Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Tauplitzalm v Rakúsku: Skrytý raj bežkárov

Tauplitzalm v Rakúsku: Skrytý raj bežkárov
Zabudnutý Tauplitzalm v Rakúsku láka lyžiarov, turistov aj milovníkov hviezd.
„Na endlich haben wir wieder schönes Wetter, vorige zwei Tagen war es sehr schlecht“. Takto sa mi prihovoril rakúsky bežkár, keď som sa za krásneho slnečného počasia kochal výhľadmi na alpské končiare.

Veru, pred necelými 24 hodinami ešte fúkal silný vietor a z neba prilietali húfy snehových vločiek. Po dlhom čase som bol opäť nútený nasadiť na kolesá auta reťaze, aby som sa hore na náhornú plošinu Tauplitz Alm vôbec dostal. Ale tak to už v horách chodí, rýchle a výrazné zmeny počasia sú tu bežné.

„Áno, len škoda, že sezóna už končí,“ odpovedal som narážajúc na skutočnosť, že bežkovanie počas druhého marcového víkendu predstavovalo moju definitívnu bodku za zimou 2016/17. Hoci miestami trojmetrová vrstva snehu sľubovala možnosť jazdenia minimálne do Veľkej noci, malý počet bežkárov na tratiach i vyznávačov rýchlejších lyží na zjazdovkách naznačoval, že ľudia už majú zimy dosť a začali presedlávať na „nesnehové“ športové aktivity.

„Tohtoročná zima nebola nič moc. Kde sú časy, keď tu trvala od novembra do mája. Ako bývalý združenár som sem často chodil hltať kilometre na bežkách a dole v Kulme na mostíku sme zasa mali skokanské tréningy. Už od polovice novembra tu usilovne trénovali nielen naši združenári, bežkári či biatlonisti, ale často tu boli aj Poliaci a Čechoslováci. Ale tie časy sú už dávno preč. Dnes všetci pre istotu snehu chodia na dachsteinský ľadovec do Ramsau,“ rozhovoril sa môj rakúsky spolubežkár.

„Nuž možno nie je zlé, keď sa záujem vrcholových športovcov presunul inde, aspoň si oblasť zachovala pokojný ráz bez veľkých hotelových komplexov a davov bežkárov na tratiach,“ skúsil som nájsť aj niečo pozitívne na súčasnej situácii. Práve pre príjemnú atmosféru „zabudnutého miesta“ sem s partiou chodíme.

„Veru aj mne tento pokoj vyhovuje. A v noci je tu tma, že pri jasnej oblohe možno pozorovať milióny hviezd. Mám to tu oveľa radšej ako v neďalekom Ramsau,“ doplnil domáci a tiež sa zahľadel na končiare smerom na Dachstein. „Dúfam, že budúca zima bude bohatá na sneh už od začiatku a dosýta si zajazdíme nielen v Tauplitzi ale aj inde. Dovidenia v decembri,“ vravím na rozlúčku a pomaly sa rozbieham po Lärchenwald Loipe smerom k centrálnemu parkovisku.

Z mostíka vyše dvesto metrov

Tauplitzalm - náhornú plošinu nachádzajúcu sa v centrálnej časti rakúskych Álp pri mestečku Bad Mitterndorf som objavil s našou bežkárskou partiou pred siedmimi rokmi a odvtedy sa sem radi vraciame. Hoci sa nejedná o takú známu lokalitu ako napríklad Ramsau, prví horolezci sem prišli už začiatkom 19. storočia.

Rozvoj turistiky tu však začal až o sto rokov neskôr. Asi najväčším pamätníkom je chata Grazerhütte postavená v roku 1928, ktorá slúži turistom či lyžiarom dodnes. Miestne bežkárske trate neboli využívané len na tréningy, ale dvakrát (1990 a 2001) sa tu konali aj preteky Svetového pohára v bežeckom lyžovaní.

Vo výsledkovej listine z roku 2001 v pretekoch na 10 km voľnou technikou nájdeme aj slovenskú stopu - Martin Bajčičák obsadil pekné 7. miesto. V súčasnosti trate využívajú najmä rekreační bežkári a trénuje tu a občas preteká bežkársky dorast.

Ak zostaneme pri zimných športoch, významné miesto predstavuje osada Kulm neďaleko mestečka Bad Mitterndorf v údolí priamo pod Tauplitzalmom. Priaznivci skokov na lyžiach určite vedia, že sa tu nachádza jeden z mála „prírodných“ skokanských mostíkov zaraďujúci sa svojimi parametrami do kategórie veľký.

Označenie „prírodný“ znamená, že rozjazdová dráha nie je podopretá stĺpom, ako napr. pri veľkom mostíku na Štrbskom plese, ale je priamo položená na strmom svahu.

Prvé preteky v skokoch na lyžiach sa v Kulme uskutočnili v roku 1950 a údajne ich v areáli sledovalo vyše desaťtisíc divákov. V súčasnosti sa tu konajú preteky Svetového pohára a v roku 2016 hostil aj Majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach. Len pre zaujímavosť - rekord mostíka je 237,5 metrov a drží ho nemecký skokan Severin Freund.

Hor sa na bežky


Akonáhle Perinbaba zošle do oblasti prvú väčšiu zásielku snehu, zobudia domáci z letného spánku svoje „ratraky“ a pustia sa do prípravy tratí. Pre bežkárov sú na Alme zvyčajne k dispozícii dva okruhy upravené pre klasickú i voľnú techniku.

Podľa profilu ich možno označiť ako zvlnené s ustavičným striedaním stúpaní a klesaní, rovných úsekov je na nich pomenej. Ale žiadne stúpanie či klesanie nemožno označiť ako „zabijácke“. Prvá trať - Lärchenwald Loipe - sa nachádza skôr v západnej časti oblasti, zjednodušene by sa dalo povedať, že leží medzi parkoviskom a sedačkovou lanovkou z Tauplitzu.
Názov okruhu vyjadruje skutočnosť, že väčšina šesťkilometrovej trasy vedie lesom, avšak za pekného počasia sa bežkárom v hornej časti ponúkajú úžasné výhľady na masív Dachsteinu. Začiatok okruhu je kúsok od parkoviska, neďaleko od križovatky so zjazdovkou vedúcou dole do údolia.

Druhý udržiavaný okruh - Sturzhahn Loipe - je situovaný v zadnej - východnej časti oblasti. Meno dostal podľa vrcholu hory Sturzhahn (2028 m. n. m.), ktorú možno z mnohých miest trate obdivovať. Zvyčajne je upravený na dĺžku päť kilometrov a nepreverí bežkársku kondíciu tak ako lärchenwaldský okruh.

Azda nikoho od záujmu zajazdiť si aj v zadnej časti planiny neodradí skutočnosť, že z parkoviska sem treba najprv zdolať ťažšiu polovicu prvého okruhu. Zdatnejší bežkári môžu točiť jeden veľký okruh, ktorý vznikne spojením oboch trás. Smer jazdy je na tratiach určený značkami, pričom okruhy sa zdolávajú proti smeru hodinových ručičiek.

Okrem „hltania“ objemových kilometrov, môžu bežkári zapracovať aj na technike behu na špeciálne upravenom priestore pod chatou Grazerhütte.

Využívanie bežkárskych tratí je spoplatnené, lístok (denný, trojdňový či týždenný) si možno zakúpiť buď v pokladni pri parkovisku alebo na chatách poskytujúcich ubytovanie. Bežkárska infraštruktúra oblasti zahŕňa dve požičovne, kde okrem požičania výstroja aj navoskujú lyže či spravia menšie opravy.

V prípade zimy bohatej na sneh je množstvo bežkárskych tratí pripravených aj dole v údolí – v okolí mestečka Bad Mitterndorf a dedinky Tauplitz. Koncom januára sa tu konajú populárne preteky Internationaler Steiralauf klasickou i voľnou technikou.

Vychutnajte si aj zjazdovky


Okrem bežiek si do Tauplitzu pokojne zoberte aj zjazdové lyže. Na kopcoch v západnej časti oblasti je niekoľko zjazdoviek nízkej (modré) a strednej náročnosti (červené). Sedačkovými lanovkami sa možno vyviesť na vrcholy Lawinenstein či Schneiderkogel, odkiaľ sú pekné výhľady na okolité končiare.

Časť svahov nie je upravovaná a slúži pre milovníkov „freeride“ lyžovania. Určite treba vyskúšať aj zjazdovky pod lanovkou spájajúcou dedinku Tauplitz s plošinou Tauplitz Alm. Výškový rozdiel 700 metrov medzi stanicami si vychutnáte prevažne na červených zjazdovkách. Neoľutujete ani v prípade, že lanovku využijete na cestu dole, kedy sa zo sedačky naskytnú úchvatne pohľady smerom do údolia i na okolité hory.

