekoch na 15 km s hromadným štartom na záver programu mužov v rámci 7. kola Svetového pohára 2017/2018. Druhý skončil Francúz Martin Fourcade, ktorý tiež urobil dve chyby. Tretí bol domáci Anton Šipulin - absolvoval jeden trestný okruh a zaostal o 19,3 s, doplatil na pád krátko pred úplným rozuzlením. Slovensko nemalo zastúpenie.

Eberhard bol po poslednej streľbe tretí o 17,2 s za Fourcadom, ale predviedol strhujúci finiš. Rakúšan bol v rozhodujúcej pasáži rýchlejší dovedna o 24,1 sekundy ako Francúz. Raduje sa zo svojho štvrtého triumfu v seriáli.

Líder priebežného celkového poradia Fourcade si takmer dokonale vynahradil štvrtok, keď ho zo šprintu na 10 km vylúčili zažívacie ťažkosti. Francúzov súper v boji o veľký glóbus Johannes Thingnes Bö z Nórska obsadil 19. priečku s piatimi ranami mimo, chýbalo mu 1:33,0 min.

Fourcade pritom vôbec nezačal dobre: hneď na prvej položke nesklopil dva terčíky a figuroval na 23. pozícii s mankom 42,8 sekundy. Odvtedy však bol strelecky dokonalý a postupne sa posúval dopredu, patrilo mu najprv 15. a potom 5. miesto, po záverečnej štvrtej streľbe už viedol o 4,9 s pred ruským hrdinom rýchlostných pretekov Šipulinom. Napokon ho však zaskočil Eberhard.

O 16.10 h SEČ sa začne mass-štart žien na 12,5 km aj s Anastasiou Kuzminovou a Ivonou Fialkovou - 30., resp. 14. z piatkového šprintu na 7,5 km. Medzi tridsiatku aktérok sa nekvalifikovala Paulína Fialková, 51. v rýchlostných pretekoch. Predposledné 8. kolo SP sa uskutoční 15. - 18. marca v nórskom Osle-Holmenkollene a derniéra príde na rad 22. - 25. marca v ruskom Ťumeni.

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone - 7. kolo - Kontiolahti (Fín.) - nedeľa:

Preteky mužov na 15 km s hromadným štartom: 1. Julian Eberhard (Rak.) 38:04,8 min (2), 2. Martin Fourcade (Fr.) +6,9 s (2), 3. Anton Šipulin (Rus.) +19,3 (1), 4. Benedikt Doll (Nem.) +21,9 (2), 5. Erik Lesser (Nem.) +23,9 (1), 6. Arnd Peiffer (Nem.) +27,1 (2), 7. Dominik Windisch (Tal.) +38,7 (2), 8. Michal Krčmář (ČR) +40,0 (2), 9. Ondřej Moravec (ČR) +43,6 (1), 10. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) +47,6 (2),... Slovensko nemalo zastúpenie

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 22 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 888 bodov, 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 845, 3. Anton Šipulin (Rus.) 568, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 521, 5. Jakov Fak (Slovin.) 519, 6. Tarjei Bö (Nór.) 463, 7. Simon Desthieux (Fr.) 440, 8. Lukas Hofer (Tal.) 437, 9. Simon Schempp (Nem.) 424, 10. Benedikt Doll (Nem.) 397,... 63. Martin Otčenáš 35, 71. Matej Kazár (obaja SR) 23

Poradie vo SP v hodnotení pretekov mužov s hromadným štartom (po 4 z 5 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 228 bodov, 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 174, 3. Anton Šipulin (Rus.) 149, 4. Tarjei Bö (Nór.) 145, 5. Benedikt Doll (Nem.) 141, 6. Erik Lesser (Nem.) 135, 7. Arnd Peiffer (Nem.) 134, 8. Jakov Fak (Slovin.) 123, 9. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) 115, 10. Antonin Guigonnat (Fr.) 112

11.3.2018 / Bleskovky - biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.