Kuzminová tesne nezískala veľký glóbus, Fialkovej životný výsledok!

Rozhodnutie v neprospech 33-ročnej trojnásobnej olympijskej víťazky padlo v nedeľu v záverečnom 22. individuálnom súperení súťažného ročníka
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová tesne nezískala veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári 2017/2018. Rozhodnutie v neprospech 33-ročnej trojnásobnej olympijskej víťazky padlo v nedeľu v záverečnom 22. individuálnom súperení súťažného ročníka, pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom v Kuzminovej rodnom ruskom Ťumeni na konci 9. kola seriálu. Zo sumárneho prvenstva sa napokon raduje Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Kuzminová je od piatka držiteľkou malého glóbusu za šprint a v sobotu dobyla ďalší v stíhačke.

Víťazkou derniéry sa stala Bieloruska Daria Domračevová pred Slovenkou Paulínou Fialkovou, pre ktorú je to dosiaľ životný výsledok, zaostala iba o 1,8 sekundy. Bieloruska aj Slovenka absolvovali jeden trestný okruh. Tretia po sklopení všetkých dvadsiatich terčíkov bola Francúzka Anais Chevalierová s odstupom 6,6 s.

Kuzminová vyrazila bez váhania dopredu, ale na prvej streľbe ona aj Mäkäräinenová urobili po jednej chybe a klesli na 17. a 18. pozíciu. Bolo zjavné, že sa navzájom strážia pod vplyvom vyrovnanej situácie vo SP. Fínka síce de iure viedla o 5 bodov a mala aj žltý dres, ale "virtuálne" bola o 5 bodov pred ňou Slovenka. Druhú ležku zvládli zhodne čisto a figurovali na 11. a 12. priečke, rozdiel bol iba sedem desatín sekundy v prospech Kuzminovej. Prvá "stojka" priniesla jedno zaváhanie Kuzminovej a až dve zlyhania Mäkäräinenovej, ktorá vtedy zaostávala o 15 priečok (5., resp. 20.) a 26,8 sekundy. Slovenka však po štvrtej položke musela na jeden trestný okruh (súperka nie), bola ôsma pred deviatou Fínkou už len o 1,8 sekundy a na koncovku jej - na rozdiel od vyzývateľky - nezostal dostatok síl.

Mäkäräinenovej napokon stačila na tretí celkový triumf vo SP nedeľňajšia 6. pozícia, Kuzminová obsadila 11. priečku. Po odrátaní dvoch najhorších výsledkov prehrala Slovenka s rivalkou o tri bodíky (822, resp. 819). Vzhľadom na Fínkino uvedené umiestnenie potrebovala 8. post v cieli mass-štartu, v takom prípade by bola pri definitívnom účtovaní prvá o jeden bod. Od takéhoto rezultátu bola presne o 10 sekúnd. Fínka aj Slovenka urobili po tri chyby na strelnici. Mäkäräinenová sa zároveň teší z malého glóbusu v hodnotení tejto disciplíny, šiesteho takéhoto počas aktívnej činnosti, prvého v mass-štarte.

Celková víťazka Svetového pohára aj zo sezón 2010/2011 a 2013/2014 Mäkäräinenová má na konte 23 prvenstiev vo SP, dve tohtosezónne (Kuzminová päť, ale nebolo jej to nič platné). Prvé si pripísala 14. januára v pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu a druhé v sobotu v stíhacích pretekoch v Ťumeni. Tridsapäťročná Fínka je držiteľkou medailovej kolekcie 1-1-4 z majstrovstiev sveta, ale nedávno sa na ZOH dočkala sklamania - stále nemá ani jeden olympijský kov. V juhokórejskom Pjongčangu v rámci individuálneho programu najlepšia bola desiata v mass-štarte.

Tridsaťjedenročná Domračevová získala vo februári v Pjongčangu v klasickej štafete svoje štvrté olympijské zlato po troch individuálnych z ruského Soči 2014 (stíhačka, vytrvalostné preteky, mass-štart). Celkovo má zbierku 4-1-1, v Ázii bola druhá v pretekoch s hromadným štartom za Kuzminovou. Životná partnerka legendárneho Nóra Oleho Einara Björndalena Domračevová je dobyvateľkou veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo SP 2014/2015, vtedy sa presadila aj v hodnotení šprintu. Súťažný ročník 2015/2016 vynechala vinou mononukleózy a následne sa jej pauza natiahla z príjemnejšieho dôvodu - pre tehotenstvo. Dcérku Xeniu priviedla na svet 1. októbra 2016.

Rodáčka z Minska Domračevová aktuálne má na konte 31 v štatistikách zohľadnených individuálnych úspechov v seriáli - 9 zo šprintu, 10 zo stíhačky, 3 z vytrvalostných pretekov a 9 z mass-štartu. Po návrate sa presadila šiesty raz: premiérovo to bolo vlani 8. decembra v šprinte v rakúskom Hochfilzene, potom 21. januára v mass-štarte v talianskej Anterselve (zhodne pred Kuzminovou), následne 9. marca v rýchlostných pretekoch vo fínskom Kontiolahti, neskôr 18. marca v stíhačke v Osle a napokon v piatok 23. marca v šprinte v Ťumeni (v stíhačke skončila štvrtá).