Zimná turistika

Okrem bežkárov či zjazdárov má lokalita Tauplitz Alm čo ponúknuť aj turistom či priaznivcom skialpinizmu. Počas zimy je vyznačených niekoľko zimných turistických trás. Veľkej obľube sa tešia aj vychádzky na snežniciach. Netreba zabúdať ani na bohaté možnosti skialpinizmu najmä v podobe rôznych prechodov pohorím Totes Gebirge s prespaním na chatách.

Samozrejme oblasť Tauplitz Alm je atraktívnou destináciou aj v lete. Okolité hory sú priam stvorené pre túry rôznej dĺžky i náročnosti. Na mnohé miesta sa možno dostať aj na horskom bicykli, ale na hlavnú príjazdovú cestu vedúcu z Bad Mitterndorfu na Tauplitz Alm majú cyklisti vjazd zakázaný.

Fakty

Topografia: Náhorná plošina Tauplitz Alm sa nachádza na južnom okraji prírodnej rezervácie Totes Gebirge ležiacej v centrálnej časti rakúskych Álp v nadmorskej výške okolo 1700 m. n. m. Zvláštnosťou oblasti je, že na relatívne malej ploche sa nachádza 6 jazier, z ktorých najväčšiu rozlohu má Steirersee. V zime sú však zamrznuté a schované pod snehovou perinou, takže lokalizácia najmä tých menších nie je vôbec jednoduchá. Z pohľadu štátnej správy patrí oblasť do spolkovej krajiny Štajersko okres Liezen.

Klíma: Vzhľadom na nadmorskú výšku zima sem prichádza už začiatkom decembra. V poslednom desaťročí len raz tu neboli v decembri dobré bežkárske podmienky. Zimná sezóna trvá zvyčajne do konca marca a vôbec nie je zriedkavosťou, že počas nej napadne aj viac ako tri metre snehu. Extrémne mrazy sú skôr výnimkou, častejšie športovcom sťažuje život vietor.

Ako sa tam dostať: Cesta z Bratislavy do Tauplitz Almu meria približne 350 km. Nevyhnutnosťou pre cestu autom je rakúska diaľničná nálepka, lebo takmer 300 km prejdete po rakúskych diaľniciach a rýchlostných cestách, len záverečných 40 km vedie po obyčajnej ceste.

Na náhornú plošinu sa dá dostať dvoma spôsobmi. Z okrajovej časti mestečka Bad Mitterndorf sem vedie spoplatnená vysokohorská cesta končiaca na veľkom záchytnom parkovisku na okraji Tauplitz Almu, kde ešte treba zaplatiť parkovné. V zime sa autom ani ďalej nedostanete, na chatu či do hotela vás odvezú na snežnom skútri alebo ratrakom.

Pre štvorkolesového tátoša však treba mať pripravené snehové reťaze, pretože bez nich sa nemusíte vôbec dostať hore (v prípade sneženia ich treba namontovať pri mýtnici, inak vás nepustia ďalej), rovnako sa môžu zísť pri „vyhrabávaní“ sa zo zafúkaného parkoviska pri ceste späť.

Alternatívnou možnosťou je zaparkovať v dedinke Tauplitz a lanovkou sa vyviesť hore. Okrem lístka na lanovku sa opäť platí aj parkovné. Nevýhodou tohto riešenia je, že v prípade nepriaznivého počasia (silný vietor) lanovka nepremáva a dostať sa hore alebo dole môže byť problematické.

Ubytovanie, strava: Aj v súčasnosti alpský ráz oblasti Tauplitz Alm určuje množstvo horských chát a chatiek. Veľké hotelové komplexy tu nenájdete. Mnohé ponúkajú ubytovanie rôzneho stupňa komfortu. Klasický obchod s potravinami tu nie je, takže návštevníci sú odkázaní na služby niekoľkých reštaurácií alebo na vlastné zásoby. Ako sme už spomenuli, dopravu hosti z parkoviska do chát či ich zásobovanie zabezpečujú chatári skútrami prípadne ratrakom. Cesty, po ktorých sa pohybujú tieto vozidla, len minimálne križujú bežkárske trate a domáci šoféri berú maximálny ohľad na návštevníkov v bežeckej stope alebo na zjazdovke. Ale upaľovať osemdesiatkou skútrom je nezabudnuteľný zážitok...

Relax: Novú energiu telu unavenému z lyžovania môžete vliať v termálnych kúpeľoch v mestečku Bad Mitterndorf. Na návštevníkov tu čaká niekoľko bazénov, v oddychovom sedacom bazéne je až 29 stupňová voda s liečivými účinkami. Okrem vodného relaxu sú v ponuke rôzne druhy sáun a masáží.


12.1.2018 / Ostatné / Autor: Andrej Červeňan /  Foto: Bigstock