Kowalczyková uvažuje o konci kariéry

Justyna Kowalczyková: „Mám tridsať rokov, to je najvyšší čas začať naozaj žiť“
VARŠAVA 4. marca (SITA) - Poľská reprezentantka v behu na lyžiach Justyna Kowlaczyková (nar. 23. januára 1983) po prvý raz pripustila, že uvažuje o konci svojej mimoriadne úspešnej kariéry. Po majstrovstvách sveta vo Val di Fiemme, na ktorých si v pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom vybojovala striebornú medailu, poskytla poľskému denníku Przeglad Sportowy rozhovor, v ktorom priznáva svoje myšlienky na odchod z vrcholnej scény.

Beh na lyžiach - to je môj život od pätnástich rokov. Obetovala som mu všetko - súkromný život, rodinu, naozaj všetko. Nesťažujem sa. Viem však, že môj čas sa končí. Kedy to príde, je len na mne. Určite však chcem ostať pri lyžovaní. Sú predo mnou ešte výzvy. Nikdy som napríklad neštartovala na Vasovom behu. Ako olympijská víťazka si to nemôžem odpustiť, aj keby som mala skočiť stopäťdesiata. Chcem naučiť behať svoje deti aj vnúčence, pretože je to ten najkrajší šport na svete. Nikdy naň nemôžem zanevrieť,“ uviedla Justyna Kowalczyková.

Vo svojej vitríne svojich úspechov má štyri olympijské medaily (1 - 1 - 2), sedemkrát stála na pódiu pre medailistky na majstrovstvách sveta (2 - 3 - 2), doteraz trikrát získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára, vyhrala v ňom 25 pretekov. „Mám tridsať rokov, od pätnástich rokov driem ako vôl, aby som dosiahla úspechy. Pravdepodobne v tejto sezóne štvrtýkrát vyhrám Svetový pohár. To sa doteraz podarilo iba legendám, ako boli Jelena Vjälbeová a Bente Skariová. Ja by som bola tretia v histórii. Telo si už ale žiada svoje. Nečudujem sa mu, som na to pripravená. Do čerta, mám najvyšší čas začať naozaj žiť,“ uzatvára v Przeglade Sportowom jedna z najúspešnejších bežkýň svetovej histórie.

Nevyjadrila sa, kedy by mohla odísť z vrcholovej scény. Je však veľmi málo pravdepodobné, že by tak robila pred zimnou olympiádou, ktorá sa uskutoční na budúci rok v ruskom Soči.