"Formu som si držala nadštandardnú od začiatku sezóny, ale mala som veľké problémy s lyžami a celkovým ´inventárom´, ešte stále sa ich nepodarilo úplne vyriešiť. Biatlon je pritom športovým odvetvím, v ktorom vplýva na výsledky veľa detailov. Som veľmi šťastná, že dnes stojím na najvyššom stupienku. Samozrejme, je to príjemné zakončenie sezóny," povedala Domračevová pre Kalašnikov Media, zdieľal to Championat.com.

"Srdiečka v cieli boli pre moju malú dcérku v Beitestölene, manžela, mamu, celú rodinu, fanúšikov... Keď som po poslednej streľbe videla dve súperky predo mnou, naordinovala som si zabojovať až do posledných metrov celej tejto sezóny. Dve prvenstvá z tohto podujatia sú neskutočné, ale vždy to môže byť lepšie: napríklad ak by namiesto toho štvrtého miesta v sobotu prišiel ešte jeden triumf..." podotkla Domračevová na tlačovej besede.

"Je to úžasné. Posledné preteky sezóny a ja som v nich dosiahla moje premiérové pódium. Dlho som na tento okamih čakala, teraz nastal. Pochopiteľne, bude to dobrá motivácia aj na medzisezónnu prípravu. Celé leto budem trénovať so spomienkou na tieto chvíle. Mám za sebou vydarenú sezónu, hoci celkovo možno až nie natoľko, ako som chcela. Momentálne však prevažuje ten pocit veľkého šťastia," povedala Paulína Fialková pre spravodajstvo Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Je to naozaj skvelé. Vnímam toto druhé miesto ako niečo mimoriadne, som veľmi šťastná, sotva si možno predstaviť lepší spôsob ukončenia sezóny. Boli to náročné preteky, na poslednej streľbe sa mi triasli nohy, doliehala na mňa únava - asi ako na nás všetky. Prvé pódium je dobrou motiváciou pre mňa aj celý tím na ďalšiu sezónu i mnohé nasledujúce roky," uviedla P. Fialková.

Manželom Danielom trénersky vedená Kuzminová napriek aktuálnemu neúspechu zažila svoju jednoznačne najlepšiu sezónu. Pod piatimi kruhmi sa s medailovou štatistikou 1-2-0 dostala na hodnoty dovedna 3-3-0. Vo Svetovom pohári v minulosti v bojoch o veľký glóbus bola najlepšie šiesta (2013/2014, teda ešte pred druhou materskou prestávkou) a v jednotlivých disciplínach najvyššie druhá v mass-štarte (tiež 2013/2014). Teraz v pretekoch s hromadným štartom skončila na celkovej šiestej priečke.

Zverenkyňa Anny Murínovej a Martina Bajčičáka P. Fialková do nedele mala maximum vo SP podobe piatych miest zo stíhačky vo fínskom Kontiolahti v sezóne 2016/2017 a vytrvalostných pretekov vo švédskom Östersunde v úplnom úvode tohto ročníka. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Brezna bola piata práve v tzv. individuáli, teda na najdlhšej trati, aj v olympijskom Pjongčangu.

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone - 9. kolo - Ťumeň (Rus.) - nedeľa:

Preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom: 1. Daria Domračevová (Biel.) 35:27,4 min (1), 2. Paulína Fialková (SR) +1,8 s (1), 3. Anais Chevalierová (Fr.) +6,6 (0), 4. Vanessa Hinzová (Nem.) +9,6 (1), 5. Franziska Preussová (Nem.) +9,8, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +17,4 (3), 7. Tiril Eckhoffová (Nór.) +26,1 (3), 8. Karolin Horchlerová (Nem.) +26,4 (1), 9. Fujuko Tačizakiová (Jap.) +29,1, 10. Anna Frolinová (Kór. rep.) +35,9 (3), 11. Anastasia Kuzminová (SR) +36,4 (3)

Konečné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 22 z 22 pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 822 bodov - veľký glóbus, 2. Anastasia Kuzminová (SR) 819, 3. Daria Domračevová (Biel.) 804, 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 730, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 681, 6. Lisa Vittozziová (Tal.) 588, 7. Anais Bescondová (Fr.) 582, 8. Veronika Vítková (ČR) 545, 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 539, 10. Vanessa Hinzová (Nem.) 522,... 32. Paulína Fialková 247, 60. Ivona Fialková (obe SR) 65

Konečné poradie vo SP v hodnotení pretekov s hromadným štartom (po 5 z 5 pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 216 bodov - malý glóbus, 2. Laura Dahlmeierová (Nem.) 207, 3. Vanessa Hinzová (Nem.) 195, 4. Daria Domračevová (Biel.) 189, 5. Anais Chevalierová (Fr.) 176, 6. Anastasia Kuzminová (SR) 168, 7. Irina Krivková (Biel.) 158, 8. Marte Olsbuová (Nór.) 158, 9. Maren Hammerschmidtová (Nem.) 142, 10. Franziska Hildebrandová (Nem.) 132,... 21. Paulína Fialková 82, 51. Ivona Fialková (obe SR) 2

25.3.2018 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP